Kobieto, starasz się, a nie chudniesz? Zwróć uwagę na tę jedną rzecz

onemoreluv.com 2 dni temu

To frustrujące. Wszędzie czytasz o spektakularnych efektach sylwetkowych, jakie można osiągnąć dzięki różnym formom postu. Ty próbujesz, próbujesz i… nic. Nie dość, iż waga stoi w miejscu, to jeszcze czujesz się opuchnięta, a Twoje kiepskie samopoczucie sprawia, iż zaczynasz wątpić w opowieści o tym, jak dobrze post może wpływać na kondycję całego organizmu.

A czy brałaś pod uwagę, iż być może… robisz to źle? Być może wystarczy tylko odrobinę przemodelować to, jak pościsz, by efekty zaczęły pojawiać się szybciej, niż myślisz.

Kobiety poszczą inaczej niż mężczyźni

Często zdarza się, iż para, kobieta i mężczyzna, zaczynają razem post. W tym samym czasie – po to, by się wspierać i żeby było łatwiej, wiadomo. Po jakimś czasie okazuje się, iż mężczyzna gwałtownie zauważa widoczne efekty, a u kobiety waga ani drgnie. Taka sytuacja prowadzi do frustracji i – bardzo często – rezygnacji z postu.

Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne są hormony! Układ hormonalny mężczyzn jest dużo prostszy. Ich cykl trwa 24 h, a główne skrzypce odgrywa jeden hormon, czyli testosteron. U kobiet cykl trwa ok. 28 dni, a w tym czasie wahaniom ulegają poziomy aż 3 hormonów – estrogenu, testosteronu i progesteronu. Żeby post przyniósł najwięcej korzyści dla organizmu, kobiety powinny dostosować go do wahań hormonów w miesięcznym cyklu.

Jak to zrobić? Czytaj dalej!

Kobiecy cykl miesięczny, czyli o co chodzi z tymi hormonami?

Czy wiesz, w jaki sposób hormony wpływają na Twój organizm podczas całego cyklu? Nie wiedzieć czemu, mówi się o tym bardzo niewiele. A stężenie poszczególnych hormonów ma ogromny wpływ na to, jak czujesz się w danym momencie.

Co warto wiedzieć o swoim cyklu?

  • Od 1. do 10. dnia cyklu – w pierwszym dniu cyklu estrogen, testosteron i progesteron mają najniższe stężenie. Z każdym kolejnym dniem stężenie estrogenu wzrasta, a Ty czujesz, jak poprawia Ci się nastrój, jesteś spokojniejsza oraz szczęśliwsza.
  • Od 11. do 15. dnia cyklu – w okresie okołoowulacyjnym największy wpływ na Ciebie mają estrogen i testosteron. Czujesz się pewna siebie, zdeterminowana i silna.
  • Od 16. do 18. dnia cyklu – spada stężenie wszystkich hormonów, a Ty możesz czuć spadek energii.
  • Od 19. dnia do krwawienia – w tym czasie Twoje ciało wytwarza progesteron, który wycisza cały organizm.

Jak pościć dobrze i zgodnie ze sobą?

Działanie hormonów w naszym organizmie to skomplikowana i fascynująca sieć zależności. Wystarczy jednak całkiem podstawowa wiedza, by trochę lepiej poznać swoje ciało i dopasować dietę oraz sposób poszczenia do zmian, jakie w nim zachodzą.

O jakich hormonach warto pamiętać?

  • ESTROGEN

Post najlepiej zaczynać w momencie, w którym poziom estrogenu jest najniższy. jeżeli planujesz zaczynać naszą kurację Keto LUV, która wywołuje w organizmie dokładnie takie same procesy co głodówka lub planujesz inną formę postu, najlepszym dniem na start będzie 1. dzień cyklu.

  • PROGESTERON

Tydzień przed okresem, kiedy poziom progesteronu jest najwyższy, lepiej unikaj postu. To czas, w którym poziom cukru może (a choćby powinien) być nieco wyższy. Progesteron jest również wrażliwy na stężenie kortyzolu – każda aktywność, która spowoduje jego skok, źle wpłynie na poziom progesteronu. A tego nie chcemy.

  • TESTOSTERON

W czasie owulacji, kiedy testosteron odgrywa istotną rolę w kobiecym organizmie, najlepiej sprawdzi się umiarkowany, piętnastogodzinny post. W tym czasie unikaj jednak dłuższych przerw od jedzenia.

  • KORTYZOL

Podwyższony poziom kortyzolu wywołuje ogromną falę reakcji hormonalnych. Skok kortyzolu daje Twojemu ciału sygnał, iż trzeba podnieść stężenie cukru. Trzustka w odpowiedzi wytwarza więcej insuliny. Taki proces sprawia, iż proces odchudzania znacząco się komplikuje. Czy wiesz, iż kortyzol może podnieść poziom insuliny w podobny sposób, co kawałek ciasta? Właśnie dlatego warto spróbować nad nim zapanować. Ale czy można całkowicie wyeliminować z życia sytuacje, które organizm uzna za stresowe? Oczywiście, iż nie. Ale istnieje jeszcze jeden magiczny hormon, który reguluje poziom kortyzolu.

  • OKSYTOCYNA

Oksytocyna to hormon, który mówi STOP kortyzolowi, a niski poziom kortyzolu pomoże wyregulować hormony płciowe i usprawnić proces odchudzania. A jak pobudzić działanie oksytocyny? Przez same przyjemności! Szczery śmiech, przytulanie bliskiej osoby, mówienie i słuchanie wyznań miłości, głębokie rozmowy z ludźmi, pocałunki, medytację, jogę czy masaże.

Nigdy nie traktuj powyższych czynności jako czegoś, co jest stratą czasu. To niezbędne elementy Twojego zdrowia – i fizycznego, i psychicznego.

Oksytocyna to hormon, który znajduje się na samym czubku hormonalnej piramidy. jeżeli zadbasz o regularne pobudzanie jego wydzielania i będziesz pamiętać o tym, by pościć w zgodzie ze swoim cyklem, efekty przyjdą znacznie szybciej. A jeżeli chcesz jeszcze lepiej wspierać swój kobiecy organizm w mądrym odchudzaniu, wybierz naturalne suplementy, które poprawią metabolizm, usprawnią działanie układu pokarmowego i wyregulują poziom glukozy we krwi. W szczególności polecamy Ci Dziką różę MSM i Surowe KAKAO MOCY. ♥

Źródło: Postny reset dla kobiet, dr Mindy Pelz

Idź do oryginalnego materiału