Pierwsze głosowanie nowopowstałej Komisji Zdrowia Publicznego dotyczyło opinii dla Komisji Budżetowej w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych po roku 2027. Chodzi więc o długoterminowy budżet Unii. Obecne Wieloletnie Ramy Finansowe obowiązują do końca 2027 r. W 2025 r. przygotowywane są kompleksowe propozycje na okres po 2027 r.
– Mamy unijną listę leków krytycznych, ale brakuje funduszu UE na relokację ich produkcji. Bo ona nie wróci do Europy, jeżeli nie będzie rentowna. Dlatego – naszym zdaniem – Unia Europejska powinna uwzględnić w swoim budżecie środki na ten cel – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.
- Czytaj również: Komisja Europejska ogłasza Critical Medicines Act
– To bardzo istotna opinia Komisji Zdrowia Publicznego z racji prac nad Aktem o Lekach Krytycznych. Nasz rząd i europoseł Adam Jarubas zabiegają o powstanie specjalnego funduszu na ten cel, który pozwoli ściągnąć produkcje tych leków do Europy, by uniezależnić się od dostaw spoza UE na wypadek przyszłych kryzysów. Powinien być on zasilany z Wieloletnich Ram Finansowych, bo to jest najlepsze źródło – dodaje Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków.
Środki na produkcję leków krytycznych
W swojej opinii Komisja Zdrowia Publicznego uznała, iż gotowość w dziedzinie zdrowia ma zasadnicze znaczenie dla strategicznej autonomii Unii. Zaapelowała o wystarczające środki na rozwój i gromadzenie zapasów podstawowych produktów medycznych na szczeblu UE. Poparła też utworzenie Sojuszu Na Rzecz Leków Krytycznych. Podkreśliła również znaczenie finansowania zdolności produkcyjnych w Unii i zmniejszania zależności od państw trzecich. Pandemia COVID-19 dowiodła podatności UE na zakłócenia w łańcuchu dostaw wielu podstawowych produktów. Wśród nich były też leki o krytycznym znaczeniu, szczepionki i sprzęt medyczny.
– Skoro uznajemy półprzewodniki i inne surowce za krytyczne i jesteśmy gotowi finansować ich produkcję ze środków publicznych, to tym bardziej zasługują na to leki ratujące życie Europejczyków – skomentował Adam Jarubas, przewodniczący Komisji Zdrowia Publicznego. – Co, jeżeli tak, jak z energią z Rosji, przyjdzie nam się zmierzyć z dnia na dzień z odcięciem od importu tych leków? – dodał.
Źródło: Krajowi Producenci Leków