Jak wygląda pierwsza wizyta u psychoterapeuty

leczenieosobowosci.pl 9 miesięcy temu

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty lub psychologa może być źródłem stresu i niepokoju. Trudność może wynikać z konieczności opowiedzenia szczerze o swoich trudnościach lub z konieczności poszukiwania pomocy. Te trudności są ważnym źródłem informacji o pacjencie, mówienie o nich na początku może też zmniejszyć napięcie i ułatwić dalszy ciąg konsultacji.

Emocje są ważne

Pierwsze spotkanie z psychologiem może przebiegać bardzo różnie, jego przebieg zależeć może od pacjenta, problemu z którym się zgłasza lub metody pracy terapeuty. Nie ma jednego modelu pierwszej konsultacji, chaotyczność, zmienność, zamieszanie wcale nie musi być czymś, może po prostu być kolejną informacją diagnostyczną.

O jakie rzeczy zapyta psychoterapeuta na pierwszym spotkaniu

Na początek warto opowiedzieć psychoterapeucie co nas do niego sprowadza, jakie są główne trudności z jakimi się mierzymy. Potem dlaczego teraz zdecydowaliśmy się na spotkanie i co takiego wydarzyło się tuż przed tą decyzją. Te informacje to istotny kontekst dla psychoterapeuty, na ich podstawie może sformułować wstępne hipotezy do późniejszego potwierdzenia w trakcie diagnozy.

Podczas tego pierwszego spotkania często omawia się też dotychczasowe leczenie i aktualne funkcjonowanie pacjenta w różnych sferach (praca, rodzina, miłość i seks, wolny czas).

Najważniejsze jest to na jakich rzeczach skupi się pacjent, pytania są raczej ogólne i otwarte pozostawiając pacjentowi swobodę wypowiedzi.

Formułowanie hipotez i inni specjaliści

Podczas pierwszej wizyty ważne jest również to jak pacjent reaguje na komentarze psychoterapeuty. Czasami psycholog może sformułować wstępne hipotezy. Zdarza się również, iż konieczne są dodatkowe badania u innych specjalistów.

Kolejne spotkania to sprawa już mocno indywidualna i związana z tym jak pracuje dany terapeuta. Podczas tych kolejnych spotkań psychoterapeuta może być bardziej dyrektywny zadawać więcej i bardziej konkretnych pytań.

Ustalanie zasad konsultacji

Na tym pierwszym spotkaniu psychoterapeuta uzgadnia też z pacjentem kontrakt dotyczący konsultacji i diagnozy czyli zasady związane z poufnością, płatnościami i odwoływaniem spotkań.

Psychoterapeuta może też uznać jeżeli pacjent jest leczony farmakologicznie, iż wskazana jest też jego rozmowa z psychiatrą, może poprosić wtedy o umożliwienie mu takiej rozmowy.

Co zrobić przed pierwszą wizytą u psychoterapeuty

Jak przygotować się na pierwszą wizytę? Warto dać sobie chwilę na refleksję czego oczekujemy po tym spotkaniu, dobrym pomysłem jest też wyspanie się i zaplanowanie dojazdu do gabinetu. jeżeli dysponujemy wynikami badań psychologicznych lub wypisami ze szpitala to je też powinniśmy ze sobą zabrać.

Najważniejsze jednak by z otwartością podejść do tej nowej sytuacji, szczerze i otwarcie opowiedzieć o tym co czujemy.

Co po pierwszym spotkaniu z psychoterapeutą

Na końcu pierwszego spotkania, psychoterapeuta pewnie omówi dalszy plan spotkań, może sformułuje roboczą diagnozę lub przekaże pacjentowi jakąś informację zwrotną. Często również psychoterapeuci poświęcają kilka ostatnich minut spotkania, na omówienie z pacjentem jego wrażeń i obserwacji z tej pierwszej rozmowy, warto wtedy odnieść się do wszystkich naszych uczuć, które nam towarzyszyły podczas tej pierwszej wizyty.

Idź do oryginalnego materiału