Koniec z kolejkami na polskim lotnisku. Nie musisz wyciągać płynów i elektroniki

g.pl 19 godzin temu
Na krakowskim lotnisku w Balicach zaczął działać już nowoczesny skaner CT, który ma znacznie usprawnić odprawę. Kontrola bezpieczeństwa będzie nie tylko szybsza, ale także wygodniejsza. Czy sprzęt poradzi sobie także z tłokiem? niedługo ma mieć wsparcie. W planach jest aż kilkanaście takich tomografów.
20 lutego 2025 roku informowaliśmy, iż Port Lotniczy Lublin oficjalnie stał się "pierwszym lotniskiem w Polsce wyposażonym w najnowocześniejszy system kontroli bagażu podręcznego". Wówczas zaczęły tam funkcjonować skanery CT bazujące na technologii tomografii komputerowej umożliwiającej precyzyjne prześwietlanie bagażu w jakości 3D. Dzięki temu zarówno płyny, jak i baterie nie zasłaniają przedmiotów znajdujących się wewnątrz walizki. To oznacza również, iż nie trzeba wyciągać ich na zewnątrz. Teraz o podobne rozwiązanie zadbano także w innym mieście.


REKLAMA


Zobacz wideo "Kontrola bezpieczeństwa" [ZWIASTUN]


Skanery CT na lotnisku w Krakowie. Dojdzie do prawdziwej rewolucji
Nowoczesne skanery w tej chwili funkcjonują już nie tylko na lotnisku w Lublinie. Jakiś czas temu zamontowano je również w Poznaniu, a niedawno pojawiły się także w Krakowie. Małopolski port w ostatnim czasie przeżywa prawdziwe oblężenie, dlatego też usprawniona kontrola bezpieczeństwa jest wręcz koniecznością.


W miniony piątek, 25 kwietnia, Kraków Airport obsłużył aż 43 036 pasażerów, to rekordowy wynik w historii lotniska, który niewątpliwie nas cieszy. Jednak wzmożony ruch pasażerski to przede wszystkim wyzwania związane z obsługą naszych podróżnych. w tej chwili testujemy nowoczesne tomografy do kontroli bagażu, które realnie przyspieszają proces kontroli


- wyjaśnił Łukasz Strutyński, Prezes Zarządu Krakow Airport, cytowany w komunikacie opublikowanym na Facebooku. Na ten moment Kraków Airport korzysta z jednego skanera. Z relacji serwisu Fly4free wynika zaś, iż w najbliższym czasie na lotnisku pojawią się jeszcze dwa tego typu urządzenia. Do końca września tego roku ma być ich już aż 13. Wszystko po to, by znacząco przyspieszyć kontrolę bezpieczeństwa i zapobiec tworzącym się kolejkom przy stanowiskach odprawy.


Lotnisko w Krakowie bez wyciągania płynów i elektroniki. Pasażerowie mogą odetchnąć z ulgą
Dzięki skanerom pasażerowie nie będą już musieli już rozpakowywać bagaży podręcznych, by wyciągnąć z nich elektronikę, płyny i kosmetyki.
Sprawdź również: Uznano je za najbardziej przyjazne miasto świata. Rośnie też w oczach Polaków


To zdecydowanie lepsze możliwości dla operatora. Urządzenie pozwala bezinwazyjnie spenetrować bagaż, a płyny i kosmetyki, które do tej pory sprawiały problemy, mogą w nim pozostać


- tłumaczy Krzysztof Krupa, specjalista ds. BHP w Kraków Airport, cytowany przez TVP3 Kraków. Nowe urządzenie z pewnością zwiększy też przepustowość na lotnisku oraz ułatwi pracę strażnikom. Należy jednak pamiętać, iż mimo takich zmian wciąż obowiązują limity dotyczące przewożonych w bagażach podręcznych cieczy. Wszystkie płyny muszą znajdować się w pojemnikach nie większych niż 100 ml, a ich łączna objętość nie może przekroczyć 1 l.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału