Jak student fizjoterapii może wziąć czynny udział w konferencji naukowej?

enedu.pl 3 miesięcy temu

Hej studenci! Dziś przychodzę z tak zwanym “tematem z gwiazdką”, dlaczego z gwiazdką? Dlatego, iż opowiem wam jak wziąć udział w konferencji naukowej, a jest to rzecz, która jest totalnie dodatkowa i wcale nie musicie brać w niej udziału, ale moim zdaniem warto.

Rozwój w ramach konferencji

Konferencje naukowe to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy i zdobycia nowych umiejętności, ale także doskonała platforma do prezentacji własnych badań i pomysłów. Dla nas studentów uczestnictwo w takich wydarzeniach może być nie tylko inspirujące, ale także bardzo wartościowe dla rozwoju naukowego.

Ja wzięłam udział w dwóch konferencjach naukowych:

Pierwsza odbyła się kiedy byłam na drugim roku studiów, była to “Konferencja Naukowa Młodych Medyków” organizowana przez moją uczelnię Collegium Witelona w Legnicy. Przedstawiałam swoją pracę, w której przeprowadziliśmy badania ankietowe dotyczące ergonomii pracy.

W drugiej wzięłam udział na trzecim roku studiów i była to konferencja “Progressio Infantis” na Wrocławskim Uniwersytecie Medycznym, przedstawiłyśmy pracę na temat sposobów badania poziomu bólu u dzieci- udało nam się zająć trzecie miejsce.

Aktualnie przygotowuję się do kolejnej konferencji w Krakowie, gdzie będziemy przedstawiać pracę na temat możliwości pracy z blizną po cesarskim cięciu.

Gdzie szukać konferencji dla studentów fizjoterapii?

Strony internetowe uczelni lub KIF: Wiele uczelni regularnie organizuje lub współorganizuje konferencje naukowe skierowane do studentów. Warto śledzić strony internetowe swojej uczelni oraz aktualności na platformach społecznościowych, aby być na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami.

Grupy fizjoterapeutyczne w social mediach: społeczności skupiające studentów fizjoterapii mogą być źródłem informacji o planowanych konferencjach oraz możliwościach udziału w nich.

Twoi prowadzący: Wykładowcy, którzy sami są aktywni na polu naukowym, często orientują się kiedy i gdzie będą odbywać się takie wydarzenia. Warto zapytać, czy mają informacje na temat nadchodzących konferencji z panelem dla studentów.

Jak zgłosić się na konferencję?

Moim zdaniem, najlepiej jest wejść we współpracę z prowadzącym zaangażowanym w takie działania i pod jego skrzydłami zgłosić się na wydarzenie. Nie chodzi tu o sam fakt wypełnienia formularza zgłoszeniowego, ale dobrania konferencji do swoich możliwości, wyboru tematu i przygotowania pracy, którą chcecie przedstawać. Z pomocą doświadczonego wykładowcy będziecie wiedzieć gdzie szukać materiałów, jak stworzyć abstrakt i jak przedstawić zebrane treści.

Co daje taka konferencja studentowi?

Możliwość zdobycia nowej wiedzy i umiejętności: Udział w konferencji i przygotowania do niej nie tylko poszerzają naszą wiedzę teoretyczną, ale też uczy nas jak pisać tego typu prace oraz uczy występowania przed publicznością, co może być kluczową umiejętnością chociażby przy pisaniu i obronie swojej pracy magisterskiej.

Nowe doświadczenia i znajomości: Często na konferencje zapraszani są goście, którzy przedstawiają swoje interesujące prace, jest to okazja do poszerzenia wiedzy, lub chociażby rozmowy na interesujący nas temat z osoba, która jest z tym związana.

Dodatkowe punkty do stypendium naukowego: Dwa lata z rzędu brałam czynny udział w konferencjach i dwa lata z rzędu przyznano mi stypendium rektora za wyniki w nauce, jest to na pewno bardzo miłe zwieńczenie ciężkiej pracy:

Wzięcie udziału w konferencji naukowej jako student fizjoterapii może być nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale także ważnym krokiem w rozwoju naukowym i zawodowym. Dlatego warto śledzić aktualności związane z konferencjami i aktywnie uczestniczyć w takich wydarzeniach.

Idź do oryginalnego materiału