Kołdra obciążeniowa – na co warto ją stosować? Jakie korzyści przynosi spanie pod kołdrą obciążeniową?

acusmed.pl 6 dni temu

Co to jest kołdra obciążeniowa i jak działa?

Kołdra obciążeniowa, inaczej koc sensoryczny, to wyrób medyczny pozwalający na poprawę jakości snu, odpoczynku, a także zdrowia i samopoczucia. Wygląda jak zwykła kołdra, natomiast przez swoją wagę (od kilku do choćby kilkunastu kilogramów) niesie szereg korzyści dla organizmu. Odpowiednio dobrana kołdra wywiera głęboki ucisk na ciało – poprzez umieszczoną w środku ocieplinę ze szklanymi mikrokulkami. Przykrycie się taką kołdrą – poprzez wpływ na receptory układu nerwowego – daje efekt przytulenia, uspakaja i reguluje pracę organizmu. Produkt jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje wysoką trwałość i komfort użytkowania.

Co daje spanie pod kołdrą obciążeniową?

Równomierny i głęboki nacisk kołdry obciążeniowej ułatwia zasypianie i sprawia, iż sen jest spokojny i głęboki. Stymulacja przywspółczulnego układu nerwowego wywołana takim naciskiem przyspiesza procesy regeneracji organizmu, poprawia samopoczucie i obniża poziom stresu oraz lęku. Kołdra pomaga wyciszyć się po intensywnym i stresującym dniu, zmniejsza napięcia mięśniowe oraz jest pomocna w przypadku różnego rodzaju schorzeń. Otulenie się nią wprowadza ciało w stan głębokiego odprężenia i daje poczucie bezpieczeństwa. Spanie pod kocem sensorycznym wpływa także na układ hormonalny. Sprzyja produkcji melatoniny, która jest odpowiedzialna za mocny sen i regulowanie rytmu dobowego. Oprócz tego, wspomaga uwalnianie serotoniny, czyli hormonu szczęścia, a obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. To wszystko przekłada się na większy komfort psychiczny w życiu codziennym.

Kiedy warto rozważyć zakup kołdry obciążeniowej?

Sen i odpoczynek pod kołdrą obciążeniową daje wiele korzyści. Warto rozważyć jej zakup, szczególnie przy problemach takich jak:

  • Przewlekły stres i napięcie,
  • Chroniczny ból,
  • Bezsenność lub inne zaburzenia snu,
  • Stany lękowe, ataki paniki, depresja,
  • ADD lub ADHD,
  • Zespół Aspergera i spektrum zaburzeń autystycznych,
  • Zaburzenia integracji sensorycznej,
  • Zespół niespokojnych nóg,
  • Choroba Alzheimera lub Parkinsona.

Bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem, nie zaleca się używania kołdry obciążeniowej przy problemach z sercem i ciśnieniem krwi oraz przy zaburzeniach oddechu, m.in. astma i bezdech senny.

Kołdra obciążeniowa Acus Med

Aby produkt spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany. Kołdra obciążeniowa Acus Med jest dostępna w dwóch rozmiarach – 135×200 cm oraz 150×220 cm. Oprócz odpowiedniej wielkości (dopasowanej do rozmiaru łóżka i własnych preferencji), musi być również uwzględniona masa ciała. adekwatnie dobrane obciążenie będzie dawało równomierny nacisk, a tym samym – nie będzie ograniczało swobodnych ruchów.

Przyjmuje się, iż waga kołdry obciążeniowej powinna wynosić ok. 10% masy ciała dorosłego użytkownika. W przypadku zakupu dla dzieci, ich waga powinna stanowić ok. 10-15% masy ciała dziecka. jeżeli obliczenia wahają się między dwoma wersjami wagowymi, warto wybrać tą cięższą opcję. istotny jest także materiał, którym kołdra będzie powleczona. Naturalne i przewiewne materiały (np. bawełna lub len) zapewnią komfort termiczny – zarówno w zimie, jak i w lecie.

Idź do oryginalnego materiału