Rower – coraz modniejszy środek transportu, zyskuje na popularności w wielu krajach. Jest ekonomiczny w użytkowaniu, umożliwia szybsze poruszanie się w miastach, a także korzystanie z pięknych terenów zielonych, po których jazda samochodem nie jest możliwa. Ale jakie jeszcze korzyści niesie ze sobą jazda na rowerze? Najważniejsze z nich to poprawa kondycji fizycznej i zdrowia.
Badania prowadzone we Francji
Nowe francuskie badanie pokazuje, iż jazda na rowerze jest wysoce skutecznym sposobem zapobiegania chorobom przewlekłym i zmniejszania przedwczesnej umieralności, przynosząc znaczne oszczędności dla systemu ubezpieczeń zdrowotnych i społeczności. Zgodnie z tym badaniem koordynowanym przez Kévina Jeana, wykładowcę epidemiologii w Conservatoire National des Arts et Métiers, oraz ekonomistę Philippe’a Quiriona, dyrektora ds. badań w Centre National de Recherche Scientifique (CNRS), które zostało opublikowane pod koniec lutego b.r. w czasopiśmie Lancet Regional Health Europe, choćby niewielki wzrost wykorzystania roweru oraz chodzenia może zapobiec 10 000 przedwczesnych zgonów rocznie we Francji i wygenerować oszczędności w wysokości 34 miliardów euro do 2045 roku.
Zespół naukowców prowadzący ww. badanie wziął pod uwagę łącznie pięć patologii (rak piersi i jelita grubego, demencja, cukrzyca, choroby układu krążenia), w przypadku których istnieje bardzo silny związek tych chorób z aktywnością fizyczną.
Wykazano, iż jazda na rowerze oraz chodzenie mogą powodować zmniejszenie zagrożenia chorobą przewlekłą. Najbardziej widoczne to było w stosunku do liczby unikniętych przypadków cukrzycy typu 2, a następnie chorób układu krążenia.
„Te korzyści zdrowotne mogą być niedoszacowane, ponieważ nie byliśmy w stanie uwzględnić schorzeń takich jak depresja, w przypadku których również udowodniono korzyści płynące z aktywności fizycznej” podkreśla Kévin Jean.
Lancet Regional Health EuropeNa podstawie przeprowadzonego badania naukowcy szacują, iż gdyby zamienić 25% podróży krótszych niż 5 km z samochodu na rower, można by zapobiec 4000 przedwczesnych zgonów rocznie, oszczędzając 2,6 miliarda euro na kosztach niematerialnych, a także niemałą redukcję emisji CO2 (0,257 megaton).
Inne korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze
Oprócz ww. badania są także inne, które wskazują na następujące korzyści zdrowotne z jazdy na rowerze.
Poprawa wydolności
Ruch i aktywność fizyczna mogą wpłynąć znacząco na wzrost naszej wydolności tlenowej, a jazda na rowerze bardzo dobrze się do tego nadaje.
Wspomaganie pracy serca i układu krwionośnego
W trakcie jazdy na rowerze, następuje wzrost tętna, a krew w żyłach krąży szybciej, co przeciwdziała powstawaniu żylaków i zakrzepów. Jazda na rowerze może być także traktowana jako jedna z metod profilaktyki chorób układu krążenia, dodatkowo zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawałów serca, czy udarów.
Wzmocnienie mięśni
Regularne jeżdżenie na rowerze poprawia postawę ciała oraz kształtuje sylwetkę. Dodatkowo zwiększa siłę mięśni oraz zmniejsza bóle pleców. Rower jest również doskonałym narzędziem przy rehabilitacji kończyn dolnych, ponieważ nie obciąża nadmiernie układu szkieletowego, tak jak np. bieganie.
Redukcja wagi
Stała, umiarkowanie intensywna jazda, to rodzaj treningu aerobowego, w trakcie którego organizm korzysta bezpośrednio z zapasów tkanki tłuszczowej, spalając ją w celu dostarczenia energii potrzebnej do jazdy na rowerze. Efektem ubocznym, poza spalaniem tkanki tłuszczowej, jest także zwiększenie metabolizmu. Organizm zaczyna spalać tłuszcz dopiero po półgodzinnym treningu, jednak podczas godzinnej jazdy na rowerze jesteśmy w stanie spalić choćby 800 kcal! Dodatkowo, z uwagi na bezpieczeństwo i niewielkie obciążenia stawów, jest polecany osobom borykającym się z nadwagą.
Jazda na rowerze poprawia samopoczucie
Podczas jazdy na rowerze wzrasta poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia w naszym organizmie, co pozytywnie wpływa na nasz nastrój i dobre samopoczucie. Dotleniony mózg lepiej radzi sobie ze stresem, zapamiętywaniem i koncentracją. Polepsza się też jakość snu.
Ponieważ sezon rowerowy już się rozpoczął i aura sprzyja tej aktywności, zachęcajmy pacjentów, naszych bliskich, kolegów i koleżanki do uprawiania tej dyscypliny. Jak widzimy jazda na rowerze poprawia kondycję fizyczną i psychiczną oraz może skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób przewlekłych.
Opracowanie Ewa Zygadło-Kozaczuk
Zobacz także: Jak stosować krem z filtrem SPF dla pełnej ochrony skóry? Przygotuj się na słoneczne dni!