Astma to częsta przypadłość wśród kobiet – w ich przypadku ryzyko śmierci z jej powodu jest dwukrotnie wyższe w porównaniu z mężczyznami. Okazuje się, iż z częstszym występowaniem ostrych ataków astmy ma związek przyjmowanie jednoskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych.
Kolejne badania udowadniają różnoraki wpływ hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych na zdrowie kobiet. Według najnowszych ustaleń brytyjskich naukowców jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne z progesteronem mogą wzmagać ostre ataki astmy – pisze „Rzeczpospolita.”
Ustaliła to grupa naukowców pod kierownictwem doktor Chloe Bloom, zajmującej się epidemiologią dróg oddechowych w Państwowym Instytucie Serca i Płuc (National Heart and Lung Institute), działającym pod egidą Imperial College London.
Wpływ progesteronu na podwyższone ryzyko wystąpienia ostrych ataków astmy
Pigułki jednoskładnikowe to specyficzna grupa hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych – jednej z najpowszechniejszych metod antykoncepcji hormonalnej. W odróżnieniu od pigułek dwuskładnikowych zawierają one jedynie progesteron.
Badacze przeanalizowali dane z lat 2004–2020, które pochodzą z brytyjskiej bazy Clinical Practice Research Datalink. Dane dotyczą ponad 260 tysięcy kobiet w wieku od 18 do 50 lat, u których zdiagnozowano astmę. Wyniki pacjentek, które nigdy nie przyjmowały pigułek antykoncepcyjnych, porównano z danymi dotyczącymi pacjentek, które zażywały zarówno pigułki jedno-, jak i dwuskładnikowe.
Badanie brytyjskich naukowców jest jednym z pierwszych, które udowodniły wpływ progesteronu na podwyższone ryzyko wystąpienia ostrych ataków astmy. Raport z badania opublikowano w bazie ERJ Open Research, należącej do Europejskiego Towarzystwa Oddechowego.
Ryzyko ataków astmy wyższe u kobiet poniżej 35. roku życia
Okazuje się, iż szczególnie zagrożone wystąpieniem ostrych ataków astmy są kobiety poniżej 35. roku życia, które przyjmowały jednoskładnikowe pigułki antykoncepcyjne. W ich przypadku ryzyko było wyższe aż o 39 procent. Zwiększone ryzyko dotyczy też kobiet, które zażywały mniej leków na astmę – na przykład nie stosowały regularnie inhalacji lub nie przyjmowały doustnych leków sterydowych – czytamy na stronie „Rz.”
Ryzyko wystąpienia ostrych ataków astmy było w tej grupie pacjentek wyższe o mniej więcej 20 procent. Trzecią zagrożoną grupą okazały się kobiety cierpiące na astmę eozynofilową – typ astmy, który charakteryzuje się podwyższoną liczbą białych komórek krwi zwanych eozynofilami. W przypadku tych pacjentek ryzyko było wyższe o 24 proc.
Badacze nie stwierdzili jednocześnie istotnego związku między częstszym występowaniem ostrych ataków astmy u kobiet a przyjmowaniem dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych, a więc tych, które zawierają zarówno estrogen, jak i progesteron.