Kampania “Zachowaj Wzrok” – zachęta z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka

mzdrowie.pl 2 dni temu

Wzrasta liczba osób zmagających się z chorobami wzroku, ze szczególnym uwzględnieniem chorób siatkówki. W Polsce żyje ponad 9,8 miliona osób w wieku ponad 60 lat i do nich w ramach kampanii “Zachowaj Wzrok” skierowany jest apel – “Nie zapominajmy o oczach! Zadbaj o zdrowie swoich najbliższych poprzez profilaktykę oraz regularne badania wzroku u okulisty.”

Dr Filip Raciborski i dr Anna Kłak z Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM przy wsparciu konsultanta krajowego ds. okulistyki prof. Marka Rękasa opracowali dokument “Jak widzą Polacy – policy brief”. Analiza epidemiologiczna pokazuje, iż wzrasta liczba osób zmagających się z chorobami wzroku, ze szczególnym uwzględnieniem chorób siatkówki. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo coraz większym problemem zdrowotnym w zakresie chorób oczu będzie zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) ‒ przewlekła i postępująca choroba centralnej części siatkówki, rozwijającą się najczęściej u osób starszych. W Polsce na AMD choruje ok. 1,5 mln osób, każdego roku odnotowujemy ok. 14 tys. nowych zachorowań nAMD (postać wysiękowa AMD), a osób chorujących jest ok. 140 tys.

AMD powoduje ograniczenie pola widzenia centralnego, czyli możliwość widzenia na wprost, a zatem i wykonywania typowych codziennych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu. W zaawansowanych stadiach prowadzi do utraty widzenia centralnego. “Czy zdarza się Wam widzieć zamazane obrazy, trudniej czytać książki czy zauważyć zniekształcenia w obrazie? To mogą być pierwsze sygnały, iż z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego. Najważniejsze jest, by nie ignorować objawów. Każde zaburzenie widzenia wymaga konsultacji z okulistą” ‒ podkreśla Małgorzata Pacholec, prezes stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Świadomość schorzeń wzroku jest bardzo niska. Polacy często bagatelizują pierwsze objawy problemów ze wzrokiem, wielu pacjentów zgłasza się do okulisty dopiero wtedy, gdy zauważają pogorszenie widzenia. Niestety, wiele chorób oczu jest wykrywanych dopiero na późnym etapie, co znacznie utrudnia ich leczenie. Większość z nas nie wie, iż można samodzielnie kontrolować stan swoich oczu przy pomocy testu Amslera – to prosty i bezpłatny sposób wykrywania wczesnych objawów chorób siatkówki. Pokratkowana kartka z zaznaczonym punktem na środku, umożliwia sprawdzenie czy widzenie w obu oczach jest jednakowe i nie zniekształcone.

“Test Amslera możemy sami wydrukować i powiesić w widocznym miejscu. Wykonujmy go regularnie, raz w miesiącu, a najlepiej raz w tygodniu, wtedy łatwo zauważymy problemy z widzeniem, które w kolejnym kroku należy skonsultować ze specjalistą. Wizyta u okulisty wykluczy lub potwierdzi chorobę, co pozwoli na wdrożenie leczenia na wczesnym etapie i zachowanie dobrego widzenia na długie lata” – zachęca Małgorzata Pacholec.

Dostępne w Polsce metody leczenia postaci wysiękowej zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem – groźniejszej, szybciej postępującej formy AMD – pozwalają pacjentom zachować dobrą ostrość wzroku. Warunkiem koniecznym jest jednak szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia, ponieważ wówczas terapia jest najbardziej skuteczna. w tej chwili stosowane leki pozwalają na wydłużenie przerw między podaniami, minimalizując liczbę koniecznych wizyt, u części pacjentów w drugim roku leczenia wystarczają 3‒4 podania rocznie. Jest to duże ułatwienie zarówno dla chorych, jak i opiekunów towarzyszących im podczas wizyt.

Prezent na Dzień Babci i Dziadka – wizyta u okulisty

Dbanie o zdrowie oczu seniorów ważne jest nie tylko dla nich, ale także dla tych, którzy kochają ich najmocniej. Wspólne czytanie z wnukami, wspominanie dawnych czasów przy oglądaniu rodzinnych zdjęć – to chwile, które wymagają dobrego wzroku. Dlatego tak ważne jest by nie czekać, aż pojawią się problemy ze wzrokiem, zadbać o to, by cieszyć się każdym spojrzeniem na świat – w pełnej ostrości i kolorach.

W ramach kampanii “Zachowaj Wzrok” stowarzyszenie Retina AMD Polska apeluje, aby zachęcać seniorów do profilaktyki i regularnych wizyt kontrolnych u lekarza okulisty. Pozwoli to możliwie wcześnie wykryć ewentualne zmiany możemy wykryć wcześnie, wdrożyć odpowiednie leczenie i cieszyć się dobrym wzrokiem jak najdłużej.


O kampanii „Zachowaj wzrok”

„Zachowaj wzrok” to kampania edukacyjna dla pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowym obrzękiem plamki (DME). Jest skierowana do osób z grup ryzyka, chorych i ich rodzin – ma na celu poprawę diagnostyki, a także wsparcie pacjentów z chorobami siatkówki. W ramach kampanii powstała strona internetowa www.zachowajwzrok.pl, na której w jednym miejscu zebrane zostały istotne informacje na temat przebiegu chorób siatkówki, sposobu ich leczenia, ośrodków okulistycznych realizujących program lekowy w ramach NFZ. To także praktyczne porady dotyczące rozmowy z lekarzem czy rehabilitacji chorób wzroku. To również profil facebook/ZachowajWzrok, na którym pojawiają się na bieżąco przydatne informacje na temat profilaktyki i zachowań prozdrowotnych, pozwalających na uniknięcie lub wczesne wykrycie chorób siatkówki.

Idź do oryginalnego materiału