Jak radzić sobie ze stratą? Najważniejsze porady

yourvoice.pl 1 rok temu

Śmierć bliskiej nam osoby może pozostawić w człowieku ślad. Zanim zacznie on się zacierać, może upłynąć dużo czasu. W takich sytuacjach wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby. Każda z nas inaczej przeżywa odejście drogiej nam osoby. Reakcje na śmierć mogą być bardzo różne, zmieniać się także w czasie. Zależą one od wielu czynników, m.in. od relacji, jaka łączyła cię ze zmarłą osobą czy okoliczności, w jakich osoba zmarła.

Reakcja na otrzymanie informacji o śmierci bliskiej osoby

Najczęstszą i naturalną reakcją na stratę jest smutek, jednak towarzyszyć mu może cała paleta uczuć. Mówimy o zestawie emocji, myśli, zachowań, a choćby reakcji fizycznych, które w przebiegu żałoby występują powszechnie, jednak każda z nas przeżywa żałobę w inny sposób. Wiedza o tym, jak przebiega proces żałoby, może pomóc nam w tym, żeby dowiedzieć się jak pogodzić się ze stratą.

Emocje, które pojawiają się w przebiegu żałoby to także złość, poczucie winy, bezsilność, ale też tęsknota czy ulga. W obszarze myśli może dominować brak wiary w przyszłość, ciągłe myślenie o osobie zmarłej, ale także wrażenie, iż widzimy ją lub słyszymy. Na utratę bliskiej osoby reaguje także nasze ciało, możemy się czuć między innymi spięte, odrętwiałe, przemęczone. Zmianie, zwykle czasowo, może ulec także nasze zachowanie. Osoba w żałobie może doświadczać problemów ze snem, mieć słabszy apetyt, nie mieć ochoty na kontakty społeczne czy doświadczać wybuchów złości lub napadów płaczu.

Terapia po żałobie, czyli jak pogodzić się ze stratą bliskiej osoby?

Ludzie różnią się od siebie nie tylko pod względem fizycznym, ale także psychicznym. Dlatego odpowiedź na pytanie jak pogodzić się ze stratą, nie jest wcale łatwa. Warto jednak wiedzieć, z czym możesz się mierzyć. Pomóc Ci w tym może poznanie faz kryzysu wg Sugerman:

  • szok objawiający się także brakiem mobilizacji do działania;
  • eskalacja uczuć takich jak podniecenie czy rozpacz lub obronne zmniejszenie poczucia zagrożenia;
  • zwątpienie w siebie;
  • pokazywanie emocji – gniew, rozpacz itp.;
  • szukanie odpowiedzi na pytania, co można, lub co powinno się zrobić w danej sytuacji;
  • poszukiwania sensu w wydarzeniach, które miały miejsce;
  • integracja, czyli koniec żałoby.

Porady jak radzić sobie ze stratą - wybierz sposób, który sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku

Żałoba jest uzewnętrznieniem uczuć po śmierci bliskiej osoby. To czas, w którym może zawładnąć Tobą cała gama różnych myśli i zachowań. Jest to również proces, który pozwala Ci przyzwyczaić się do nowego stanu rzeczy. Dostosowywanie się do nowej rzeczywistości może być jednak niezwykle stresujące. Musisz wziąć też pod uwagę to, iż stan żałoby nie minie z dnia na dzień, sam z siebie. Trafnym podsumowaniem procesu są słowa Lisy McMann „Teraz jest chwila żeby usiąść i pomyśleć. Zapłakać. A potem znowu się podnieść”. Jakie zachowania mogą pomóc Ci w pogodzeniu się ze stratą?

  1. Prowadzenie dziennika, pamiętnika, który w wielu przypadkach jest sposobem na zrozumienie zmian, jakie zachodzą w Twoim życiu i w Tobie.
  2. Nie branie wszystkiego na swoje barki – rozmowa z innymi członkami rodziny i wspólnie ustalcie nowy podział obowiązków. Strata bliskiej osoby może doprowadzić też do zmian w codzienności. Dlatego to również warto sobie wyjaśnić, zanim dojdzie do nieprzyjemnych nieporozumie.
  3. Nie podejmowanie ważnych decyzji, a jeżeli już musisz to zrobić w przeciągu mniej więcej roku od straty, poświęć na przeanalizowanie jej znacznie większą ilość czasu.
  4. Upewnij się, iż jesteś gotowa na to, aby wrócić do pracy.
  5. Poproś o jeszcze większą pomoc – np. dołącz do grupy wsparcia.
  6. Choć jest to niezwykle trudne pamiętaj o pozytywnych rzeczach.

Terapia po żałobie - kiedy udać się do specjalisty?

Żałoba jest całkowicie normalnym procesem, który u większość z nas przebiegnie w taki sposób, iż po upływie odpowiedniej ilości czasu możliwe będzie wejście w nowe role życiowe, już bez bliskiej osoby u boku. Czasem jednak dzieje się inaczej i zaczynamy się zastanawiać jak radzić sobie ze stratą. Żałoba trwa zbyt długo, a nasze cierpienie zdaje się nie mieć końca. Emocje po upływie wielu miesięcy, a choćby lat mają podobną intensywność co bezpośrednio po śmierci lub odwrotnie – zachowujemy się jakby nikt z naszych bliskich nie odszedł. Może być tak, iż nie jesteśmy pewne czy to co czujemy, myślimy i jak się zachowujemy, jest odpowiednie. W takich między innymi przypadkach użyteczna może być terapia po stracie. Może ona przynieść ukojenie również, gdy męczą Cię koszmary, nadużywasz alkoholu, leków lub innych substancji.

Sięgnij po pomoc po stracie - podsumowanie

Żałoba jest elementem radzenia sobie ze stratą bliskiej osoby. Jej przeżycie pozwoli Ci na zamknięcie pewnego okresu w Twoim życiu, a tym samym rozpoczęcie nowego. Proces ten może trwać kilka miesięcy, a choćby kilka lat. Możesz obudzić się rano i stwierdzić, iż nadszedł czas na ułożenie sobie życia i wkroczenie w nową rzeczywistość, a możesz też dochodzić do tego krok po kroku na terapii. Nie istnieje więc uniwersalna odpowiedź na pytanie, jak radzić sobie ze stratą. Każda z nas musi znaleźć własną drogę.

Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.

Idź do oryginalnego materiału