Kombucha – alternatywa dla kawy i napojów gazowanych?

businesswomanlife.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Kombucha – alternatywa dla kawy i napojów gazowanych?


Kombucha staje się jednym z najbardziej rozchwytywanych napojów naturalnych. Nie dość, iż wyróżnia się ciekawym smakiem, to w dodatku stanowi źródło wielu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Czy może zastąpić kawę lub napoje gazowane w Twojej diecie? Jak najbardziej. Sprawdź, dlaczego!

Kombucha – czym jest i jak powstaje?

Kombucha bije rekordy popularności, jednak o co tyle zamieszania? To nic innego jak napój, który w dużym uproszczeniu można nazwać fermentowaną herbatą. Wyróżnia się bogatym smakiem, w którym przeważają słodko-kwaśne nuty. Do jego przygotowania niezbędny jest tzw. grzybek herbaciany, znany również jako SCOBY. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się symbiotyczna kultura bakterii.

Co ważne, w napoju z kombuchy znajdziesz zarówno grzyby, jak i kultury drożdży. Odgrywają one bardzo istotną rolę w procesie fermentacji, ponieważ to właśnie za ich sprawą pojawiają się w nim bąbelki. To jednak nie jedyny “skutek uboczny” – znacznie ważniejsze jest wzbogacenie kombuchy w kwasy organiczne, w tym octowy i mlekowy.

Musisz wiedzieć, iż dobrej klasy kombucha https://olini.pl/kategoria/kombucha to produkt aktywny biologicznie. W praktyce oznacza to, iż ciągle “pracuje” – fermentuje. Dzięki temu możesz liczyć na cenne adekwatności prozdrowotne kombuchy, w tym te wspomagające prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Do przygotowania napoju z kombuchy potrzebne są tylko trzy składniki:

  • herbata – wiele osób sięga po czarną, zieloną bądź też oolong (chińska odmiana),
  • SCOBY – grzybek herbaciany zawierający symbiotyczne kultury bakterii i grzybów,
  • cukier – najlepszym wyborem będzie trzcinowy.

Zaparz herbatę, a następnie dodaj do niej cukier i grzybek herbaciany. Wymieszaj i przechowuj w temperaturze pokojowej. Napój będzie gotowy po ok. 4-14 dniach. Potem przełóż go do lodówki lub innego chłodnego miejsca – wszystko po to, aby zahamować proces fermentacji.

Kombucha octowa – czym różni się od tradycyjnej?

Tajemnicą sukcesy dobrej jakości kombuchy jest przygotowanie jej wedle oryginalnej receptury i sięganie po naturalne składniki. Wiesz już, iż proces fermentacji powinien trwać między 7 a 14 dni – po tym czasie napój zyskuje swoje adekwatności prozdrowotne, jak również walory smakowe. Co ważne, nie potrzebuje on już dosładzania, a tym bardziej pasteryzowania czy filtrowania.

Możesz również sięgnąć po kombuchę octową. To nowy wymiar tego napoju, który wznosi jego adekwatności prozdrowotne na nowy, wyższy poziom. Można je uzyskać dzięki dłuższemu procesowi fermentacji – trwa ona choćby do trzech razy dłużej. Po dwóch miesiącach otrzymujesz produkt, który wyróżnia się wyższą koncentracją kwasów organicznych działających z korzyścią dla Twojego zdrowia.

Nie bez znaczenia pozostają również walory smakowe, jakimi może pochwalić się kombucha octowa. Są one bardziej intensywne i wyraziste. Możesz wyczuć w niej przewagę kwaskowatości nad słodkością i z pewnością docenią go miłośnicy napojów wytrawnych.

Kombucha i jej prozdrowotny potencjał

Choć kombucha to dla wielu z nas niemalże nowość, o jej prozdrowotnych adekwatnościach doskonale wiedzą mieszkańcy dalekiej Azji, a zwłaszcza Chin i Japonii. To właśnie tam jej picie zdążyło już wejść do kanonu kulturowego.

Dlaczego warto włączyć kombuchę do swojego codziennego repertuaru? Jest ona nieocenionym wsparciem dla układu trawiennego. Wszystko dzięki obecności żywych kultur bakterii, które przyspieszają procesy trawienne, przyspieszają metabolizm, a co za tym idzie, polecane są osobom chcących zadbać o swoją sylwetkę i zgubić zbędne kilogramy.

To nie koniec festiwalu korzyści zdrowotnych z regularnego picia napoju z kombuchy. Znakomicie oczyszcza organizm z toksyn, a zawarty w niej kwas glukuronowy wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Nie można także nie docenić adekwatności przeciwutleniających fermentowanej herbaty, które w dużej mierze są zasługą polifenoli w duecie z witaminą C.

Kombucha, podobnie jak kiszonki, pełnią rolę naturalnego probiotyku. Efekt? Nieocenione wsparcie dla układu immunologicznego. Warto po nią sięgać nie tylko w okresie jesienno-zimowym, ale przez cały rok.

Nie bez znaczenia pozostaje także wspomaganie pracy umysłowej, jak również koncentracji. Wszystko za sprawą witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego.

Kombucha zamiast napojów gazowanych i kawy? Jak najbardziej!

Nie możesz rozstać się z napojami gazowanymi, które zawierają w sobie mnóstwo cukru, konserwantów i sztucznych barwników? Napój kombucha to dla nich znakomity zamiennik. Jest lekko gazowana, wyróżnia się kwaskowym, delikatnie słodkim smakiem, a do tego możesz wyczuć w nim nuty kwiatowe czy owocowe.

Naturalna kombucha najlepiej smakuje mocno schłodzona, dlatego świetnie sprawdzi się do gaszenia pragnienia w ciepłe dni. Idealny składnik letniej lemoniady czy też moktajli – drinków bezalkoholowych. Mieszaj ją także ze zdrowymi sokami czy syropami.

A co gdyby kawę zamienić na kombuchę? Z uwagi na to, iż powstaje z herbaty, nie brakuje w niej kofeiny. To znakomity napój na dobry początek dnia, kiedy chcesz dodać sobie energii.

Idź do oryginalnego materiału