Wniesienie konstruktywnych uwag do projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia to szansa na zwiększenie dostępności do fizjoterapii i stabilności na rynku pracy fizjoterapeutów. W KIF odbyło się spotkanie z konsultantem krajowym w dziedzinie fizjoterapii i przedstawicielami organizacji zrzeszających fizjoterapeutów, podczas którego zgodnie uznano, iż zakwestionowanie w całości projektu byłoby szkodliwe dla fizjoterapii, fizjoterapeutów i pacjentów, w związku z czym konieczne jest wniesienie racjonalnych propozycji do obecnej nieakceptowalnej wersji. Uwarunkowane jest to terminami i innymi aktami prawnymi. Bez rozporządzenia – w zmodyfikowanym kształcie – fizjoterapię czeka kryzys.
Podczas spotkania skupiono się m.in. na kompetencjach fizjoterapeutów, które powinny być lepiej wykorzystane w systemie ochrony zdrowia. Podkreślono, iż obszarem wymagającym poszerzenia kompetencji fizjoterapeuty jest fizjoterapia domowa, ambulatoryjna i dzienna. Zwrócono uwagę na rolę specjalisty na oddziałach dziennych i magistra w tzw. domówkach.
Pochylono się nad aspektem wprowadzenia możliwości zawierania umów z NFZ przez indywidualne i grupowe praktyki. Będzie się to wiązało z potrzebą zmian w kryterium ocen – tak by wyrównać szanse względem dużych przedsiębiorstw, będących pośrednikami między fizjoterapeutą a pacjentem. Wskazano, iż całkowite odrzucenie rozporządzenia MZ, w kontekście wchodzącego w życie zarządzenie Prezesa NFZ, od lipca zamknęłoby możliwość zawierania umów z NFZ przez indywidualne praktyki (perspektywa zablokowania na 5 lat). Biorąc pod uwagę terminy i czas procedowania zmian – należy skoncentrować się na wypracowaniu wersji rozporządzenia spełniającego oczekiwania pacjentów i fizjoterapeutów. Obecna wersja w bardzo wielu obszarach jest nieakceptowalna.
W spotkaniu w KIF wzięli udział: konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii dr hab. Jan Szczegielniak oraz przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Specjalistów Fizjoterapii, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego “Fizjoterapia”, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Z ramienia KIF uczestniczyli: prezes KRF dr Tomasz Dybek, wiceprezes KRF Hanna Kowalewska, członek KRF Karol Wojciechowski, dyrektor ds. prawnych i procedur w Biurze KIF r.pr. dr Dobrawa Biadun, rzecznik prasowy KIF Renata Jeziółkowska.
KIF działa wielotorowo. 23 października przedstawiciele samorządu spotkali się m.in. z minister zdrowia i wiceprezesem NFZ, wzięli udział również w spotkaniu zorganizowanym przez samorząd lekarski.
Więcej o postulatach środowiska fizjoterapeutów omówionych w Ministerstwie Zdrowia oraz o działaniach KIF: Spotkanie w resorcie zdrowia: najważniejsze postulaty KIF wobec projektu rozporządzenia MZ dot. rehabilitacji leczniczej – Krajowa Izba Fizjoterapeutów
Uwagi do projektu rozporządzenia MZ można zgłaszać do 30 października.