Kluczowe biomarkery w diagnostyce zaburzeń wzrostu: hGH, IGF-1 i IGFBP-3

euroimmun.pl 1 rok temu

Hormon wzrostu (hGH, ang. human growth hormone), insulinopodobny czynnik wzrostu 1 (IGF-1, ang. insulin-like growth factor 1) oraz białko wiążące insulinopodobny czynnik wzrostu 3 (IGFBP-3, ang. insulin-like growth factor-binding protein) to trzy najważniejsze czynniki w regulacji wzrostu i rozwoju organizmu. Biomarkery te odgrywają niezwykle istotną rolę w diagnostyce różnych zaburzeń wzrostu i pomagają zrozumieć, jak organizm reaguje na hormony związane z regulowaniem procesu rośnięcia.

Hormon wzrostu

Hormon wzrostu, znany również jako somatotropina, to białko wydzielane przez przedni płat przysadki mózgowej. Główną funkcją hGH jest stymulowanie wzrostu ciała, zarówno w okresie dziecięcym, jak i u dorosłych. Niemniej jednak hormon ten ma znacznie szerszy zakres działań, m.in. wpływa na metabolizm, kompozycję ciała i ogólną kondycję fizyczną. Wydzielany jest pulsacyjnie, a w ciągu doby wykazuje cykliczne zmiany stężenia. Za pośrednictwem innych hormonów, zwanych insulinopodobnymi czynnikami wzrostu, aktywuje wzrost kości na długość, zwiększa uwalnianie glukozy z wątroby do krwi oraz rozkład tkanki tłuszczowej, co prowadzi do podniesienia się poziomu wolnych kwasów tłuszczowych we krwi. Hormon wzrostu odgrywa istotną rolę również w syntezie kwasów nukleinowych, bierze udział w procesie podziałów komórkowych i syntezy białek.

Badanie poziomu hGH we krwi jest istotne w identyfikacji niedoborów hormonu wzrostu u dzieci, co może prowadzić do opóźnień w rozwoju i zaburzeń wzrostu. U dorosłych niski poziom hGH może mieć wpływ na zdolność organizmu do regeneracji tkanek i utrzymania masy mięśniowej.

Sprawdź ofertę testów do diagnostyki zaburzeń wzrostu – pobierz ulotkę

Insulinopodobny czynnik wzrostu 1

Insulinopodobny czynnik wzrostu 1 jest hormonem produkowanym głównie w wątrobie pod wpływem hormonu wzrostu. Stężenie IGF-1 zależy m.in. od wieku i płci, stężenia insuliny i stopnia odżywienia oraz w znacznym stopniu od poziomu hGH. IGF-1 pełni kluczową rolę w procesach wzrostu komórek i tkanek. Poziom tego hormonu osiąga swoje maksimum w okresie dojrzewania i szybkiego rośnięcia, jego wysokie stężenie utrzymuje się mniej więcej do 40. roku życia.

IGF-1 uważa się za biomarker służący do oceny funkcji przysadki mózgowej i układu hormonalnego. Badania poziomu IGF-1 mogą pomóc w identyfikacji niedoborów hGH, jego nadmiaru (co może wskazywać na akromegalię lub gigantyzm), a także innych schorzeń związanych z regulacją wzrostu.

Białko wiążące insulinopodobny czynnik wzrostu 3

IGFBP-3 to syntetyzowane w wątrobie białko wiążące IGF-1. Odgrywa kluczową rolę w regulacji dostępności IGF-1 dla tkanek docelowych. Poziom IGFBP-3 również jest kontrolowany przez hGH. Badanie IGFBP-3 wykorzystuje się w diagnostyce chorób związanych z zaburzeniami wydzielania hormonu wzrostu oraz w ich monitorowaniu. Oznaczanie IGFBP-3 najczęściej stanowi uzupełnienie badania IGF-1. Pomiar poziomu IGF-1 jest dokładnym wskaźnikiem wydzielania hormonu wzrostu, ponieważ odzwierciedla średnią dobową produkcję hGH, która odbywa się w sposób pulsacyjny i jest regulowana przez różne czynniki, inne niż rytm dobowy.

