Jak dodać dziecko do IKP? Rodzicu, tak szybciej znajdziesz recepty i wybierzesz lekarza

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl


Internetowe Konto Pacjenta dziecka jest z automatu założone przy rodzicach. Oznacza to, iż wystarczy zgłosić jego narodziny do USC, a syna czy córkę - do ubezpieczenia ZUS lub KRUS. Wystarczy zatem zalogować się na swoje konto, by mieć dostęp również do wszystkich recept i skierowań dla dziecka. Jak przejrzeć te dane? Podopowiadamy.
Internetowe konto pacjenta dziecka jest dostępne, jeżeli dziecko ma numer PESEL i jest zgłoszone do ubezpieczenia społecznego przy jednym z rodziców. Jak wejść na IKP dziecka? Oczywiście trzeba w pierwszej kolejności zalogować się na swoje konto. Tu potrzebny będzie profil zaufany. Po zatwierdzeniu logowania wystarczy wybrać zakładkę UPRAWNIENIA, gdzie znajdziesz konto dziecka w IKP (recepty, skierowania i inne informacje). To jednak nie wszystkie możliwości, które daje to internetowe konto.


REKLAMA


Zobacz wideo Sarsa traciła słuch. "U lekarza śmiałam się i płakałam jak wariatka"


IKP dziecka, czyli wszystko, co musisz wiedzieć
Jak dodać dziecko do IKP? Wystarczy, iż maluch, który właśnie się narodził, będzie miał nadany numer PESEL i zostanie zgłoszone przez rodzica do ubezpieczenia ZUS. To wszystko. Nic dodatkowo nie musimy robić. Wszystkie dane są widoczne od razu na koncie tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS lub KRUS. Może on jednak upoważnić drugiego rodzica do wglądu na konto dzieci na IKP. Jak to zrobić? Oto instrukcja krok po kroku.


Zaloguj się do swojego IKP.
Wejdź w zakładkę UPRAWNIENIA i wybierz konto dziecka w IKP.
Kliknij LISTA OPIEKUNÓW.


Tam znajdziesz osoby, które mają dostęp do Internetowego Konta Pacjenta małoletniego. By dodać drugiego rodzica, który będzie również mieć wgląd we wszelkie potrzebne informacje, należy podać jego dane (nazwisko oraz PESEL). istotną kwestią jest tu fakt, iż drugi rodzic musi posiadać aktywne Internetowe Konto Pacjenta.


IKP to nie tylko dostęp do recept czy też aktualnych skierowań. To konto pozwala załatwić wiele spraw bez konieczności wizyty w przychodni lub poradni. Można bez wychodzenia z domu zmienić lekarza, zamówić e-recepty na stałe leki czy mieć możliwość złożenia wniosku o wydanie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).


Kiedy rodzic traci dostęp do IKP dziecka? O tym wielu nie wie
Dziecko, które ukończyło 16 rok życia ma możliwość wglądu w swoje konto, jednak przez cały czas nie może podejmować żadnych decyzji. Tu potrzebna przez cały czas jest wiedza i zgoda rodzica. Nastolatek może np. logować się na swoje IKP, czytać swoje dane, ale nie ma pełnych uprawnień, na przykład nie może wyrażać zgody na operacje i zabiegi czy upoważniać innych osób do odczytywania jego danych.


Kiedy nastolatek kończy 18 lat, automatycznie jego IKP staje się kontem osoby dorosłej, a rodzic z automatu traci wszelkie uprawnienia.
Idź do oryginalnego materiału