Dokładnie 20 listopada o godzinie 13:00 sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Będzie to pierwsze czytanie ustawy, na którą czekają zarówno pacjenci, jak i farmaceuci. Dla tych pierwszych oznacza ona łatwiejszy dostęp do bezpłatnych leków. Dla farmaceutów rozszerzenie ich uprawnień.
Recepty na bezpłatne leki 65+ i 18-
W nowelizacji znalazły się przede wszystkim przepisy, które umożliwią wystawianie recept na bezpłatne leki i wyroby medyczne, które przysługują dzieciom (wykaz „DZ”) i seniorom (wykaz „S”), wszystkim lekarzom oraz niektórym pielęgniarkom. Recepty na leki 65+ i 18- będzie mógł przepisać lekarz każdej specjalizacji. Niezależnie od tego, czy przyjmuje pacjentów „na NFZ”, czy prywatnie.
- Czytaj również: Wszyscy lekarze będą mogli wystawiać recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów
Dzisiaj takie recepty mogą wystawić lekarze w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS) i szpitalu – jeżeli mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Refundowana recepta farmaceutyczna na szczepionkę
Projekt poszerza też uprawnienia farmaceutów o możliwość wystawiania przez nich refundowanych recept farmaceutycznych. Chodzi konkretnie o recepty na szczepionki. Aktualnie mogą oni wystawiać takie recepty, ale pełnopłatnie. Pacjent chcący zaszczepić się np. przeciw grypie w aptece, może więc przyjść do niej bez recepty od lekarza. Farmaceuta wystawi wtedy swoją receptę na szczepionkę, jednak pacjentowi nie będzie wtedy przysługiwała na nią zniżka. Tymczasem zdecydowana większość populacji szczepionki przeciw grypie ma zniżkowe, nie wspominając o seniorach, dla których jest ona bezpłatna.
- Czytaj również: Refundowana recepta farmaceutyczna? Jest projekt!
Dzięki nowym przepisom farmaceuci będą mogli przepisywać refundowane recepty na szczepionki – uwzględniając także uprawnienia dodatkowe pacjentów jak „S” czy „ZK”. To znacząco ułatwi dostęp do nich i skróci drogę do szczepień.
– Wprowadzenie możliwości wystawiania przez farmaceutów recept na szczepionki refundowane ze środków publicznych to krok o znaczącym wpływie na poprawę systemu opieki zdrowotnej. Dzięki temu rozwiązaniu, dostępność szczepień zostanie znacznie zwiększona, co jest szczególnie istotne w miejscach, gdzie dostęp do lekarzy jest ograniczony, w szczególności w wielu regionach, zwłaszcza na obszarach wiejskich czy w mniejszych miastach – przyznaje resort zdrowia w uzasadnieniu projektu.
Dodatkowo nowe przepisy umożliwią farmaceutom wystawianie recept farmaceutycznych na szersze niż dotychczas, spektrum szczepionek. Dotychczas to uprawnienie dotyczyło tylko szczepionek przeciw grypie. Docelowo ma odnosić się do wszelkich szczepionek stosowanych do przeprowadzania szczepień zalecanych.
– Pozwoli to wykorzystać potencjał farmaceutów i w pewnym stopniu odciążyć przedstawicieli innych zawodów medycznych działających w systemie ochrony zdrowia – argumentuje resort zdrowia.
Farmaceuci i PA/PF z uprawnieniami dodatkowymi
Co warte odnotowania nowe przepisy dadzą farmaceutom też szersze uprawnienia w kontekście recept pro auctore i pro familiae. Możliwość ich wystawiania farmaceuci uzyskali w 2020 roku – podczas pandemii COVID-19. Do tej pory uprawnienie to było zastrzeżone dla lekarzy.
Aktualnie farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę dla siebie lub swojej rodziny. Może to być zarówno recepta elektroniczna (wystawiona przez aplikację gabinet.gov.pl), jak i papierowa. Uprawnienie to obejmuje również wystawianie recept z refundacją. Co nowego wprowadza zatem wspomniany projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach?
- Czytaj również: Od dzisiaj farmaceuci mogą wystawiać refundowane recepty pro auctore i pro familia
Jeśli zmiany wejdą w życie, farmaceuci będą mogli wystawiać dla siebie i rodziny recepty refundowane, z uwzględnieniem uprawnień dodatkowych. Nabiera to szczególnego znaczenia, szczególnie w kontekście uprawnień „S” (osoby po 65 roku życia) i „DZ” (osoby poniżej 18 roku życia). Dla farmaceutów (oraz członków ich rodzin) oznacza to dodatkowy dostęp do bezpłatnych leków z tych dwóch wykazów.
Autopoprawka w sprawie dyżurów aptek
Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów wraz z autopoprawką. Ona również zawiera przepisy istotne z punktu widzenia aptek. Dotyczą one konkretnie dyżurów aptek.
- Czytaj również: Zmiany w przepisach dotyczące dyżurów aptek i „siły wyższej”
Na wniosek Rządowego Centrum Legislacji w aktualnie obowiązujących przepisach dotyczących dyżurów aptek, doprecyzowano kwestię działania „siły wyższej” i „zdarzeń losowych”. Chodzi o sytuacje gdy apteka, która miała pełnić dyżur finansowany z budżetu NFZ, nie mogła tego zrobić z powodu przyczyn niezależnych od siebie. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami, przedsiębiorca prowadzący aptekę nie będzie musiał zwracać wynagrodzenia za dyżur, jeżeli jego pełnienie było skrócone (lub uniemożliwione) przez działanie „siły wyższej” lub „zdarzenie losowe”.
©MGR.FARM