Znaczenie diagnostyczne

Badania poziomów hormonu wzrostu, insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 i białka wiążącego insulinopodobny czynnik wzrostu 3 odgrywają niezwykle istotną rolę w diagnostyce wielu zaburzeń wzrostu. Te biomarkery stanowią najważniejszy punkt odniesienia dla lekarzy, m.in. umożliwiają im dokładną ocenę tego, czy niedobory hormonu wzrostu są główną przyczyną opóźnień w rozwoju u dzieci. Regularne monitorowanie tych biomarkerów jest niezwykle ważne u pacjentów poddawanych terapii zastępczej hormonem wzrostu. Pozwala lekarzom dostosować dawkowanie leku i skrupulatnie kontrolować efektywność leczenia. Dzięki takiemu monitorowaniu możliwe jest optymalne zarządzanie terapią i osiąganie pożądanych wyników w leczeniu zaburzeń wzrostu.

Produkty firmy Immunodiagnostic Systems (IDS)

Firma Immunodiagnostic Systems pełni kluczową rolę na rynku diagnostycznym w dziedzinie endokrynologii, dostarczając zaawansowanych technologii, które stanowią nieocenione wsparcie diagnostyczne dla lekarzy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób endokrynologicznych. IDS specjalizuje się w produkcji testów diagnostycznych, służących do oznaczania stężenia hormonów i innych biomarkerów endokrynologicznych. W bogatej ofercie IDS znajdują się produkty przeznaczone do pomiaru poziomów hormonu wzrostu, insulinopodobnego czynnika wzrostu 1 oraz białka wiążącego insulinopodobny czynnik wzrostu 3.

Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii IDS przyczynia się do doskonalenia diagnostyki i monitorowania schorzeń endokrynologicznych, umożliwiając bardziej precyzyjne rozpoznanie oraz skuteczniejsze podejście do leczenia i opieki nad pacjentami.

EUROIMMUN Polska dystrybutorem produktów IDS w naszym kraju

EUROIMMUN jest dystrybutorem testów i urządzeń firmy Immunodiagnostic Systems na terenie Polski. Testy te charakteryzują się najwyższą jakością oznaczeń i są sprzężone z urządzeniami IDS-i10 i IDS-iSYS, które gwarantują pełną automatyzację całej procedury inkubacji, dlatego często znajdują zastosowanie nie tylko w rutynowej diagnostyce, ale również w wielu projektach naukowych, prowadzonych w renomowanych ośrodkach na całym świecie. Portfolio produktów IDS obejmuje ponad 250 testów (w tym ponad 150 w całkowicie zautomatyzowanej technice ChLIA). Są to testy z zakresu autoimmunologii, chorób infekcyjnych, alergii, endokrynologii oraz monitorowania leków. Jednocześnie w swojej ofercie firma EUROIMMUN Polska posiada urządzenia IDS-iSYS oraz IDS-i10, które są aparatami typu random access (RA) i umożliwiają pełną automatyzację procesu przetwarzania próbki.

Aby poznać dokładny asortyment IDS, prosimy o kontakt z naszym doradcą medycznym, który przedstawi możliwości automatyzacji, dobierze odpowiednie testy do profilu Państwa placówki i przygotuje ofertę cenową.

Piśmiennictwo

  1. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/172474,hormon-wzrostu
  2. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/172290,insulinopodobny-czynnik-wzrostu-igf-1
  3. https://diag.pl/sklep/badania/igf-bp3/

Tomasz Janiszewski

Specjalista ds. Informacji Naukowej, Junior Product Manager ds. Produktów IDS

572 596 102

[email protected]

Masz pytanie dotyczące tego tematu?

Idź do oryginalnego materiału