Tibitha Moyo, przechodząc obok, uśmiecha się promiennie do pacjentów czekających na ławkach z blachy falistej. Jest rześki zimowy poranek, a matki i ich dzieci, owinięte w jaskrawe kocyki, to znajomy widok asystentce pielęgniarki, która od 32 lat pracuje w klinice Hakuta w Chipinge w południowo-wschodnim Zimbabwe.
Inne rzeczy uległy zmianie na przestrzeni dziesięcioleci, a najnowsza innowacja kliniki miała ogromny wpływ na transformację.
W małym, cichym pokoju Moyo otwiera laptopa i zaczyna przeglądać dane pacjenta. choćby to byłoby niemożliwe jeszcze rok temu. Ta część Zimbabwe, odległa od szeregu dzikich i skalistych wzgórz, nie jest podłączona do głównej sieci, co oznacza, iż prowadzenie rejestrów odbywa się analogicznie.
Jednak w 2023 r. klinikę podłączono do minisieci słonecznej o mocy 200 kW, zainstalowanej w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju we współpracy z państwową Agencją Elektryfikacji Obszarów Wiejskich i przy wsparciu finansowym brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Biuro Wspólnoty Narodów i Rozwoju (FCDO).
Panele słoneczne zapewniają teraz nieprzerwany prąd dla klinik, co najważniejsze, zasilając laptopy, oświetlenie i lodówki ze szczepionkami.
Z ciemności
„Na początku XXI wieku dostawaliśmy szczepionki od sziszy w dniu szczepienia, które było wówczas jedynym miejscem z prądem” – Moyo powiedział VaccinesWork, odnosząc się do obszaru oddalonego o 32 kilometry od Hakuty. „Utrudniło to wysiłki naszej kampanii szczepień”.
Przypomniała sobie, iż pracownicy kliniki używali świec i pochodni do oświetlania pomieszczeń kliniki w nocy, gdy opiekowali się kobietami w ciąży na oddziale położniczym lub leczyli pacjentów.
Lodówki zasilane gazem przez pewien czas chłodziły szczepionki, ale przez dłuższy czas okazały się zawodne.
Następnie przeszli na małe lodówki zasilane energią słoneczną, co stanowiło poprawę, ale było ograniczone, ponieważ wytwarzały energię wystarczającą jedynie do utrzymania niskiej temperatury szczepionek, a ich wydajność spadała w pochmurne dni i w porze deszczowej.
Moyo, matka pięciorga dzieci, powiedziała, iż ważne urządzenia elektroniczne i domy pracowników służby zdrowia na terenie kampusu pozostawały w ciemności do czasu podłączenia nowej mikrosieci słonecznej.
Jaśniejsze dni
Niezawodne urządzenia chłodnicze w Hakucie rozszerzają zasięg łańcucha chłodniczego szczepionek na społeczności znajdujące się dalej, wyjaśnia Moyo.
„Są matki, które nie wywiązują się ze swoich obowiązków ze względu na dużą odległość do kliniki, dlatego dostarczamy im szczepionki w ramach programów pomocy, które realizujemy co miesiąc. „Wyjmujemy szczepionki z lodówek, umieszczamy je w chłodnych pudełkach i jedziemy do szpitala ośrodek, w którym skupiamy matki z dziećmi w lokalnych społecznościach.”
Klinika Hakwata pozostaje odizolowanym i pełnym wyzwań miejscem pracy. Zatrudniają w nim asystentki pielęgniarek i kilka pielęgniarek, ponieważ wielu pracowników służby zdrowia odeszło z pracy. Sieć telefonii komórkowej nie dociera do tego obszaru, a w przypadku Internetu klinika korzysta z terminala o bardzo małej aperturze (VSAT), czyli stacji naziemnej służącej do przesyłania danych przez satelitarną sieć komunikacyjną.
Joyce Mayanga, kolejna asystentka pielęgniarki, która pracuje w klinice Hakuta od trzech lat, twierdzi, iż mała sieć fotowoltaiczna pomogła.
„Niewielu ludzi chciało tu przyjechać i pracować, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy to się zmieniło” – powiedziała Mayanja, przerwana przez matki zebrane z Hakatoa, jej wioski.
„Domy, w których mieszkamy, są podłączone do prądu. Poprawia to nasze samopoczucie. Moje dzieci mogą oglądać telewizję, tak jak ci, którzy mieszkają w mieście. To podnosi morale”.
„Używamy energii elektrycznej do ładowania naszych laptopów i tabletów, dzięki której przechwytujemy dane związane z naszymi programami szczepień i innymi inicjatywami, a następnie przesyłamy je władzom” – dodała.
„Doprowadzenie tutaj prądu zajęłoby dziesięciolecia”.
Jak wynika z danych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, mikrosieć fotowoltaiczna zasilana jest z 416 paneli słonecznych, trzech falowników i baterii litowych, których żywotność wynosi do 15 lat.
