Kampania społeczna KIF “Popraw jakość życia” pod hasłem “Fizjoterapia – samo się nie zrobi”
W całej Polsce realizowane są obchody Światowego Dnia Fizjoterapii. Krajowa Izba Fizjoterapeutów przy tej okazji rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną. KIF przybliża pacjentom czym jest profesjonalna fizjoterapia i w jakich obszarach zdrowia jest niezbędna. Podkreśla przy tym znaczenie dostępności. Konferencja prasowa, z udziałem autorytetów powołanych do Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów, odbyła się 8 września.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie zaprezentowano animację i edukacyjny plakat, który pojawi się w placówkach ochrony zdrowia w całej Polsce. W wielu miejscach w kraju oddziały terenowe KIF, z okazji Światowego Dnia Fizjoterapii, zorganizowały warsztaty, wspólne ćwiczenia, pokazy, spotkania. Wydarzenia związane ze świętem realizowane są od kilku dni i zaplanowane są jeszcze na najbliższe tygodnie.
“Nasza kampania społeczna skierowana jest do całego społeczeństwa. Fizjoterapia to odpowiedź na wiele pytań pacjentów dot. ich samopoczucia, sprawności, bólu, dyskomfortu. Istotna jest także w profilaktyce, podczas leczenia wielu schorzeń. Nie tylko przy minimalizowaniu skutków urazów – z czym jest głównie kojarzona” – powiedział dr Tomasz Dybek. Prezes KRF dodał, iż “poprzez kampanię KIF chce obalić niektóre mity oraz zwrócić uwagę na aspekt dostępności fizjoterapii, która służy poprawie jakości życia, ale też wymaga cierpliwości i dobrej relacji pacjent-fizjoterapeuta opartej na zaufaniu”.
Wszystkim fizjoterapeutom prezes KRF złożył życzenia, zaznaczając, iż fizjoterapeuci mogą liczyć na wsparcie samorządu, który również na co dzień dobrze im życzy.
Do edukacji i promowania fizjoterapii w przestrzeni publicznej samorząd zaprosił autorytety, ekspertów z różnych dziedzin. Prezes złożył wszystkim fizjoterapeutom życzenia z okazji ich święta.
Konferencję poprzedziło wręczenie aktów powołania członkom Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Czworo z nich powiedziano o swoich dziedzinach, kluczowych wyzwaniach i problemach pacjentów.
“Zajmując się fizjoterapią dzieci, poszukiwałam czynników ryzyka nieprawidłowości w obrębie postawy ciała. Fizjoterapeuta, który pracuje z małym pacjentem, pracuje też z jego rodzicami, szkołą i otoczeniem. Dziś spotykamy się z innym, postpandemicznym stylem życia, a to duże ryzyko. Z nowymi ryzykami, jako fizjoterapeuci, będziemy musieli sobie radzić” – podkreślała dr hab. Anna Brzęk.
Z kolei dr hab. Elżbieta Skorupska wskazała, iż “istotna jest rola fizjoterapii w pracy nad problemami globalnymi, które dotyczą nie tylko problemów układu krążenia, ale również bólu przewlekłego”. Zwróciła również uwagę na ogromną rolę fizjoterapii w inwazyjnych metodach, które stanowią odpowiedź na przewlekłe dolegliwości bólowe. ‘Metody te są także rozwijane jako techniki proponowane we współpracy z chirurgami” – dodała.
O ruchu, roli edukacji i profilaktyki mówiła dr hab. Edyta Smolis-Bąk. “Pierwsze zmiany miażdżycowe w naszych naczyniach pojawiają się już w wieku szkolnym. Ogromną rolę w prewencji chorób układu krążenia odgrywa profilaktyka. Fizjoterapeuci odgrywają ogromną rolę w edukacji i motywacji osób zdrowych do aktywności fizycznej, ale także w preferencji wtórnej – uczą pacjentów jak trenować, jak ćwiczyć” – podsumowała.
Prof. dr hab. Andrzej Czamara podkreślił, iż w Interdyscyplinarnej Radzie Ekspertów KRF znaleźli się wybitni specjaliści, którzy w pełni zabezpieczają dziedziny fizjoterapii. “Stoimy przed dwoma wyzwaniami: wzrastająca liczba uszkodzeń narządów ruchu u dzieci i młodzieży oraz opieka nad osobami starszymi. Wspólnie, w sposób kompleksowy, jesteśmy w stanie spełniać oczekiwania pacjentów” – zaznaczył.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów zachęca wszystkich swoich członków do włączenia się w promocję fizjoterapii w ramach prowadzonej kampanii społecznej. Odziały terenowe dystrybuują plakaty, które można również pobrać ze strony internetowej KIF (poniżej – wersja elektroniczna i plik do druku).
“Zapraszamy też dziennikarzy do korzystania z wiedzy ekspertów powołanych dziś do Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów Krajowej Rady Fizjoterapeutów. Jako KIF jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie edukacji, promocji fizjoterapii i zdrowego trybu życia” – powiedziała na koniec konferencji rzecznik prasowa KIF Renata Jeziółkowska, a następnie zaprosiła na scenę wszystkich powołanych członków Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów.
Powołani 8 września członkowie Interdyscyplinarnej Rady Ekspertów Krajowej Rady Fizjoterapeutów:
· dr Renata Archacka
· dr hab. Anna Brzęk
· dr hab. Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka
· prof. dr hab. Andrzej Czamara
· dr hab. Małgorzata Domagalska-Szopa
· dr Marta Jokiel
· dr Marzena Kobylańska
· dr hab. Mariusz Migała
· prof. dr hab. Roman Nowobilski
· dr hab. Maciej Płaszewski
· prof. dr hab. Krystyna Rożek-Piechura
· dr Sebastian Rutkowski
· dr hab. Edyta Smolis-Bąk
· dr hab. Elżbieta Skorupska
· prof. dr hab. Anna Skrzek
· dr hab. Jan Szczegielniak
Fizjoterapeuta to zawód zaufania publicznego, który własny samorząd ma od 5 lat. W Polsce jest 77 356 aktywnych zawodowo fizjoterapeutów.
Nagranie konferencji:
Animacja:
Plakaty do pobrania:
KIF - Światowy Dzień Fizjoterapii (plakat)