Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę polskie apteki coraz częściej spotykają się z receptami wystawianymi w tym kraju. GIF przypomina, iż recepty z państw nienależących do Unii Europejskiej ani EFTA muszą być realizowane, ale pod określonymi warunkami. Takie recepty mogą obejmować jedynie leki o kategorii dostępności Rp i nie mogą zawierać leków psychotropowych ani odurzających.
Wytyczne dotyczące recept pochodzących spoza Unii Europejskiej określa § 15 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2021 roku. Aby recepta mogła być zrealizowana, powinna zawierać m.in.:
-
imię i nazwisko pacjenta;
-
adres zamieszkania pacjenta;
-
nazwę międzynarodową lub handlową leku;
-
postać, moc oraz ilość leku;
-
datę wystawienia recepty;
-
dane wystawcy recepty, w tym numer telefonu lub adres e-mail, oraz jego podpis.
Warto podkreślić, iż realizacja takich recept odbywa się wyłącznie na zasadach pełnej odpłatności. Dodatkowe regulacje zawarte są w art. 96a ustawy Prawo farmaceutyczne oraz w przytoczonym rozporządzeniu.
GIF wraz z Wojewódzkim Inspektoratem Farmaceutycznym w Rzeszowie oraz Ministerstwem Zdrowia Ukrainy i Państwową Służbą Ukrainy ds. Kontroli Leków i Narkotyków (SMDC) opracował również zbiór zasad dotyczących wystawiania recept na Ukrainie. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat aktualnych wzorów recept obowiązujących w tym kraju. Ma on na celu usprawnienie obsługi pacjentów z Ukrainy w polskich aptekach.
Zbior_zasad_wystawiania_recept_w_UkrainieŹródło: GIF