Jakich leków może brakować w aptekach?

farmacja.pl 11 godzin temu

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Brimonidini tartras w postaci kropli do oczu, roztwór 2 mg/ml, w opakowaniach po 5 ml oraz 3 x 5ml – dostępność produktów uległa poprawie, dzięki dostawie zrealizowanej przez podmiot odpowiedzialny.

Clozapinum, tabletki, 100 mg, 50 tabl. – prognozujemy utrudnioną dostępność z uwagi na czasowe wstrzymanie w obrocie. Podmiot zaplanował dostawę dopiero na listopad 2024 r.

Adrenalinum, roztwór do wstrzykiwań, 300 μg/0,3 ml, 1 amp.-strzyk. 1 ml – podmiot przesunął datę stałego wstrzymania obrotu na 30 sierpnia 2024 r. Zapas przedmiotowego produktu na stanach hurtowni farmaceutycznej podmiotu odpowiedzialnego uległ wyczerpaniu.

Szczepionki przeciwko grypie w obecnej chwili znajdują się na stanach hurtowni farmaceutycznych, aptek ogólnodostępnych oraz szpitali (dane aktualne na 11 września 2024 r.). Od początku sierpnia br. obserwujemy zdecydowany wzrost liczby wystawianych opakowań na przedmiotowe produkty.

Odnotowaliśmy dostawę produktu zawierającego atomoxetinum w dawce 25 mg. Aktualnie produkty są na stanach hurtowni, więc w kolejnych dniach zwiększy się dostępność dla pacjentów.

Szczepionki przeciwko krztuścowi – w tej chwili dostępność szczepionek jest w większości utrudniona. Z danych uzyskanych od podmiotów wynika, iż w najbliższym czasie do obrotu trafi/trafiła pula przedmiotowych produktów zarówno w opakowaniach obcojęzycznych, jak i polskojęzycznych szczepionek Adacel pod nazwą handlową Triaxis. W najbliższych dniach powinna się rozpocząć dystrybucja do hurtowni.

Budesonidum (aerozol do nosa) w dawce 64 mcg – prognozujemy utrudnienia w dostępności z uwagi na czasowe wstrzymanie obrotu do 30 marca 2025 r. .

Na liście pojawiły się nowe produkty lecznicze na stałe wstrzymane w obrocie przez podmioty odpowiedzialne. Są to produkty zawierające:

  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 5 ml
  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 20 ml
  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 35 ml
  • acidum folinicum, roztwór do wstrzykiwań i infuzji, 10 mg/ml, 1 fiol. 100 ml

W przypadku powyższych produktów brak jest odpowiedników. Po wyczerpaniu zapasu, przedmiotowe produkty będą niedostępne.

  • Ciprofloxacinum, tabletki powlekane, 500 mg, 10 tabl. – marginalny udział w obrocie. Dostępne są odpowiedniki.
  • Ketoprofenum, tabletki powlekane, 100 mg, 30 tabl. – produkt ma największy udział procentowy w ogólnej liczbie wydań z aptek ogólnodostępnych do pacjentów. W obrocie znajdują się odpowiedniki.
  • Midazolamum, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji, 5 mg/ml, 5 amp. 5 ml – dostępne są produkty lecznicze w innej wielkości opakowań.
  • Trazodoni hydrochloridum, tabletki, 150 mg, 100 tabl. – brak odpowiedników.

Podmiot odpowiedzialny poinformował o planowanym wycofywaniu niektórych produktów insulinowych oraz produktu zawierającego liraglutydum. Zgodnie z planem, stopniowe wycofywanie poszczególnych produktów będzie trwało do końca 2027 r.

Źródło: GIF

Idź do oryginalnego materiału