Jak odetkać ucho? Lepiej nie ryzykuj z tymi domowymi poradami

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. VariousPhotography - Pixabay


Zatkane ucho to nic dobrego. Wiem, bo sama przerabiałam takie historie i to kilkukrotnie. Nie zliczę też tego, ile dobrych rad i sposobów dostałam na to, by odetkać je domowymi metodami. Pomóc miała np. nasączona spirytusem wata, polewanie wodą, czy ciepłe okłady dzięki termoforu. Tu jednak na bok trzeba odłożyć te wszystkie ludowe mądrości i od razu udać się do lekarza.
Jak odetkać ucho? jeżeli masz dziecko, które skarży się na ból ucha, zawsze pierwszą myślą powinno być zarezerwowanie wizyty u specjalisty. Bo jeżeli nie ustąpi on samoistnie w przeciągu kilku godzin, na nic nie zdadzą się domowe sposoby. To zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy Sarsa jest w pełni zdrowa po operacji? "Nikt nie wie, co będzie" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Zatkane ucho, ból i szumy uszne. To zawsze wymaga wizytu u lekarza
Uczucie zatkanego ucha może być spowodowane wodą, która zalega po zabawach w basenie. jeżeli jednak nie ustępuje w przeciągu kilku godzin, zawsze wymaga konsultacji lekarskiej.
Najczęściej spowodowane jest ono przez czop woskowiny, ciało obce w przewodzie słuchowym, czy też wysiękowe zapalenie ucha środkowego. To ostatnie może być powikłaniem ostrego zapalenia ucha środkowego, alergii lub zwykłego przeziębienia. Czynnikiem predysponującym jest przerost migdałka gardłowego.
Malucha, który skarży się na uczucie zatkanego ucha, chociaż nie ma żadnych innych dolegliwości, nigdy nie należy bagatelizować. Bo chociaż wysiękowe zapalenie ucha środkowego dotyczy choćby ? dzieci do 10. roku życia, bardzo często pozostaje nierozpoznane. Wszystko przez dość nieoczywiste objawy, a choćby często ich brak. Dziecko może skarżyć się na uczucie dziwnego przelewania w uchu, bez jakiekolwiek bólu. Tu trzeba jednak zaznaczyć, iż brak leczenia może doprowadzić do trwałego upośledzenia słuchu, powstaniem trwałych zrostów w jamie bębenkowej oraz rozwojem przewlekłego perlakowego zapalenia ucha.
Do lekarza powinno trafić również dziecko, które nie narzeka na ból ucha, ale np. słyszy szumy lub po prostu czuje, iż jego ucho jest zatkane. Może to wynikać z innych przyczyn np.: zapalenia ucha zewnętrznego, obecności guzów zlokalizowanych w przewodzie słuchowym zewnętrznym, czy przewlekłego zapalenia ucha środkowego.


Jak odetkać ucho? Sposób zależy od przyczyny
Kiedy sama zgłaszałam się do lekarza z uczuciem zatkanego ucha, w większości przypadków kierowana byłam do pielęgniarki na zabieg. Robiono mi płukankę i wszystko wracało do normy. Tylko raz zakończyło się antybiotykiem. Bo sposób odetkania ucha zależy tak naprawdę od przyczyny powstania "korka".
W przypadku niegroźnego zaburzenia czynności trąbki słuchowej ulgę przynosi np. wykonanie próby Valsalvy. Polega ona na wydmuchiwaniu powietrza przy zamkniętych ustach i ściśniętych palcami skrzydełkach nosa. jeżeli winowajcą jest czop woskowiny - zostanie wykonana specjalna płukanka. Pomocne tu będą również specjalne krople do uszu, które zmiękczą czop woskowinowy i ułatwią jego usunięcie.
jeżeli np. uczucie zatkanego ucha jest następstwem infekcji - pomogą leki przeciwzapalne oraz donosowe preparaty obkurczające naczynia błony śluzowej. Te ostatnie niwelują obrzęk, przez co poprawiają drożność trąbki słuchowej.
Idź do oryginalnego materiału