Energia niesie życie i nadzieję, mówi dr Joe Abbott, zastępca ambasadora i dyrektor ds. rozwoju w ambasadzie brytyjskiej w Harare, określając inwestycje w dostawy energii jako priorytet dla Wielkiej Brytanii. „Przeznaczyliśmy na taką infrastrukturę ponad 16 milionów dolarów” – powiedziała reporterom w Chipping.
„Pozyskanie tutaj prądu zajęłoby dziesięciolecia, ale teraz mamy innowację w zakresie mikrosieci słonecznej, co oznacza, iż Hakuta zrobiła krok naprzód i jest teraz w stanie obsłużyć ponad 12 000 ludzi”.
Problem z siecią
Tymczasem w sieciach podłączonych do głównej sieci Zimbabwe występują powszechne spadki obciążenia, a przerwy w dostawie prądu realizowane są czasami dłużej niż 12 godzin.
Jezioro Kariba, na którym znajduje się główna elektrownia wodna w kraju, boryka się z niedoborami wody, co zmusza władze do zmniejszenia jego mocy do 215 megawatów z całkowitej mocy zainstalowanej wynoszącej 1050 megawatów.
Zambia, która dzieli jezioro Kariba z Zimbabwe, podobnie boryka się z problemami z dostawą prądu wynikającymi z spadającego poziomu wody. Pod koniec sierpnia władze Zambii ogłosiły plany zamknięcia swojej części elektrowni, co umożliwiłoby obywatelom dostęp do prądu tylko przez trzy dni w tygodniu.
Kryzys energetyczny nie oszczędził klinik i szpitali w Zimbabwe. choćby w największym szpitalu, Parirenyatwa Hospital, zdarzały się w przeszłości przerwy w dostawie prądu. Ministerstwo ostatnio Ogłaszać Zostaną podjęte kroki w celu zapewnienia głównym placówkom służby zdrowia zapasowego źródła energii elektrycznej zasilanej energią słoneczną.
Dawka światła słonecznego
Od 2016 roku UNDP wspiera instalację platform energii słonecznej na terenie całego kraju w ramach inicjatywy Solar for Health.
Pierwotnie zaprojektowane w celu uzupełniania niedoborów energii, systemy słoneczne stały się głównymi źródłami energii w wielu miejscach, utrzymując oświetlenie na oddziałach i salach operacyjnych, utrzymując niską temperaturę szczepionek i innych leków oraz zaopatrując laboratoria i systemy informacyjne w energię potrzebną do monitorowania i choroby rekordowe. -ratować.
„Mamy wiele projektów w prowincji Manicaland. To tylko jeden z wielu. Istnieje fundusz globalny [initiative] Dostarczamy inicjatywy związane z energią słoneczną dla klinik. Kiedy dzisiaj z Państwem rozmawiamy, omówiliśmy 1053 kliniki w całym kraju podłączone do energii słonecznej. „To stanowi około 58% wszystkich placówek opieki zdrowotnej, jakie mamy w kraju” – powiedziała reporterom w Chippinge dr Ayodele Odusola z Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
„Jest to dodatek do tego, co robimy w dużych ośrodkach w Mutare, Bulawayo, Masvingo i Harare, gdzie budujemy systemy elektroenergetyczne o mocy od 450 kilowatów do około 250 kilowatów – co jest znaczące”.
Global Fund, partnerstwo publiczno-prywatne założone w 2002 roku, inwestować Przeznacz 5 miliardów dolarów rocznie na walkę z HIV, gruźlicą i malarią na całym świecie. W Zimbabwe programy skupiają się na poprawie dostępu do leczenia przeciwretrowirusowego i instalowaniu systemów energii słonecznej w placówkach służby zdrowia w celu chłodzenia szczepionek.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju zaopatruje także magazyny farmaceutyczne w energię słoneczną. Na przykład w Masvingo niedawno zainstalowano 200-kilowatowy układ fotowoltaiczny w regionalnym magazynie Krajowej Spółki Farmaceutycznej (NatPharm), przedsiębiorstwa państwowego, które zaopatruje, przechowuje i dystrybuuje leki i artykuły medyczne do instytucji zdrowia publicznego. Podobnie w Mutare, trzecim co do wielkości mieście Zimbabwe, w regionalnych sklepach Nat Farm zainstalowano system energii słonecznej.
Odusola poinformowała również, iż w szpitalach United Bulawayo Hospitals (UBH) w Bulawayo, drugim co do wielkości mieście Zimbabwe, zainstalowano elektrownię słoneczną o mocy 350 kW, aby chronić tę placówkę przed trwającym kryzysem energetycznym.
Tymczasem w Hakucie energia słoneczna już przynosi rezultaty zdrowotne. Chociaż Moyo nie była upoważniona do udostępniania danych klinicznych na temat wskaźników wyszczepień, stwierdziła, iż może zgłosić wzrost liczby zaszczepionych dzieci od czasu poddania Hakuty działaniu solarium.
„Posiadanie szczepionek w tej klinice robi dużą różnicę. Nasze programy pomocy poszerzają grono dzieci szczepionych co miesiąc” – powiedziała.