Jubileuszowy 25. Bieg po Nowe Życie: Donacja i transplantacja w centrum uwagi

natemat.pl 1 dzień temu
Już po raz 25. odbędzie się Bieg po Nowe Życie – wyjątkowe wydarzenie promujące donację i transplantację narządów, które na przestrzeni lat zyskało ogromną popularność i uznanie w całej Polsce. Tegoroczna edycja, organizowana 21 września w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, zgromadzi setki uczestników z różnych środowisk, dla których temat transplantologii jest bliski sercu.


Na trasie marszu nordic walking ponownie spotkają się osoby po przeszczepieniach, dawcy, biorcy, lekarze, koordynatorzy transplantacyjni, a także znane postaci z życia publicznego – aktorzy, muzycy, sportowcy oraz dziennikarze. W tegorocznej edycji, na symboliczną trasę, wyruszy aż 90 czteroosobowych sztafet. Bieg po Nowe Życie to jednak nie tylko sportowe zmagania, ale także wyjątkowa okazja do dzielenia się osobistymi historiami i podkreślania znaczenia donacji narządów.

Bieg pełen emocji i wzruszeń


Bieg po Nowe Życie od lat porusza serca uczestników oraz widzów, a niezwykłe historie osób po przeszczepieniu stanowią jego esencję. Jak podkreśla dyrektor wydarzenia, Arkadiusz Pilarz, emocje to najważniejszy element tego wyjątkowego spotkania: „Bieg cieszy się coraz większą popularnością wśród osób po przeszczepieniu. Piszą do nas maile, dzwonią, chcą dołączyć do wydarzenia. Prosimy ich o napisanie historii, czytamy i nie ukrywam, iż czasami mocno się wzruszamy. Na emocjach, tych pozytywnych, zbudowany jest Bieg po Nowe Życie”.

Jedną z osób, które w tym roku po raz pierwszy wezmą udział w biegu, jest Basia – kobieta, która zmierzyła się z poważną chorobą wątroby i dzięki transplantacji zyskała nowe życie. Jej historia, podobnie jak wiele innych opowieści uczestników, pokazuje trudną drogę, jaką muszą przebyć osoby oczekujące na przeszczep. „Czekałam, czekałam, jednocześnie nie życząc nikomu śmierci, aż do chwili kiedy otrzymałam drugi telefon. Byłam szczęśliwa, spokojna i pełna wiary, iż będzie dobrze. I było bardzo dobrze” – wspomina Basia, której życie uratował młody dawca.

Wsparcie znanych osób i młodzieży


Bieg po Nowe Życie przyciąga nie tylko osoby bezpośrednio związane z transplantologią, ale także znane osobistości ze świata kultury i sportu. W tegorocznej edycji na starcie pojawią się m.in. aktorzy teatralni i filmowi, muzycy, artyści kabaretowi oraz byli i obecni sportowcy. Wszyscy oni wspierają ideę donacji narządów, podkreślając, jak ważna jest promocja transplantacji w społeczeństwie.

Wiceprezydentka Warszawy, Renata Kaznowska, również wyraziła swoje wsparcie dla tego wydarzenia: „Nie ma nic bardziej drogocennego i bohaterskiego niż uratowanie czyjegoś życia. A właśnie tym jest transplantologia. Całym sercem wspieram wydarzenia takie jak Bieg po Nowe Życie i bardzo się cieszę, iż tego rodzaju wydarzenia realizowane są w naszym mieście. Jest to wspaniała okazja nie tylko do promowania transplantologii i zdrowego, sportowego stylu życia, ale także możliwość spotkania wielu wspaniałych osób”.

W jubileuszowej edycji biegu weźmie także udział młodzież z warszawskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie z 18 szkół reprezentujących różne dzielnice stolicy od zeszłego roku aktywnie uczestniczą w wydarzeniu. W ramach projektu „Transplantologia na 6”, młodzież miała okazję spotkać się z osobami po przeszczepieniach oraz lekarzami i koordynatorami transplantacyjnymi. W edukacyjnych spotkaniach o donacji i transplantacji wzięło udział łącznie 3 700 młodych ludzi, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tym tematem wśród młodzieży.

Donacja i transplantacja – ratunek dla życia


Transplantacja to często jedyna szansa na uratowanie życia dla osób z poważnymi schorzeniami narządów. Dzięki dawcom, którzy świadomie podejmują decyzję o przekazaniu swoich organów po śmierci, wielu pacjentów zyskuje drugą szansę na życie. „Jestem im wdzięczna, iż świadomie przekazali narządy, dzięki czemu uratowali życie wielu osobom” – mówi Basia, która uczestniczy w biegu jako osoba po przeszczepieniu wątroby.

Bieg po Nowe Życie ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia donacji i transplantacji narządów. Jak podkreślają organizatorzy, każda kolejna edycja to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także platforma do edukacji i dyskusji na temat problemów związanych z transplantologią w Polsce.

25. edycja – symboliczne wydarzenie


25. edycja Biegu po Nowe Życie, organizowana pod patronatem honorowym Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny, to szczególny moment w historii wydarzenia. Jest to jubileusz, który pokazuje, jak wielką drogę przeszła ta inicjatywa i jak wiele udało się osiągnąć w kwestii promocji transplantologii.

Start biegu zaplanowany jest na 21 września o godzinie 12:00 na terenie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Organizatorzy spodziewają się wielu gości, w tym osób po przeszczepieniach, ich rodzin oraz sympatyków idei donacji. To wyjątkowe wydarzenie będzie okazją do świętowania życia, ale także do refleksji nad tym, jak ważna jest decyzja o przekazaniu narządów po śmierci.

Bieg po Nowe Życie to nie tylko sport, ale przede wszystkim wyraz wdzięczności i solidarności z osobami, które dzięki transplantacji zyskały nowe życie.

Więcej informacji na: https://transplantologia.info/


Idź do oryginalnego materiału