W przypadku ostrego zapalenia zatok przynosowych warto zastosować lek o wielokierunkowym mechanizmie działania. Poniżej prezentujemy 3 różne przypadki pacjentów z zapaleniem zatok przynosowych.
Pacjent 1
Pacjentem jest 45-letni mężczyzna, który zgłosił się do Ciebie o pomoc w związku z doskwierającymi mu dolegliwościami ze strony nosa i zatok. Pan Kamil skarży się na silny i utrudniający normalne oddychanie katar, który pojawił się u niego wczoraj rano. Dodatkowo problemem jest uciążliwe uczucie rozpierania i ucisku w obrębie nosa i zatok oraz obecność zalegającej wydzieliny w nosie. Pacjent prosi Cię o rekomendację leku, który umożliwi mu szybki powrót do zdrowia. Co możesz mu polecić?
Ostre zapalenie zatok przynosowych – po czym je poznać?
Przypadek Pana Kamila to jeden z wielu takich w okresie jesienno-zimowym. Z problemem ostrego zapalenia zatok przynosowych (OZZP) osoby dorosłe mierzą się bowiem choćby 2-5 razy w ciągu roku [1]. OZZP to w zdecydowanej większości infekcja wirusowa, bardzo rzadko bakteryjna [1,3]. Pierwszym i najważniejszym miejscem dla rozwoju OZZP jest nabłonek wyścielający jamę nosową i zatoki. To tam wnikają i ulegają replikacji wirusy, czego efektem jest rozwój silnego stanu zapalnego [1,3]. Konsekwencją tego stanu są właśnie nieprzyjemne objawy, a zwłaszcza: blokada nosa (utrata drożności nosa), obecność wydzieliny w nosie, ból twarzoczaszki, uczucie rozpierania, zmniejszenie lub utrata węchu oraz ból głowy [1,3]. Dodatkowo może pojawić się uczucie zmęczenia. Objawy pojawiają się zwykle nagle i realizowane są zwykle kilka-kilkanaście dni (nie dłużej jednak niż 12 tygodni).
Główne cele farmakoterapii ostrego zapalenia zatok przynosowych
Wytyczne dotyczące terapii ostrego zapalenia zatok mówią o tym, iż głównym celem leczenia jest zmniejszenie uciążliwości i zniesienie objawów, co może przełożyć się na skrócenie czasu trwania choroby, działanie przeciwzapalne oraz przeciwdziałanie przejściu jej w stan przewlekły [1,3]. I choć niepowikłane OZZP to choroba samoograniczająca się, to rekomenduje się stosowanie leczenia objawowego i przeciwzapalnego jako metodę terapii tego schorzenia [1,3].
W tym kontekście dobrym rozwiązaniem będą fitoterapeutyki, których rekomendacja znajduje się w aktualnie obowiązujących Europejskich Wytycznych na Temat Zapalenia Zatok Przynosowych i Polipów Nosa z 2020 roku (EPOS 2020) [1,3]. Mowa tu o leku zawierającym złożony ekstrakt roślinny. Według EPOS 2020 leki roślinne mają korzystny wpływ na przebieg ostrego wirusowego zapalenia zatok przynosowych (przeziębienia), a jednocześnie towarzyszy im małe ryzyko ewentualnych działań niepożądanych [3].
Sinupret® extract to przedstawiciel fitoterapeutyków
W odniesieniu do dolegliwości u Pana Kamila rozwiązaniem będzie rekomendacja produktu leczniczego Sinupret®extract [4]. To lek, będący wyciągiem z 5 roślin leczniczych (korzenia goryczki, kwiatu pierwiosnka, ziela szczawiu, kwiatu bzu czarnego i ziela werbeny). Sinupret® extract zalecany jest do stosowania u osób dorosłych w leczeniu OZZP, gdzie głównymi objawami są: katar, niedrożność nosa, ból głowy i uczucie rozpierania twarzy [4]. Składniki leku posiadają udokumentowane licznymi badaniami działanie: przeciwzapalne, przeciwwirusowe, sekretolityczne [2,4-7]. Pacjenci przyjmujący ten złożony ekstrakt ziołowy w badaniach zdecydowanie szybciej uzyskiwali poprawę objawów, a czas ich leczenia był zwykle o 2 dni krótszy versus grupa kontrolna [1, 2,4]. Sinupret® extract można zatem bez wahania rekomendować w przypadku kataru, zwłaszcza jeżeli towarzyszą mu dodatkowe objawy OZZP.
Pacjent 2
Tym razem pacjentem jest 8-letnia Julia, która wraz z mamą pojawiła się dziś w aptece. Kobieta prosi Cię o rekomendację preparatu, który pomoże jej córce w szybszym powrocie do zdrowia. Dziewczynka skarży się na uczucie zatkanego nosa i uporczywy katar. Dodatkowo pojawił się też kaszel, związany z obecnością wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Co możesz polecić?
