Procesy starzenia organizmu dotyczą nie tylko sprawności fizycznej, ale często także umysłowej. Seniorom często zdarza się zapomnieć imię kogoś bliskiego, istotny adres lub listę zakupów. Jednak nie zawsze musi to od razu oznaczać demencję lub inną chorobę. Pamięć i logiczne myślenie, podobnie jak mięśnie, trzeba regularnie ćwiczyć, aby zachować sprawność. Poznaj 3 sposoby, jak możesz to robić na co dzień!
Trudności z zapamiętywaniem informacji, brak koncentracji na wykonywaniu konkretnej czynności czy nieumiejętność przywołania danego słowa w trakcie rozmowy – to problemy, z którymi często mogą zmagać się osoby w podeszłym wieku. Wynikają one najczęściej z postępujących procesów starzenia mózgu. Możesz jednak je spowolnić bez wielkiego wysiłku!
-
Krzyżówki i łamigłówki
Jednym z najlepszych i najprostszych sposobów na regularne ćwiczenie pamięci oraz pobudzanie szarych komórek do wysiłku jest rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek. Choć na początku choćby proste hasło do krzyżówki może wiązać się z trudnościami, z każdym kolejnym dniem będzie Ci o wiele łatwiej przywołać na pamięć pojedyncze słowa czy definicje. Rozwiązywanie krzyżówek, wykreślanek czy sudoku to niepozorne, ale bardzo pomocne ćwiczenie umysłu.
Dlaczego proste łamigłówki przynoszą tak dobre efekty? Ponieważ na przykład, gdy szukamy synonimu dla hasła potocznie impreza, krzyżówka pobudza nasz umysł do „odkopania” dawno nieużywanych słów i wyrażeń, co stymuluje komórki mózgowe do analitycznego oraz logicznego myślenia. To naprawdę świetny sposób na codzienny trening dla mózgu!
-
Gry planszowe i karciane
Drugi sposób może być nieco bardziej skomplikowany, ponieważ wymaga kompana do wspólnej gry. Jednak uczestnictwo w grach planszowych, karcianych czy na przykład gra w szachy pozwala pobudzać te partie umysłu, które na co dzień pozostają mniej aktywne. Gdy senior musi nauczyć się, a następnie zapamiętać zasady gry, przewidując w jej trakcie ruchy przeciwnika i nieustannie analizując swoją sytuację, zapewnia swoim szarym komórkom idealne pole do popisu!
Dodatkową zaletą gier planszowych lub karcianych jest możliwość spędzenia czasu z innymi osobami – a to również ogromnie ważne dla zdrowia umysłowego! Regularne rozmowy, wymiana opinii i poglądów to także świetny sposób na zachowanie sprawności logicznej.
-
Nowe hobby lub nauka umiejętności
Czynności związane z uczeniem się nowych umiejętności pobudzają istotne obszary mózgu do działania, a przy okazji dają ogrom satysfakcji – niezależnie od wieku. choćby seniorzy mogą postanowić sobie podjęcie nauki lub nowego hobby. Co to może być?
Dobrym pomysłem mogą być aplikacje na telefon do nauki języków obcych. choćby kilkuminutowe ćwiczenie słówek w języku innym niż polski pozwala zachować sprawność umysłu i odczuwać radość. Języki to nie Twoja bajka? W takim razie spróbuj gry na instrumentach muzycznych, rękodzieła czy… tańca. W ten sposób połączysz trening umysłu z równie potrzebnym treningiem fizycznym.