Jesteśmy w złotej erze reumatologii ►

termedia.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


– Reumatologia jest jedną z najbardziej rozwijających się dyscyplin w Polsce. Mamy coraz lepsze metody diagnostyczne i terapeutyczne, a także większe możliwości poprawy losu naszych pacjentów – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego prof. Zbigniew Żuber.



Podczas XXV Kongresu Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego w Krakowie, nowy prezes PTR prof. Zbigniew Żuber udzielił „Menedżerowi Zdrowia” pierwszego po objęciu stanowiska prezesa wywiadu.

Zapytany o najbliższe plany i kierunek w jakim będzie zdążało PTR, odpowiedział, iż zamierza kontynuować działania swoich poprzedników – prof. Marka Brzoski i prof. Włodzimierza Samborskiego.

– Polskie Towarzystwo Reumatologiczne rozwija się świetnie, cieszymy się z naszych sukcesów i rozwoju reumatologii. Jest to jedna z najbardziej i najlepiej rozwijających się dyscyplin medycznych w Polsce. Mamy coraz lepsze metody diagnostyczne i terapeutyczne, coraz szersze możliwości poprawy losu naszych pacjentów. Uważam, iż w tej chwili jesteśmy w złotej erze reumatologii – mówił.

Opieka koordynowana jest oczywistością w reumatologii
Zapytaliśmy się prof. Żubera o opiekę koordynowaną w reumatologii.

– Jest dla nas oczywistością, bo reumatologia jest dziedziną, która zajmuje się całym pacjentem czyli człowiekiem chorym z jego problemami, powikłaniami, także z chorobami współistniejącymi. Musimy współpracować z wieloma specjalistami, żeby objąć pacjenta kompleksową opieką. Więc opieka koordynowana i wielospecjalistyczna jest dla nas normalnym zajęciem – stwierdził.

– Dla nas najważniejsze jest, żeby nasi pacjenci byli jak najwcześniej diagnozowani i jak najwcześniej mogli być leczeni. Im wcześniej postawiona zostanie adekwatna diagnoza i włączona możliwość dobrego leczenia, tym lepszy los naszych pacjentów – podkreślił prof. Żuber.

Reumatologia ma młodą twarz
– Pamiętajmy, iż oprócz pacjentów w starszym wieku, mamy wielu młodych podopiecznych, którzy chcą żyć pełnią życia, uczyć się, pracować, normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Chcemy żeby nie było tak jak kiedyś, że pacjent z ciężką chorobą reumatyczną był skazany na pogorszenie jakości życia. Dzięki nowoczesnym terapiom możemy do tego nie dopuścić – mówił prof. Żuber.

– Musimy pamiętać też o tym, iż każdy pacjent jest inny, dbać o indywidualną, personalizowaną drogę pacjenta do rozpoznania, a potem do leczenia. Widzimy w tej drodze ogromny postępy. Mam nadzieję, iż wszystkie ośrodki w Polsce będą w tym uczestniczyć – podsumował prezes PTR.

Rozmowa z ekspertem poniżej.

Idź do oryginalnego materiału