Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym Copy

medispace.pl 1 rok temu

Jak przygotować się do zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu miejscowym

Niewskazane jest na kilka dni przed zabiegiem operacyjnym usuwanie owłosienia ze skóry miejsca operowanego.

W DNIU POPRZEDZAJACYM ZABIEG:

  • Należy wykonać kąpiel całego ciała łącznie z myciem włosów. Szczególnie starannie należy umyć okolicę pępka, pach ,pachwin , krocza i stóp oraz (jeśli to możliwe) miejsca operowanego preparatem antybakteryjnym,osuszyć ciało czystym ręcznikiem,następnie założyć czystą bieliznę.
  • W aptece dostępne są preparaty antybakteryjne do mycia ciała i włosów np. Octenisan emulsja.

W DNIU ZABIEGU:

należy czynności powtórzyć jak w dniu poprzedzającym zabieg.

POSTĘPOWANIE ZGODNE Z ZALECENIAMI ISTOTNIE ZMNIEJSZA RYZYKO ZAKAŻENIA MIEJSCA OPEROWANEGO.

Przed zabiegiem należy przedstawić całą, dostępną dokumentację medyczną oraz aktualne wyniki następujących badań:

  • podwójną grupę krwi lub Kartę Identyfikacyjną Grupy Krwi*
  • morfologię,
  • koagulogram (INR, APTT),
  • jonogram (K, Na),
  • EKG (badanie EKG prosimy wykonać najpóźniej na dzień przed badaniem).

Do 3 miesięcy powyższe badania uznawane są za aktualne. Na wyniki z krwi, czas oczekiwania wynosi 1 dzień roboczy.

Podstawowym warunkiem wykonania planowanego zabiegu jest pozostanie na czczo, czyli nie przyjmowanie przez minimum 6 godzin pokarmów i gęstych płynów, kawy i herbaty. Dopuszcza się picie wody, aby nie odczuwać pragnienia, do 2 godzin przed zabiegiem. Ostatni płyn (woda niegazowana) można przyjąć na 2 godziny przed zabiegiem w ilości nie większej niż szklanka (250 ml). Wykonanie zabiegu w znieczuleniu u osoby z pełnym żołądkiem może narazić ją na niebezpieczne dla życia powikłania związane z zachłyśnięciem i aspiracją treści żołądkowej do płuc.

Dodatkowo należy przez 6 godzin przed badaniem powstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy.

Leki zażywane przewlekle należy przyjąć popijając szklanką wody (250 ml) nie później niż 2 godziny przed zabiegiem. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami z lekarzem należy zawczasu zaprzestać przyjmowania leków wpływających na układ krzepnięcia (takie jak kwas acetylosalicylowy, clopidogrel, warfaryna, acenokumarol, dabigatran, rivaroksaban itp). Pacjenci z cukrzycą powinni zaprzestać przyjmowania doustnych leków hypoglikemizujących lub insuliny w czasie pozostawania na czczo (w okresie bez przyjmowania pokarmów, gęstych płynów, kawy i herbaty).

W przypadku decyzji o znieczuleniu do zabiegu, będziecie Państwo proszeni o przybycie 30-60 minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety anestezjologicznej, dotyczącej stanu zdrowia (dokument dostępny do pobrania w zakładce – materiały do pobrania). Prawidłowo wypełniona ankieta pozwoli lekarzowi anestezjologowi ocenić ryzyko związane ze znieczuleniem oraz dostosować znieczulenie do aktualnego stanu zdrowia. Znieczulenie ma na celu zapewnienie komfortu i zostanie dostosowane do rodzaju zabiegu i indywidualnych potrzeb pacjenta oraz lekarza wykonującego zabieg. jeżeli przed zabiegiem pojawią się objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, katar, kaszel), należy zgłosić ten fakt telefonicznie do przychodni. Jest to przeciwwskazanie do znieczulenia.

Ze względów bezpieczeństwa do 24 godzin po znieczuleniu nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych oraz należy opuścić przychodnię z osobą towarzyszącą. W przypadku braku osoby towarzyszącej zostaniecie Państwo poproszeni o dłuższy pobyt w przychodni.

JEŚLI WYNIKI BADAŃ, KTÓRYCH WYMAGAMY DO ZABIEGU BĘDĄ POZA ZAKRESEM REFERENCYJNYM, PROSIMY O ICH PRZESŁANIE NAJPÓŹNIEJ NA 48H PRZED PLANOWANYM ZABIEGIEM, NASTĘPNIE PRZEKAŻEMY JE LEKARZOWI DO WGLĄDU. JEŻELI W DNIU ZABIEGU OKAŻE SIĘ, ŻE WYNIKI SĄ POZA ZAKRESEM REFERENCYJNYM, PRZEDPŁATA NIE BĘDZIE PODLEGAŁA ZWROTOWI!

Uprzejmie informujemy, iż warunkiem zarezerwowania terminu na niektóre zabiegi (w szczególności zabiegi proktologiczne i urologiczne) w znieczuleniu miejscowym jest uiszczenie zadatku na 7 dni przed planowanym zabiegiem w wysokości 200 złotych. Opłata nie podlega zwrotowi chyba, iż Pacjent odwoła zabieg na 48 godzin przed. Numer konta, na jaki należy wpłacić zadatek: mBank 59 1140 2062 0000 5673 5500 1001, w tytule prosimy o wpisywanie nazwiska Pacjenta. W przypadku braku wpłaty zabieg jest odwoływany na 48 godzin przed.

*Podstawa prawna: Rozporządzenia Ministra Zdrowia ( RMZ z dn. 16.10.2017 w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne

Idź do oryginalnego materiału