Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną? Poradnik

termedia.pl 4 dni temu

Dobra szczoteczka do zębów może całkowicie odmienić sposób, w jaki dbasz o zdrowie swojej jamy ustnej. Popularnym i polecanym przez wielu wyborem są szczoteczki soniczne. Czym jednak się one charakteryzują i jak powinno się ich używać? Odpowiedzi na między innymi te pytania znajdziesz w poniższym tekście!



Szczoteczka soniczna – charakterystyka. Co to za urządzenie?

Zdrowe zęby to coś więcej, niż ładny uśmiech i estetyczny wygląd. Wiele osób nie ma świadomości, jak istotny dla całego ciała jest dobry stan uzębienia. Zaniedbane zęby to nie tylko problemy z próchnicą, zapaleniem dziąseł, nieprzyjemnym zapachem czy trudnościami z jedzeniem poszczególnych pokarmów. Tego typu problemy mogą prowadzić do chorób nerek czy układu krwionośnego, a ostatecznie grożą choćby zapaleniem mięśnia sercowego. Zepsute zęby mogą na dodatek negatywnie działać na układ oddechowy czy pokarmowy. To właśnie dlatego tak ważna jest troska o ich stan.

Podstawą higieny jamy ustnej jest oczywiście regularne mycie zębów. Nowe technologie pozwalają na dbanie o swoje uzębienie w jeszcze bardziej efektywny sposób. Jedną z najciekawszych technologii, która od kilkunastu lat zdobywa coraz większą popularność, jest szczoteczka soniczna. Czym jednak jest tego typu urządzenie i na jakiej zasadzie ono działa?

Szczoteczki soniczne wyposażone są w specjalny silnik generujący drgania oraz fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Główka takiej szczoteczki potrafi drgać z częstotliwością choćby ponad 90 tys. razy na minutę! Tak intensywne wibracje pobudzają cząsteczki śliny, która w połączeniu z pastą do zębów tworzy mikrobąbelki. Te zaś są w stanie dostać się pomiędzy zęby, dogłębnie czyszcząc ich powierzchnię z każdej strony. Pomagają także skutecznie uporać się z osadem zębowym.

Warto także wspomnieć o samych falach dźwiękowych, które wspomagają działanie bakteriobójcze. Wspomniane ruchy i drgania są wystarczające, by pozbyć się bakterii, osadu i resztek jedzenia, a równocześnie na tyle delikatne, by nie uszkadzać szkliwa i samych zębów.

Jak wybrać szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne produkowane są przez wielu producentów. Jak więc podjąć adekwatną decyzję zakupową, jeżeli nie do końca znasz się na poszczególnych parametrach? Oto kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

  • Szybkość szczotkowania/częstotliwość drgań – oba te hasła często są wykorzystywane przez producentów w sposób wymienny. Częstotliwość, z jaką drga główka szczoteczki, często przekłada się na jej skuteczność.
  • Pojemność baterii – choć wiele modeli jest wyposażonych w stację dokującą, warto wiedzieć, jak długo szczoteczka może działać na jednym ładowaniu, np. gdy wyjeżdżasz na wakacje.
  • Dostępne tryby pracy – nowoczesne szczoteczki soniczne posiadają wiele zróżnicowanych trybów, które pomagają dostosować jej pracę do Twoich potrzeb. Sprawdź, co dokładnie oferują poszczególne modele.
  • Dodatkowe udogodnienia – czujnik nacisku, który wykrywa gdy za mocno przyciskasz główkę do zębów, wbudowany minutnik, dodatkowa aplikacja na telefona czy automatyczne czyszczenie to tylko część dostępnych funkcji takich szczoteczek.

Nadal nie wiesz, jaki model wybrać? W przypadku takich produktów, jak szczoteczki soniczne ranking stworzony przez ekspertów może być ogromnym wsparciem. Sprawdź, jakie produkty brylują w testach!

Mycie zębów szczoteczką soniczną – o tym powinieneś pamiętać!

Chociaż szczoteczki soniczne są naprawdę intuicyjnymi urządzeniami w obsłudze, warto pamiętać o kilku aspektach, które mają wpływ na skuteczne i bezpieczne mycie zębów z ich pomocą. Oto garść porad, dzięki którym będziesz w stanie zadbać o swoje zęby!

  1. Nie wykonuj ruchów szczotkujących, jak ma to miejsce w przypadku mycia zębów klasyczną szczoteczką. Zamiast tego powoli przesuwaj główkę szczoteczki po powierzchni zębów i dziąseł.
  2. Możesz wykonywać ruchy okrężne, dzięki czemu lepiej pobudzisz do działania ślinę oraz pastę do zębów.
  3. Nie dociskaj główki szczoteczki do uzębienia. Nie powinno to doprowadzić do uszkodzenia zębów czy dziąseł, ale efektywność urządzenia może znacznie spaść, a włosie na główce szybciej się zużyje.
  4. Myj zęby przez co najmniej 2-3 minuty. jeżeli dany model ma wbudowany minutnik, sam poinformuje Cię sygnałem dźwiękowym lub wibracjami, kiedy minimalny czas mycia dobiegł końca.
Idź do oryginalnego materiału