Czym jest EKUZ?
EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest wydawana osobom posiadającym ubezpieczenie zdrowotne oraz tym, które mają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych (np. osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy). EKUZ uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach jak obywatele państw, w których działa (zarówno w trakcie wyjazdów prywatnych, jak i zawodowych). EKUZ jest istotny z dowodem osobistym, powinien go mieć każdy członek rodziny, także dzieci (jest wtedy istotny razem z dowodem osobistym dziecka lub jego opiekuna prawnego). Reklama
W jakich krajach działa EKUZ?
EKUZ działa w większości państw europejskich:
kraje UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Wielka Brytania.
Obowiązuje też na terytoriach zamorskich:
portugalskich: Madera i Azory; hiszpańskich: Majorka i Wyspy Kanaryjskie; francuskich: Martynika, Gwadelupa, Gujana Francuska, Reunion, St Pierre-et-Miquelon.
EKUZ nie obowiązuje:
w Monako, San Marino i Watykanie; na Wyspach Normandzkich i wyspie Man.
Zasady korzystania z EKUZ
EKUZ jest przydatny przede wszystkim w trakcie nagłej choroby, która dopadnie nas za granicą. W takim przypadku możemy korzystać z usług publicznej ochrony zdrowia w danym kraju na takich samych zasadach jak jego obywatele. Oznacza to jednak, iż jeżeli w danym państwie obywatele muszą pokrywać część kosztów leczenia, my także będziemy do tego zobowiązani. Przykładowo w Austrii płaci się za wezwanie karetki, a w Niemczech za dobę pobytu w publicznym szpitalu trzeba zapłacić 10 euro z własnej kieszeni.
Z kartką EKUZ możemy korzystać z usług lokalnych przychodni i szpitali czy wzywać karetkę pogotowia w nagłych przypadkach. Warto pamiętać, iż EKUZ nie obejmuje leczenia planowanego, tzn. nie możemy starać się np. o bezpłatne wykonanie planowanego zabiegu ortopedycznego w innym kraju. O tym, które świadczenie zdrowotne jest niezbędne za granicą, decyduje lekarz. Rozliczenie kosztów zwykle następuje poprzez instytucję danego kraju oraz polski NFZ, zdarza się jednak, iż musimy zapłacić za leczenie na miejscu, a koszty zostaną nam zwrócone przez NFZ nieco później - konieczne jest złożenie wniosku o refundację.
Jakich kosztów nie pokrywa EKUZ?
EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do Polski w związku z chorobą. jeżeli jednak leczenie wymaga długotrwałego pobytu w szpitalu i jest kosztowne, można złożyć wniosek o pokrycie kosztów transportu do kraju. W przypadku, gdy będzie on tańszy od leczenia za granicą, najprawdopodobniej otrzymamy zgodę.
Jeśli za granicą kontaktujemy się z lekarzem, warto dopytać, czy ma on podpisaną umowę z ubezpieczalnią i czy honoruje karty EKUZ. W przeciwnym razie będziemy musieli pokryć cały koszt wizyty.
Warto wiedzieć, iż EKUZ pokrywa usługi stomatologiczne w nagłych przypadkach (np. ból zęba), ale tylko w zakresie, w jakim jest to bezpłatne w danym kraju. Konieczne może być dopłacenie do znieczulenia lub wypełnienia o lepszej jakości.
W wielu krajach EKUZ nie pokrywa kosztów akcji ratunkowych w górach lub na stoku narciarskim (jest to klasyfikowane jako świadczenie prywatne). Organizując taki wyjazd, najlepiej wykupić specjalne ubezpieczenie.
Jak uzyskać EKUZ?
Wydanie karty EKUZ jest bezpłatne dla osób ubezpieczonych. Wniosek można złożyć osobiście w najbliższym oddziale NFZ, a także wysłać go pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Znacznie łatwiejsze jest złożenie wniosku dzięki Internetowego Konta Pacjenta, ePUAP lub poprzez aplikację mojeIKP.
Jak długo trzeba czekać na kartę EKUZ?
W przypadku osobistego złożenia wniosku w oddziale NFZ kartę otrzymujemy na miejscu. W pozostałych przypadkach średni czas oczekiwania na kartę to pięć dni roboczych (wysyłana jest listem poleconym na wskazany adres).
Jak długo jest ważna karta EKUZ?
Okres ważności karty EKUZ jest uzależniony od wielu czynników - przede wszystkim formy zatrudnienia lub jego braku, a także wieku i warunków, na jakich jesteśmy ubezpieczeni we własnym kraju:
emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny - EKUZ istotny jest przez 20 lat; dzieci zgłoszone do ubezpieczenia rodzinnego - EKUZ istotny do 18. roku życia; osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą, pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, rolnicy - EKUZ istotny przez trzy lata; studenci, doktoranci, osoby na rencie - EKUZ istotny przez 18 miesięcy; osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie Pracy - EKUZ istotny przez dwa miesiące.
Warto pamiętać, iż EKUZ traci ważność, np. jeżeli stracimy pracę, ubezpieczenie zdrowotne we własnym kraju, zawiesimy działalność gospodarczą czy stracimy status osoby bezrobotnej. Prawo do posługiwania się kartą EKUZ wygasa wtedy po 30 dniach.
CZYTAJ TAKŻE:
Źródło:
pacjent.gov.pl/ekuz.