Kampania prezydencka spooowalnia...

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Ministra zdrowia zapewnia, iż na pewno nie rezygnuje z reformy szpitali. Chce ją rozpocząć jak najszybciej, ale obawia się, prace nad projektem ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może spowolnić kampania prezydencka.



Nowa organizacja szpitali to istotny projekt minister Izabeli Leszczyny.

Od początku urzędowania na stanowisku, minister zdrowia podkreśla, iż zmiany w szpitalnictwie poprawią nieefektywny system. Prace nad reformą utknęły w rządzie, a urzędnicy z ministerstwa – po zmianach w projekcie – robią drugie podejście do jej przeprowadzenia.

– Na pewno nie rezygnuję z reformy szpitali – deklaruje Izabela Leszczyna.

Projekt reformy (zapisanej w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych spadła z posiedzenia rządu) zakłada zmianę zasad kwalifikowania szpitali do tzw. systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (sieci szpitali) i konsolidację szpitali. Opiera się na projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ten był gotowy w sierpniu. Przekazano go wówczas do konsultacji publicznych. Niektóre rozwiązania wywołały jednak kontrowersje. Dotyczyły warunku minimum 400 porodów koniecznych do utrzymania finansowania porodówki w ramach tzw. sieci szpitali oraz kwalifikacji w przypadku profili zabiegowych (osiągnięcie określonej liczby świadczeń w danym okresie).

Urzędnicy z ministerstwa wycofali się z tych rozwiązań już w wersji projektu skierowanej pod obrady Rady Ministrów na początku listopada.

Ostatecznie projektem tym rząd się jednak nie zajął.

Nowy projekt znacznie różni się od poprzedniego, dlatego ponownie skieruje go do konsultacji społecznych.

Poprawiono wersja projektu reformującego szpitalnictwo została skierowana do ponownych konsultacji 20 listopada.

Bez łączenia SPZOZ ze spółkąKonsultowany jest nowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – w porównaniu z poprzednią wersją usunięto z niego niektóre przepisy.
Idź do oryginalnego materiału