Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił plan “dramatycznej restrukturyzacji” agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tys. liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych. Zmiany mają zaoszczędzić 1,8 mld dolarów rocznie, ale mogą też spowolnić proces zatwierdzania leków i urządzeń medycznych.
Minister Kennedy zapowiedział zwolnienia jako kontynuację procesu zmniejszania liczby pracowników federalnych agencji zajmujących się zdrowiem. Wcześniej na zasadzie dobrowolnych odejść z zwolniło się już około 10 tys. pracowników. Zapowiedziane redukcje oznaczają, iż liczba zatrudnionych w resorcie zdrowia spadnie z 82 tys. do 62 tys. Przewidziano m.in. redukcję liczby pracowników Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o 3,5 tys., Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) – o 2,4 tys. i Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) – o 1,2 tys. Resort zaznaczył, iż zwolnienia nie będą dotyczyły inspektorów ani recenzentów zajmujących się zatwierdzaniem leków, urządzeń medycznych czy produktów spożywczych.
W komunikacie ministerstwa zdrowia podkreślono, iż “dramatyczna restrukturyzacja” jest zgodna z rozporządzeniem wykonawczym prezydenta USA Donalda Trumpa, dotyczącym optymalizacji liczby personelu. “Ta reforma będzie korzystna zarówno dla podatników, jak i dla osób, którym służy ministerstwo zdrowia. To cała amerykańska opinia publiczna, bo naszym celem jest uczynić Ameryką znów zdrową” – oświadczył RF Kennedy, nawiązując do sloganu Trumpa “Make America Great Again” (MAGA). Reforma odzwierciedla zapowiadane przez RFP zmiany w priorytetach resortu zdrowia USA, na których czele jest zakończenie epidemii chorób przewlekłych poprzez wysiłki na rzecz “bezpiecznej, zdrowej żywności, czystej wody i eliminacji toksyn w środowisku”.
Stacja NBC News dotarła do okólnika, w którym napisano, iż pracownicy mogą już w piątek otrzymać informacje o zwolnieniach. Stacja oceniła, iż zmniejszenie liczby personelu agencji, takich jak CDC, może narazić na szwank wysiłki rządu w zakresie ochrony zdrowia. Eva Temkin, prawniczka z firmy Arnold & Porter, która doradza klientom w sprawie wniosków o zatwierdzenie leków i urządzeń medycznych, oceniła, iż zmniejszenie liczby personelu prawdopodobnie spowolni ten proces i będzie skutkowało niedochowaniem terminów – “Istnieje realne ryzyko, iż spowoduje to opóźnienia w dostępie pacjentów do metod leczenia”.