W skrócie przedstawiamy sześć wniosków z dokumentu:
– KOS-zawał funkcjonuje od października 2017 r. i dotyczy leczenia ostrej fazy zawału, a także opieki po zawale, obejmującej między innymi rehabilitację kardiologiczną i opiekę w poradniach kardiologicznych. Do grudnia 2022 r. świadczenia udzielono 68,2 tys. pacjentów, a wartość refundacji wyniosła 1,25 mld zł.
– Liczba świadczeniodawców realizujących program KOS-zawał stale się zwiększa – w lipcu 2023 r. umowy na realizację świadczeń były podpisane z 103 świadczeniodawcami. Coraz więcej jest także pacjentów, którym udzielono świadczenia w programie – w 2022 r. było to 29 tys. osób.
– W latach 2018–2022 siedmiu na dziesięciu pacjentów w programie KOS-zawał było rehabilitowanych kardiologicznie – odpowiednio 74 proc., 71 proc., 62 proc., 62 proc. i 66 proc. chorych rozpoczęło rehabilitację w trakcie hospitalizacji lub w ciągu czternastu dni od daty wypisu ze szpitala.
– W 2022 r. było 70,8 tys. przypadków zawału, a programem KOS-zawał objęto ponad 27 proc. z nich niezakończonych zgonem pacjenta. Odsetek ten był o niemal 4 punkty procentowe wyższy niż w 2021 r.
– Śmiertelność pacjentów, którzy mają zapewnione elementy opieki zakładane przez KOS-zawał, czyli rehabilitację, porady w poradni kardiologicznej, jest niższa niż w przypadku tych, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób.
– Program KOS-zawał jest sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego opracowanie i realizację – przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, ośrodków realizujących i kardiologów. Wydaje się konieczne zobligowanie wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego do włączenia się do programu.
Co poza tym?
Udostępniamy raport w całości.