Dzięki grantowi otrzymanemu od Konsorcjum Filantropijnego Omenaa Foundation, Fundacja Rodzić po Ludzku rozpoczęła realizację długo wyczekiwanego projektu, który pozwoli zmodernizować i unowocześnić unikalny w skali Polski i Europy system monitorowania jakości opieki okołoporodowej we wszystkich placówkach położniczych, prowadzony przez naszą Fundacją od 2012 roku.
Projekt „Głos Matek” to fundament działalności Fundacji. Polega on na pozyskiwaniu danych od kobiet opisujących ich doświadczenia w okresie okołoporodowym. Informacje te są wykorzystywane na wiele sposobów: od tworzenia rankingu szpitali położniczych na popularnym portalu gdzierodzic.info (odwiedzanym przez 435 tys. użytkowników rocznie), przez generowanie raportów i analiz (95 w ciągu ostatnich 2 lat), aż po prowadzenie interwencji w szpitalach (26 w 2024 r.). Dane z ankiet są także podstawą do przygotowywania rekomendacji dla kluczowych decydentów w Polsce (Ministerstwo Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta, NFZ, NIK) oraz na forum europejskim. To również nieocenione źródło informacji dla badań naukowych i codziennej pracy na rzecz poprawy jakości opieki. Projekt „Głos Matek” został uhonorowany prestiżowymi nagrodami WHO i ONZ za innowacyjne podejście do podnoszenia standardów opieki okołoporodowej.
Otrzymany grant pozwoli nam na opracowanie koncepcji merytorycznej i technicznej nowego modelu ankiety. Ten etap obejmuje powołanie zespołu ekspertów, którzy zaktualizują pytania w ankiecie, uwzględniając nowe, ważne dla kobiet w okresie okołoporodowym obszary. Równolegle, powstaje kompleksowa specyfikacja techniczna, która będzie podstawą do zbudowania i wdrożenia nowego narzędzia.
Wsparcie Konsorcjum Filantropijnego Omenaa Foundation jest najważniejsze dla sukcesu naszego projektu, który przyczyni się do dalszej poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki okołoporodowej dla tysięcy kobiet w Polsce. Jesteśmy przekonane, iż zmodernizowany „Głos Matek” będzie jeszcze skuteczniejszym narzędziem w walce o prawa i godność rodzących kobiet.
Serdecznie dziękujemy!
Potrzeba modernizacji – wyzwania technologiczne
Mimo ogromnego sukcesu i znaczenia projektu, jego dotychczasowa infrastruktura informatyczna, stworzona w 2018 roku, stała się przestarzała. Ankieta, choć opracowana przez zespół ekspertów, nie pozwalała na modyfikacje ani tworzenie wersji językowych. Rosnąca baza danych (130 tys. ankiet, 19 mln rekordów) utrudniała zarządzanie i generowanie raportów. Dodatkowo, przestarzała technologia (PHP 7 / Symphony 3.3) oraz brak wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami (WCAG) i integracji z zewnętrznymi systemami stały się barierami dla dalszego rozwoju i efektywności.
Dwa etapy modernizacji – przyszłość opieki okołoporodowej
Projekt modernizacji został podzielony na dwa najważniejsze etapy:
I etap: Opracowanie koncepcji merytorycznej i technicznej
Ten etap obejmuje powołanie zespołu ekspertów, którzy zaktualizują pytania w ankiecie, uwzględniając nowe, ważne obszary, takie jak opieka nad kobietą doświadczającą poronienia. Równolegle, powstaje kompleksowa specyfikacja techniczna, która zapewni systemowi dostępność przez stronę i aplikację mobilną, możliwość rejestracji użytkowników z zachowaniem zgodności z RODO, integrację z innymi systemami (GUS, ZUS, szpitale, Ministerstwo), rozbudowany system autoryzacji oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa danych.
II etap: Wdrożenie zmodernizowanej ankiety
Po zakończeniu prac koncepcyjnych i technicznych nastąpi faza wdrożenia nowego systemu.
Dzięki wsparciu Konsorcjum do końca roku zostanie wykonany I etap projektu. Mamy nadzieję, iż na II etap uda się pozyskać dofinansowanie, aby prace wdrożeniowe mogły ruszyć od stycznia 2026.
Oczekiwane korzyści – nowa jakość dla matek i systemu
Modernizacja „Głosu Matek” przyniesie szereg kluczowych korzyści:
- Aktualizację merytoryczną ankiety i dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości prawnej i organizacyjnej.
- Szybkie i łatwo dostępne raporty, które będą miały nową, przejrzystą formę.
- Poszerzenie dostępności ankiety dla osób z niepełnosprawnościami oraz obcojęzycznych.
- Poprawę doświadczeń użytkowniczek dzięki przyjaznemu interfejsowi.
- Rozszerzenie możliwości wykorzystania danych przez instytucje publiczne i komercyjne.
- Optymalizację i bezpieczeństwo całej platformy.
- Wdrożenie technologii AI do analizy trendów w danych.
- Otworzenie nowych możliwości monetyzacji i pozyskania dodatkowych źródeł dochodu dla Fundacji.
- Zwiększenie liczby wypełnionych ankiet, co zapewni jeszcze pełniejszy obraz opieki okołoporodowej w Polsce.
Wsparcie Konsorcjum Filantropijnego jest najważniejsze dla sukcesu tego projektu, który przyczyni się do dalszej poprawy jakości i bezpieczeństwa opieki okołoporodowej dla tysięcy kobiet w Polsce. Jesteśmy przekonani, iż zmodernizowany „Głos Matek” będzie jeszcze skuteczniejszym narzędziem w walce o prawa i godność rodzących kobiet.