Dzieci chorują znacznie częściej
Podobnie jak dorosłych, tak i dzieci dotyka ostre zapalenie zatok przynosowych. Różnica polega jednak na tym, iż w przypadku dzieci częstotliwość tego typu schorzeń jest znacznie większa, choćby do 10 razy w ciągu roku [1]. Dodatkowo u dzieci częściej niż u dorosłych może pojawić się kaszel towarzyszący przeziębieniu. Przyczyna dolegliwości i ich rodzaj są jednak podobne jak u osób dorosłych, stąd też leczenie obejmuje także podobne metody terapeutyczne. Jedną z nich są fitoterapeutyki.
Sinupret® w postaci kropli doustnych
Rekomendacją dla Julii jest lek Sinupret® w postaci kropli doustnych [8]. Lek stosuje się wspomagająco w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych zatok, kiedy to wśród objawów dominuje właśnie katar i obecność wydzieliny w obrębie nosa i zatok. Sinupret® dzięki obecności wyciągu płynnego z mieszaniny 5 ziół wykazuje wielokierunkowy mechanizm działania: zwiększa częstotliwość ruchu rzęsek w obrębie nabłonka i tym samym ułatwia ewakuację wydzieliny oraz oczyszczanie nosa i zatok oraz działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie [8]. Lek będzie zatem pomocą w pozbyciu się uciążliwych objawów.
Pacjent 3
Ostatnim pacjentem jest Pani Iza, która walczy z problemem zapalenia zatok od przeszło 3 miesięcy. Pacjentka czeka na wizytę u lekarza specjalisty. Zanim jednak do niej dojdzie, Pani Iza przyszła po pomoc do apteki. Zatkany nos i obecność wydzieliny, a także towarzyszący im ból głowy skutecznie utrudniają pacjentce normalne funkcjonowanie. Jaka może być Twoje rekomendacja?
Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (PZZP) – kiedy o nim mówimy?
Zgodnie z wytycznymi EPOS 2020 przewlekłe zapalenie zatok przynosowych stwierdza się, jeżeli objawy towarzyszące ostremu zapaleniu realizowane są ponad 12 tygodni [1,3]. W przypadku Pani Izy warunek ten został spełniony. W związku z tym warto zastanowić się nad efektywną formą pomocy dla pacjentki. I tu ponownie pomóc mogą fitoterapeutyki wykazujące wielokierunkowe działanie: przeciwzapalne, sekretolityczne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne.
Sinupret® na przewlekłe zapalenie zatok
W przypadku długo utrzymujących się dolegliwości dobrym rozwiązaniem jest lek Sinupret® w postaci tabletek drażowanych [9]. Lek ten może być stosowany zarówno w ostrym, jak i w przewlekłym zapaleniu zatok. Dzięki obecności 5 roślin leczniczych, wywiera on kompleksowe działanie zarówno na przyczynę (efekt przeciwdrobnoustrojowy i przeciwzapalny) jak i objawy zapalenia zatok (działanie sekretolityczne) [9]. Lek Sinupret® będzie pomocny w problemach Pani Izy, zadziała na uciążliwe objawy, które towarzyszą przewlekłym stanom zapalenia zatok przynosowych. Sinupret® to lek, którego działanie jest potwierdzone badaniami naukowymi [6,9-11].
Bibliografia:
- Arcimowicz M. (2024) Racjonalne leczenie ostrego zapalenia zatok przynosowych w kontekście narastającej antybiotykoodporności, Otolaryngol Pol 78(6), 1-11
- Jund R. et.al. (2015) Herbal drug BNO 1016 is safe and effective in the treatment of acute viral rhinosinusitis, Acta OtoLaryngologica 135, 42-50
- Fokkens W.J., et.al. (2020) Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 – EPOS 2020, Magazyn Otolaryngologiczny, tom XIX (3,4)
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Sinupret ®extract
- Jund R., et.al. (2012) Clinical efficacy of a dry extract of five herbal drugs in acute viral rhinosinusitis, Rhinology 50, 417-426
- Koch A.K., et.al. (2016) A systematic review of phytotherapy for acute rhinosinusitis, Forsch Komplementmed 23, 165-169
- Palm J., et.al. (2017) Assessment of efficacy and safety of the herbal medicinal product BNO 1016 in chronic rhinosinusitis, Rhinology 55, 142-151
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Sinupret® krople doustne
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Sinupret® tabletki drażowane
- Neubauer N., März R.W. (1994) Placebo-controlled, randomized, double-blind clinical trial with Sinupret sugar-coated tablets on the basis of a therapy with antibiotics and decongestant nasal drops in acute sinusitis. Phytomedicine 3, 177-181
- März R.W., Ismail C., Popp M.A. (1999) Action profile and efficacy of a herbal combination preparation for the treatment of sinusitis.Wien Med Wochenschr 149, 202-208