Jeden zabieg, dwa systemy operowania

termedia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Innowacyjny zabieg ablacji migotania przedsionków serca przeprowadzili lekarze w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II. Polegał on na połączeniu dwóch systemów operowania, by uzyskać trwalszy efekt leczenia.



Systemy elektroporacji i elektroanatomiczny 3D CARTO

Zastosowana metoda pozwala także na większą precyzję w lokalizacji miejsc chorobowo zmienionych, na skrócenie czasu zabiegu oraz poprawę trwałości ablacji.

– Innowacyjność polega na połączeniu dwóch systemów. Pierwszy z nich to nowy system elektroporacji, czyli użycia generatora prądu, który z mocą 1,5 tys. woltów w bardzo krótkim czasie uderza w komórki odpowiedzialne za arytmię, a inne komórki serca pozostają nietknięte. Drugi to system elektroanatomiczny 3D CARTO, polegający na bardzo dobrej komputerowej wizualizacji trójwymiarowej serca. Do tej pory nie łączono w Polsce tych dwóch systemów – wyjaśnia kardiolog dr hab. n. med. Marcin Kuniewicz z zespołu, który przeprowadził zabieg.

Metoda pozwala skrócić czas całego zabiegu o mniej więcej 15 minut, co zdaniem lekarza ważne jest w kontekście tego, że choroba jest powszechna i może prowadzić do udarów.

Dwóch pacjentów, którzy jednego dnia przeszli zabiegi innowacyjną metodą, czuje się dobrze. To seniorzy.

Niewydolność serca najczęstszym powikłaniem migotania przedsionków Ryzyko wystąpienia migotania przedsionków ma silne powiązania epidemiologiczne z innymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Duńscy naukowcy twierdzą, iż niewydolność serca jest częstszym powikłaniem przy tego rodzaju arytmii niż udar mózgu.
Idź do oryginalnego materiału