Polska przywraca tymczasowe kontrole graniczne na granicach z Niemcami i Litwą na 30 dni - od 7 lipca do 5 sierpnia. Szef Straży Granicznej gen. dyw. Robert Bagan poinformował w czwartek, iż na granicy z Niemcami wytypowano 52 miejsca prowadzenia kontroli granicznej.
W 16 miejscach na granicy z Niemcami będą prowadzone kontrole stałe przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Na granicy z Litwą wytypowano 13 miejsc prowadzenia kontroli, z czego w dwóch miejscach będą prowadzone kontrole stałe.
Kontrole w dawnych przejściach granicznych
Kontrole stałe na granicy z Litwą będą prowadzone w dawnych przejściach granicznych Budzisko i Ogrodniki. Dodatkowo kontrole obejmą przejście kolejowe Trakiszki, przez które przejeżdża pociąg relacji Kowno-Kraków.
W przypadku Niemiec kontrole stałe będą prowadzone w województwach dolnośląskim, lubuskim i zachodniopomorskim. «Są to najczęściej uczęszczane drogi biegnące z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski» - mówił gen. Bagan.
Specjalne kontenery i schengen-busy
Kontrole w stałych punktach będą realizowane z wykorzystaniem specjalnych kontenerów oraz tzw. schengen-busów. W pozostałych miejscach będzie prowadzona kontrola doraźna przez funkcjonariuszy Straży Granicznej przy wsparciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i Żandarmerii Wojskowej.
Kontrole będą selektywne, a pojazdy do nich będą wcześniej typowane. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek podkreślił, iż kluczową kwestią w całej operacji jest sprawne przeprowadzanie kontroli.
Szlak migracyjny ze wschodu na zachód
«Celem nadrzędnym przywrócenia kontroli tymczasowej na 30 dni - w tej chwili zakładamy, iż będzie ona przedłużona - jest przede wszystkim kontrola ruchu migracyjnego na granicy z Niemcami i z Litwą» - mówił Mroczek. Przez Polskę przebiega szlak migracyjny prowadzący ze wschodu na zachód.
Spośród około 800 migrantów, którzy nie zostali wpuszczeni do Niemiec, a przeszli przez granicę z Białorusią, blisko połowa to migranci, którzy przeszli przez granicę łotewską i litewską. «Dlatego dla nas najważniejsze jest opanowanie również nielegalnej migracji, która płynie do nas z Litwy» - dodał wiceminister.
Stanowcze działania wobec obywatelskich patroli
Mroczek odniósł się również do tzw. obywatelskich patroli działających na granicy. «Nie pozwolimy na podszywanie się pod funkcjonariuszy straży granicznej czy policji tym wszystkim, którzy chcą przejąć uprawnienia tych formacji» - zaznaczył.
Wiceszef MSWiA zaapelował do wszystkich osób, które chcą działać na rzecz bezpieczeństwa Polski, aby wstąpiły do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Szef Straży Granicznej zachęcał do wstąpienia do służby w SG, podkreślając: «Mamy wolne etaty».
Specjalna organizacja ruchu na przejściach
Wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec przekazał, iż kontrole ruchu kolejowego będą realizowane bez doprowadzenia do opóźnienia przejazdów pociągów. Straż Ochrony Kolei jest przygotowana do działań związanych z dworcami na ścianie zachodniej i w pobliżu przejścia granicznego z Litwą.
Szef GDDKiA Paweł Woźniak zapewnił, iż na przejściach granicznych zostanie wprowadzona specjalna organizacja ruchu. Czasowa organizacja ruchu będzie polegać na zwężeniu ruchu na drogach dwujezdniowych do jednego pasa, a cały potok ruchu zostanie skierowany na specjalnie wyznaczone miejsca obsługi podróżnych.
Decyzja o przywróceniu kontroli granicznych jest odpowiedzią na poważne zagrożenie nielegalną imigracją na polsko-niemieckim oraz polsko-litewskim odcinku granicy państwowej. Na niektórych odcinkach granicy polsko-niemieckiej pojawiły się osoby związane z tzw. Ruchem Obrony Granic, powołanym przez Roberta Bąkiewicza.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.