Kolejny rekord wysokości świadczenia kompensacyjnego

termedia.pl 3 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wypłaci pacjentowi najwyższą możliwą do przyznania sumę świadczenia kompensacyjnego z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Po analizie sytuacji i zaczerpnięciu opinii ekspertów kwota rekompensaty wyniosła 222 800 zł.



Jak poinformowano na stronie RPP, wysokość odszkodowania jest ogromna, jednak znajduje to swoje uzasadnienie w okolicznościach medyczno-prawnych. Wnioskodawca został przyjęty do szpitala na planową operację kolana. W trakcie zabiegu doszło do zakażenia operowanego miejsca, a już w czwartej dobie po operacji pojawiły się objawy stanu zapalnego i zaburzenia gojenia rany. Mimo niepokojących sygnałów pacjenta wypisano do domu. Po dwóch dniach, w znacznie gorszym stanie, ponownie trafił do szpitala. Z powodu braku odpowiedniej profilaktyki i opóźnionego leczenia konieczne było przeprowadzenie trzech operacji naprawczych, a ostatecznie amputacja uda.

Poszkodowany miał pełne prawo do złożenia wniosku, a w niniejszej sprawie doszło do zdarzenia medycznego polegającego na:

  • braku diagnostyki mikrobiologicznej w odpowiednich momentach (tj. przed rozpoczęciem antybiotykoterapii empirycznej, co utrudniło identyfikację patogenu i opóźniło wdrożenie odpowiedniej terapii);
  • zakażeniu miejsca operowanego (uchybienia w procedurach aseptyki i monitorowania ran pooperacyjnych);
  • późniejszym wtórnym zakażeniu pacjenta biologicznym czynnikiem chorobotwórczym z powodu długotrwałej hospitalizacji, wielokrotnej antybiotykoterapii oraz współistniejących chorób przewlekłych.
  • W sumie pacjent odbył kilka hospitalizacji oraz aż 6 interwencji chirurgicznych. Stał się osobą niepełnosprawną, co przyczyniło się w znacznym stopniu do otrzymania świadczenia kompensacyjnego powyższej wielkości.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych umożliwia szybkie uzyskanie rekompensaty bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu sądowego. Stanowi to kolejny krok w kierunku wzmocnienia ochrony praw pacjentów i zapewnienia im sprawiedliwego wsparcia w przypadku wystąpienia niepożądanych zdarzeń medycznych.

Fundusz oferuje realną pomoc zarówno poszkodowanym pacjentom, jak i ich rodzinom. Ma również istotne znaczenie dla lekarzy, ponieważ chroni ich przed koniecznością uczestniczenia w wieloletnich procesach sądowych. W dłuższej perspektywie analiza zgłaszanych przypadków pozwoli na lepsze rozpoznanie i eliminację źródeł niepożądanych zdarzeń, przyczyniając się tym samym do podnoszenia standardów opieki zdrowotnej w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału