W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia z leczenia sanatoryjnego mogą skorzystać dzieci w wieku od 3 do 18 roku życia. Jest ono bezpłatne, jednak tu należy mieć świadomość, iż jeżeli rodzic decyduje się na wyjazd do uzdrowiska wraz z dzieckiem, musi za swój pobyt zapłacić. Co jeszcze warto wiedzieć?
REKLAMA
Zobacz wideo Sylwia Nowak planuje mieć kolejne dziecko? "Oby teraz było szybciej"
Sanatorium dla dziecka - o tym musisz wiedzieć
Pierwszym krokiem, jest otrzymanie skierowanie na taki pobyt. Dokument wystawia lekarz rodzinny lub specjalista, który ma podpisaną umowę z NFZ. Przy kierowaniu małego pacjenta do leczenia uzdrowiskowego brane pod uwagę są następujące czynniki:
przebieg choroby i jej leczenia,
inne choroby współistniejące,
ogólny stan zdrowia.
Jak dowiadujemy się ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia, dzieci w wieku od 3 do 6 lat przebywają na leczeniu pod opieką rodzica lub innego opiekuna prawnego. Mogą się oni zmieniać. Co ważne, niekoniecznie musi być rodzic. Opiekę taką mogą sprawować np. dziadkowie, jednak jedną z ważniejszych kwestii jest fakt, iż pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność.
Sanatorium dla dziecka. Jak długo?
W zależności od rodzaju turnusu czas trwania leczenia w takim uzdrowisku wynosi 21 lub 27 dni. Dziecko podczas pobytu w sanatorium ma zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Oznacza to, iż leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.
Uzdrowiska dla dzieci mają bogatą ofertę zabiegów
W sanatoriach leczy się przede wszystkim choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby ortopedyczno–urazowe, otyłość czy chociażby choroby reumatologiczne. Wykorzystywane metody leczenia obejmują przykładowo: wody mineralne (picie przez określony czas ustalonej ilości wody w określonej temperaturze), borowiny (okłady bądź kąpiele), bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapię, fizykoterapię i kinezyterapię.
W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z:
balneoterapii - leczenia z użyciem surowca naturalnego
kuracji pitnych inhalacji,
ciepłolecznictwa,
światłolecznictwa,
elektroterapii,
masażu leczniczego,
gimnastyki indywidualnej i zbiorowej,
edukacji dla zdrowia - nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).