Jesteśmy świadkami historii. Udało się przeszczepić człowiekowi serce świni

innpoland.pl 2 lat temu
57-letni Amerykanin David Bennett to pierwsza osoba na świecie, która otrzymała przeszczep serca od genetycznie zmodyfikowanej świni. Operacja trwała siedem godzin. W kilka dni po zabiegu mężczyzna ma się nieźle. Bez procedury z pewnością straciłby życie.



Przypadek Davida Benneta


Przeszczep miał być dla Davida Benneta ostatnią nadzieją na uratowanie życia - jak informuje BBC. Lekarze zaznaczają jednak, iż wciąż nie ma pewności, jakie są jego długoterminowe szanse na przeżycie.


– Wiem, iż to strzał w ciemno, ale to mój ostatni wybór. Chcę żyć – mówił mężczyzna przed operacją.


Lekarze z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland otrzymali zielone światło od Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) 31 grudnia ubiegłego roku. Zgodę na przeprowadzenie pionierskiej procedury wydano głównie dlatego, iż bez niej cierpiący na śmiertelną chorobę serca pacjent straciłby życie. Mężczyzna został uznany za niekwalifikującego się do przeszczepu ludzkiego z powodu bardzo złego stanu zdrowia.

Przeszczep od świni


Wykorzystana do przeszczepu świnia została genetycznie zmodyfikowana w celu usunięcia kilku genów, które mogłyby doprowadzić do odrzucenia organu przez organizm człowieka. Usunięty został także gen, który mógłby doprowadzić do wzrostu tkanki sercowej w organizmie pacjenta. Do genomu zwierzęcia wprowadzono też sześć ludzkich genów odpowiadających za poprawną odpowiedź immunologiczną.



Dla zespołu medycznego, który przeprowadził w piątek operację, jest to zwieńczenie kilku lat badań. Dla milionów ludzi cierpiących na choroby serca na całym świecie - nadzieja na życie.


Jak przekazał BBC Chirurg Bartley Griffith operacja zbliża nas "o krok do rozwiązania kryzysu związanego z niedoborem narządów". Tylko w Stanach Zjednoczonych codziennie umiera 17 osób oczekujących na przeszczep, a na liście oczekujących może znajdować się ponad 100 tys. osób.



– Ludzie zamieszczeni na liście oczekujących cały czas umierają. Gdybyśmy mogli użyć genetycznie zmodyfikowanych świńskich organów, nie musieliby czekać. Dodatkowo my nie musielibyśmy latać po całym kraju w nocy, aby odzyskać narządy i umieścić je u biorców – mówi dr Christine Lau, kierownik Katedry Chirurgii na University of Maryland School of Medicine.



Zespół z Centrum Medycznego Uniwersytetu Maryland.•Fot: Cover Images/East News




Ksenotransplantacja


Tzw. ksenotransplantacji - czyli przeszczepianie tkanek innych gatunków, jest przez naukę rozważana od dawna. Powszechne jest już np. stosowanie zastawek serca świni.



W październiku 2021 r. chirurdzy z Nowego Jorku ogłosili, iż z powodzeniem przeszczepili nerkę świni człowiekowi. Operacja ta była w tym czasie najbardziej zaawansowanym eksperymentem w tej dziedzinie. Biorcą operacji była jednak osoba ze stwierdzoną śmiercią mózgu, bez szans na wyleczenie.



Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej INNPoland.pl


Idź do oryginalnego materiału