Komisja nadzwyczajna o trzech projektach dotyczących prawa do przerywania ciąży ►

termedia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: Sejm


9 lipca obradowała sejmowa komisja nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów dotyczących prawa do przerywania ciąży – Lewicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Trzeciej Drogi. To kolejny etap pracy komisji – po przyjęciu przez nią pod koniec czerwca projektu Lewicy – dotyczący dekryminalizacji aborcji.



W czasie posiedzenia członkowie komisji wysłuchali w pierwszej kolejności posłanek – przedstawicielek wnioskodawców projektów ustaw.

Projekt Lewicy

Posłanka Lewicy Katarzyna Ueberhan, prezentująca pierwszy z projektów, podkreślała, iż jest poselskim odpowiednikiem obywatelskiego projektu ustawy „Legalna aborcja bez kompromisów”.

– Zakaz aborcji w Polsce nie działa, ale też zakaz aborcji w Polsce zabija. Złe prawo niesie śmierć. Przez złe prawo umierają w Polsce kobiety. Umierają przez obojętność, nie tylko przypadkowych świadków, ale też obojętność nas, obojętność polityków. Czas to zmienić, zagwarantować kobietom dostęp do zdrowia, bo aborcja to zdrowie, a zakaz aborcji to zdrowie niszczy – mówiła.

– Projektowana ustawa o bezpiecznym przerywaniu ciąży ma na celu zagwarantowanie osobom mieszkającym w Polsce realizacji praw reprodukcyjnych, w tym prawa do ochrony zdrowia, poszanowania wolności i prywatności w zakresie rozrodczości. W związku z tym w projekcie ustawy proponuje się zagwarantowanie prawa do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerwania ciąży do końca dwunastego tygodnia, a w określonych przypadkach także po upływie tego okresu – dodała posłanka Uberhan.

Jak zaznaczała, projekt tej ustawy zakłada wprowadzenie dodatkowych regulacji w zakresie klauzuli sumienia, by ograniczyć zjawisko nadużywania jej kosztem praw pacjenckich, i dekryminalizacji przerwania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.

– Obecny stan prawny w zakresie prawa do aborcji opierający się na przepisach ustawy z 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz Kodeksu karnego jest jednym z najbardziej restrykcyjnych w Europie i na świecie – stwierdziła.

– Podsumowując, powiem to, co mówiłam na początku – zakaz aborcji w Polsce nie działa. Czas, by rzeczywistość prawna dogoniła rzeczywistość społeczną. Czas najwyższy, abyśmy w Sejmie uchwalili projekt liberalizujący ustawę o przerywaniu ciąży – powiedziała Uberhan.

Komisja nadzwyczajna przyjęła poprawki do ustawy o dekryminalizacji aborcji ►25 czerwca odbyło się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży, która zajęła się procedowaniem projektu ustawy złożonego przez Lewicę (druk 176), a dotyczącego dekryminalizacji czynów związanych z terminacją ciąży.
Idź do oryginalnego materiału