Jak rozpoznać najgroźniejszy nowotwór skóry? Pomoże w tym to abecadło

zdrowie.gazeta.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Fot. lavizzara / Shutterstock


Dermatolodzy mówią o tak zwanym abecadle czerniaka, które może pomóc w identyfikacji zmian skórnych jako rakowych. Jak zatem zdefiniowano ABCDE czerniaka? Wyjaśniamy, czego szukać na skórze i co powinno wzbudzić naszą czujność i skłonić do wizyty u lekarza.ABCDE czerniaka. Jak rozpoznać niepokojące zmiany?Autorami ABCDE czerniaka są amerykańscy dermatolodzy, którzy chcieli ułatwić pacjentom monitorowanie zmian skórnych i zachęcić ich do samobadania. Każda litera odpowiada jednej cesze charakterystycznej dla zmian, które mogą świadczyć o czerniaku. Są to:
REKLAMA


A jak asymetria (z ang. asymmetry) - gdy jedna połowa plamy jest inna niż druga;B jak granica (z ang. border) - gdy plama na skórze ma nieregularną, falistą lub słabo zaznaczoną granicę;C jak kolor (z ang. color) - gdy kolory poszczególnych obszarów są różne, np. widzimy na skórze fragmenty przypominające opaleniznę, brązowe lub czarne, a także obszary bieli, czerwieni lub błękitu;D jak średnica (z ang. diameter) - czerniaki mają zwykle więcej niż 6 milimetrów, czyli mniej więcej tyle, co gumka od ołówka, mogą jednak być też mniejsze;E jak ewolucja (z ang. evolving) - gdy plama na skórze wygląda inaczej niż pozostałe lub zmienia rozmiar, kształt lub kolor.


Zobacz wideo


ABCDE czerniaka - jak odróżnić zwykłe znamię od śmiertelnie niebezpiecznej zmiany


Jak wykonać samobadanie skóry?Czerniak jest najpoważniejszą postacią raka skóry. Zaczyna się w komórkach (melanocytach), które produkują melaninę, czyli barwnik nadający skórze kolor. Niewielkie początkowo znamię, zawierające komórki czerniaka, w miarę rozrastania się zaczyna wnikać do głębszych warstw skóry, a następnie rozsiewa się po organizmie. Może się pojawić adekwatnie wszędzie na ciele.- Profilaktyka czerniaka jest o tyle prosta, iż możemy sami przebadać swoją skórę. Powinniśmy to robić regularnie, a na pewno trzeba poddać ją uważnej obserwacji po powrocie z wakacji - pisze portal Gov.pl. Polacy mają zwykle jasną karnację, czyli fototyp skóry typu A lub B, a taki jest najbardziej wrażliwy na promienie słoneczne i oparzenia. A to jeden z najważniejszych czynników rozwoju raka skóry. Czerniak należ do grona najbardziej niebezpiecznych nowotworowych chorób, potrafi gwałtownie się rozprzestrzenić i jest oporny na leczenie. Dlatego tak ważne jest jego szybkie wykrycie. Czytaj także:
Jak wygląda czerniak na skórze? Miejsca, w których najczęściej pojawia się na cieleRegularne sprawdzanie skóry może pomóc wykryć raka skóry na wczesnym etapie, gdy jest wysoce uleczalny. Jak wykonać samobadanie skóry? Oto porady dermatologów:Przyjrzyj się ciału w lustrze pokazującym całe ciało - obejrzyj się z przodu i z tyłu, następnie spójrz na prawą i lewą stronę, trzymając ręce uniesione do góry.Przyjrzyj się pachom, przedramionom i dłoniom - zegnij łokcie i dokładnie obejrzyj przedramiona, pachy, paznokcie i dłonie.Spójrz na swoje nogi, palce, podeszwy stóp - przyjrzyj się tylnej części nóg i stóp, przestrzeniom między palcami, paznokciom u stóp i podeszwom stóp.Użyj lusterka manualnego, aby zbadać szyję i skórę głowy - zbadaj tył szyi i skórę głowy przy pomocy manualnego lusterka, rozdziel włosy, aby przyjrzeć się skórze głowy z bliska.Użyj lusterka manualnego, aby sprawdzić plecy i pośladki.
Idź do oryginalnego materiału