Kobiety w ciąży mogą zaszczepić się bezpłatnie przeciw krztuścowi

reporternews.pl 1 miesiąc temu
  • Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży mogą zaszczepić się bezpłatnie przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej bez skierowań i dodatkowych zaświadczeń.
  • Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży.
  • Szczepienie zabezpiecza kobietę, a także chroni noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.
  • W Polsce liczba zachorowań na krztusiec gwałtownie rośnie, w porównaniu z rokiem ubiegłym jest prawie trzydziestokrotnie więcej przypadków.

Od 15 października ciężarne, w przychodniach POZ, mogą zaszczepić się bezpłatnie, szczepionką finansowaną przez Ministerstwo Zdrowia. W województwie podlaskim można to zrobić w 243 gabinetach lekarzy rodzinnych.

Szczepienie obejmuje kobiety między 27. a 36. tygodniem ciąży. Mogą się one zaszczepić jedną dawką – bez dodatkowych skierowań i zaświadczeń. O kwalifikacji do szczepienia zdecyduje lekarz POZ. jeżeli ciąża jest zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – taką decyzję podejmie lekarz, który prowadzi ciążę.

Szczepienie zabezpiecza kobietę, a także chroni przed tą groźną chorobą noworodka w pierwszych miesiącach życia.

Krztusiec zagraża głównie niemowlętom

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych. Choroba najbardziej zagraża niemowlętom w pierwszych sześciu miesiącach życia. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko otrzymuje dopiero w 2. miesiącu życia. Szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin. Wystarczy wyznaczyć termin szczepienia w swoim gabinecie POZ. Lekarze rodzinni szczepionki przeciwko krztuścowi zamawiają w powiatowych stacjach Sanepidu. Są bezpłatne dla pacjentek, finansowane przez Ministerstwo Zdrowia.

W Polsce liczba chorych na krztusiec gwałtownie rośnie

Liczba zachorowań na krztusiec w Polsce, gwałtownie rośnie, w porównaniu z rokiem ubiegłym jest prawie trzydziestokrotnie więcej przypadków. W tym roku potwierdzono już w Polsce ponad 16,8 tys. Przypadków, w 2023 w tym samym czasie było ich mniej niż 600.

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

Więcej informacji na ten temat:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/szczepionka-przeciw-krztuscowi-dla-kobiet-w-ciazy

Źródło informacji i fot.: Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ

Idź do oryginalnego materiału