Komisja Zdrowia Parlamentu UE za zapewnieniem środków w budżecie Unii na produkcję leków

mgr.farm 2 tygodni temu

Pierwsze głosowanie nowopowstałej Komisji Zdrowia Publicznego dotyczyło opinii dla Komisji Budżetowej w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych po roku 2027. Chodzi więc o długoterminowy budżet Unii. Obecne Wieloletnie Ramy Finansowe obowiązują do końca 2027 r. W 2025 r. przygotowywane są kompleksowe propozycje na okres po 2027 r.

Mamy unijną listę leków krytycznych, ale brakuje funduszu UE na relokację ich produkcji. Bo ona nie wróci do Europy, jeżeli nie będzie rentowna. Dlatego – naszym zdaniem – Unia Europejska powinna uwzględnić w swoim budżecie środki na ten cel – mówi Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków.

  • Czytaj również: Komisja Europejska ogłasza Critical Medicines Act

To bardzo istotna opinia Komisji Zdrowia Publicznego z racji prac nad Aktem o Lekach Krytycznych. Nasz rząd i europoseł Adam Jarubas zabiegają o powstanie specjalnego funduszu na ten cel, który pozwoli ściągnąć produkcje tych leków do Europy, by uniezależnić się od dostaw spoza UE na wypadek przyszłych kryzysów. Powinien być on zasilany z Wieloletnich Ram Finansowych, bo to jest najlepsze źródło – dodaje Grzegorz Rychwalski, wiceprezes Krajowych Producentów Leków.

Środki na produkcję leków krytycznych

W swojej opinii Komisja Zdrowia Publicznego uznała, iż gotowość w dziedzinie zdrowia ma zasadnicze znaczenie dla strategicznej autonomii Unii. Zaapelowała o wystarczające środki na rozwój i gromadzenie zapasów podstawowych produktów medycznych na szczeblu UE. Poparła też utworzenie Sojuszu Na Rzecz Leków Krytycznych. Podkreśliła również znaczenie finansowania zdolności produkcyjnych w Unii i zmniejszania zależności od państw trzecich. Pandemia COVID-19 dowiodła podatności UE na zakłócenia w łańcuchu dostaw wielu podstawowych produktów. Wśród nich były też leki o krytycznym znaczeniu, szczepionki i sprzęt medyczny.

Skoro uznajemy półprzewodniki i inne surowce za krytyczne i jesteśmy gotowi finansować ich produkcję ze środków publicznych, to tym bardziej zasługują na to leki ratujące życie Europejczyków – skomentował Adam Jarubas, przewodniczący Komisji Zdrowia Publicznego. – Co, jeżeli tak, jak z energią z Rosji, przyjdzie nam się zmierzyć z dnia na dzień z odcięciem od importu tych leków? – dodał.

Źródło: Krajowi Producenci Leków

Idź do oryginalnego materiału