
Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej cieszy się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem wśród szerokiego grona przedsiębiorców. Przedstawiamy praktyczny przewodnik, z którego dowiesz się, jak założyć taką formę działalności gospodarczej. Gotowy na garść praktycznych informacji? Zaczynamy!
Kto może założyć działalność gospodarczą?
Na samym początku należy jasno wskazać, kto może założyć swoją własną, jednoosobową działalność gospodarczą. Są to wszystkie osoby fizyczne, które spełniają pewne warunki. Przede wszystkim musimy być pełnoletni, w więc ukończyć 18 roku życia. Jest to warunek obligatoryjny. Po drugie musimy posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Musimy więc dysponować samodzielnie pełną zdolnością do podejmowania czynności (nie być osobą ubezwłasnowolnioną). Co więcej, osoba, która chce założyć jednoosobową działalność gospodarczą, musi posiadać obywatelstwo Polskie, albo być obywatelem innego kraju, który ma prawo prowadzenia działalności w Polsce (np. UE, EOG, lub inne kraje z odpowiednim pozwoleniem). W praktyce oznacza to, iż obywatele UE/EOG/Szwajcarii mogą założyć działalność jednoosobową w naszym kraju na takich samych warunkach, jak obywatele Polski. Cudzoziemcy spoza UE muszą mieć jeden z tytułów pobytowych, np. zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE czy status uchodźcy.
Jakie są zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej?
Prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej, niesie za sobą całą paletę wielu, różnorodnych korzyści. Przede wszystkim możemy cieszyć się wysoką niezależnością oraz samodzielnością własnej kariery zawodowej. Bardzo dużym walorem jest niezwykle elastyczny czas pracy. W praktyce oznacza to, iż możemy pracować w godzinach, które będą dopasowane do prowadzonego stylu życia. Prowadzenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej, wykazuję szansę na potencjalnie wyższe zarobki. Będziemy mogli zarobić więcej, niż na etacie. Bardzo ważna jest także możliwość rozwoju własnej marki. Samodzielnie budujemy własną reputację, markę, jak również pozycję na rynku. Dużym walorem jest także możliwość wyboru formy opodatkowania, jak również wiele innych korzyści podatkowych.
Jak założyć własną firmę jednoosobową w urzędzie?
Jedną z najbardziej klasycznych form założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest wizyta we adekwatnym miejscowo urzędzie. Należy się do niej adekwatnie przygotować. Przede wszystkim należy zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Później należy wypełnić formularz CEIDG-1. W razie pytań można zawsze poprosić o pomoc urzędnika. Po wypełnieniu wniosku należy podpisać wniosek i przekazać go do pracownika urzędu.
Jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową przez internet?
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej może być wykonane także przez internet. To opcja bezpłatna, niezwykle szybka, która w kilkanaście minut pozwala na założenie takiej formy działalności gospodarczej. Należy posiadać e- dowód albo profil zaufany. Dzięki temu będziemy mogli podpisać wniosek online. Należy wejść na stronę CEIDG. Następnie kliknąć „Zarejestruj działalność gospodarczą”. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku CEIDG-1. Podpisanie i wysłanie wniosku to ostatni krok, by założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet. Firma jest zarejestrowana od daty, którą podaliśmy we wniosku jako dzień rozpoczęcia działalności.
Co wpisać we wniosku podczas zakładania działalności gospodarczej?
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, co należy wpisać we wniosku podczas zakładania jednoosobowej działalność gospodarczej. Niezbędne informacje można podzielić na pewne kategorie:
- Dane osobowe przedsiębiorcy,
- Adres (zamieszkania, siedziby, do korespondencji),
- Nazwę firmy (musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy),
- Skróconą nazwę firmy,
- Datę rozpoczęcia działalności gospodarczej,
- Kod PKD (Polska Klasyfikacja Działalności),
- Formę opodatkowania,
- Ubezpieczenie,
- Numer rachunku bankowego,
- Pełnomocnictwo.
Załóż swoją własną, jednoosobową działalność gospodarczą, i ciesz się doskonałym rozwojem zawodowym każdego dnia!
Źródło:
https://poradnik.pkt.pl/artykul/co-warto-wiedziec-o-zalozeniu-dzialalnosci-gospodarczej-239658
https://dompodatkow.pl/jak-nalezy-rozumiec-date-rozpoczecia-dzialalnosci-gospodarczej/