Kosmetyk czy lek? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista…

mgr.farm 4 godzin temu

Granica między działaniem leczniczym a kosmetycznym bywa niekiedy bardzo cienka – i trudna do zdefiniowania. Sprawy nie ułatwia obecność na aptecznych półkach nowych grup preparatów, takich jak dermokosmetyki, kosmeceutyki czy preparaty do odkażania. Często są one stosowane są w celu wspomagania leczenia. Jednak zdarza się, iż posiadają cechy, które rodzą wątpliwość co do ich klasyfikacji. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jedna substancja – różne grupy produktowe

Wśród kosmetyków – podobnie jak w przypadku suplementów diety – znajdziemy takie, które w składzie mają substancję czynną o działaniu leczniczym. Przykładem są preparaty z oktenidyną. Na rynku obecne są zarówno produkty lecznicze, jak i kosmetyki z tym składnikiem. W opisach produktów leczniczych z dichlorowodorkiem oktenidyny widnieją sformułowania takie jak: „stosowany przy odkażeniach ran i skóry”, „środek antyseptyczny”. Natomiast kosmetyki z oktenidyną bywają opatrzone etykietami z napisem: „spray do pielęgnacji i ochrony skóry, antybakteryjny” czy „przyczynia się do zahamowania rozwoju bakterii, delikatnie oczyszcza”. Warto uczulić pacjentów na tę kwestię.

Pochodne prostoglandyn na piękne rzęsy

Już od kilku lat organy inspekcji bacznie przyglądają się produktom służącym przedłużeniu rzęs, które zawierają substancje farmakologicznie czynne. Chodzi o pochodne prostaglandyn. W praktyce medycznej krople do oczu z bimatoprostem wykorzystuje się w leczeniu jaskry. Zastosowanie większej dawki tego leku lub przedostanie się go do oka zdrowego człowieka może być niebezpieczne dla zdrowia. Jak podkreślił dr n. farm. Oleg Burdzenia w trakcie konferencji „Aktualne zagrożenia dla zdrowia związane z przestępczością farmaceutyczną: edukacja i walka ze sfałszowanymi lekami, suplementami diety, kosmetykami i dopingiem” – bimatoprost nie jest związkiem obojętnym dla ciśnienia w gałce ocznej i u zdrowej osoby może wywołać powikłania.

Lek jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę, dlatego został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej. Jednak przez cały czas na rynku można spotkać produkty kosmetyczne w magiczny sposób wydłużające rzęsy. Po licznych interwencjach GIF-u uległ zmniejszeniu „bum” na tego typu preparaty. Ale fałszowanie kosmetyków substancjami chemicznymi to kolejny duży temat, na który należy zwrócić uwagę – mówił na konferencji Burdzenia, Naczelnik GIF.

Czy plastry z kapsaicyną mają działanie lecznicze?

Produkty kosmetyczne można też spotkać w postaci plastrów na skórę. Spośród nich na szczególną uwagę zasługują rozgrzewające plastry z kapsaicyną, pozyskiwaną z czerwonej papryki.

Prowadzone jest postępowanie w organach nadzoru, ponieważ są zastrzeżenia co do działania farmakologicznego substancji w tym produkcie. Są także zarejestrowane produkty lecznicze o podobnym składzie i przeznaczeniu – wyjaśnił Oleg Burdzenia.

Przykład produktu leczniczego i produktu kosmetycznego – plastry z kapsaicyną. Źródło: screen z nagrania konferencji.

W kolejnym artykule przeanalizujemy produkty o niejasnej klasyfikacji, takie jak wyroby bezpieczne, produkty rekreacyjne czy… produkty dekoracyjne kolekcjonerskie.

©MGR.FARM

Idź do oryginalnego materiału