Na stronie Centrum e-Zdrowia dostępny jest już biuletyn statystyczny Ministerstwa Zdrowia za 2024 rok, zawierający szczegółowe informacje między innymi dotyczące zachorowań czy liczby szpitali i personelu medycznego. Przygotowany został na podstawie danych przekazanych przez placówki medyczne w Systemie Statystyki w Ochronie Zdrowia (SSOZ).
Dane z placówek medycznych umożliwiają analizę sytuacji zdrowotnej i zjawisk zachodzących w ochronie zdrowia w Polsce. To źródło cennej wiedzy dla osób zarządzających polityką zdrowotną w naszym kraju, projektujących rozwiązania usprawniające funkcjonowanie ochrony zdrowia czy pacjentów. Gromadzeniem i analizowaniem tych danych, tworzeniem na ich podstawie raportów i projektowaniem nowych rozwiązań zajmuje się Centrum e-Zdrowia wraz z jednostkami nadzorującymi poszczególne sprawozdania. Są to np. urzędy wojewódzkie, Ministerstwo Zdrowia, instytuty medyczne.
Biuletyn prezentuje dane statystyczne zgłoszone przez placówki medyczne w SSOZ, dotyczące:
- zachorowań na nowotwory złośliwe, gruźlicę, choroby weneryczne, niektóre choroby zakaźne, zatrucia,
- personelu, np. medycznego uprawnionego do wykonywania zawodu, pracującego w placówkach ochrony zdrowia, szpitalach, ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, zakładach długoterminowej stacjonarnej opieki zdrowotnej,
- danych ze stacji i punktów krwiodawstwa, takich jak np. liczba krwiodawców,
- szpitali stacjonarnych, a w nich łóżek, pracowni, obłożenia na poszczególnych oddziałach, sprzętu medycznego, stanowisk dializacyjnych,
- wykonanych dializ, porodów i ich rodzajów,
- zakładów długoterminowej stacjonarnej opieki zdrowotnej i ich pacjentów
- finansów samorządowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Wiele danych podanych jest w podziale na województwa, niektóre w podziale na specjalizacje, poszczególne lata, płeć czy wiek.
System Statystyki w Ochronie Zdrowia (SSOZ) to platforma informatyczna, dzięki której podmioty medyczne składają wymagane prawem sprawozdania z działalności. Obowiązek ten wynika z ustawy o statystyce publicznej z 29 czerwca 1995 r. Głównym zadaniem SSOZ jest wsparcie ministra ds. zdrowia oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w gromadzeniu i opracowywaniu danych statystycznych związanych z sektorem ochrony zdrowia w Polsce.
Opracowania dostępne są pod linkiem: Biuletyny statystyczne.