Jak długo ważna jest recepta od lekarza? Na wykupienie niektórych leków jest tylko 7 dni

g.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Jacob Wackerhausen/Istock.com


Recepty na leki wystawiane przez lekarzy mają termin ważności, co oznacza, iż wizyty w aptece nie można zbyt długo odkładać. Istnieją choćby takie zalecenia, które należy zrealizować w ciągu tygodnia. Wszystko zależy od rodzaju przepisanych środków medycznych.
Standardowa recepta jest ważna przez 30 dni kalendarzowe. Niekiedy lekarze mogą również zdecydować się na odroczenie daty realizacji, co oznacza, iż czasu w wykupienie leków będzie nieco więcej. Jak wyjaśniono na stronie gov.pl, takie rozwiązanie najczęściej stosowane jest w przypadku osób borykających się z chorobami przewlekłymi. Warto jednak pamiętać, iż wskazane przez medyków daty są niezwykle ważne, ponieważ choćby jeden dzień spóźnienia skutkuje brakiem możliwości wykupienia danych leków.


REKLAMA


Zobacz wideo Recepta farmaceutyczna na pigułkę "dzień po" to półśrodek


Ile jest ważna recepta? W tym przypadku leki trzeba kupować na raty
Co do zasady recepta ważna jest przez 30 dni, jednak przepisy uwzględniają pewne wyjątki. Niektóre z zaleceń mogą być realizowane w ciągu 7, 120 lub choćby 365 dni, co musi zostać zaznaczone przez lekarza. Najmniej czasu, czyli zaledwie 7 dni, jest na wykupienie antybiotyku. Warto mieć to na uwadze, ponieważ takie recepty akurat nie zawierają informacji o skróconym terminie realizacji. Przez 120 dni jest zaś aktualna recepta na różnego rodzaju preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualne dla pacjenta. zwykle są to szczepionki oraz leki przeciwalergiczne. Dłuższy termin ważności ma bezpośredni związek z czasem oczekiwania na dany preparat, którego nie da się określić w momencie generowania recepty. Okres 365 dni obowiązuje natomiast w przypadku pacjentów leczących się na choroby przewlekłe, którzy na stałe przyjmują określone leki. Wówczas na dokumencie znajduje się informacja, iż czas realizacji wynosi rok.


jeżeli Twoja e-recepta ważna jest przez rok, i tak powinieneś wykupić pierwsze opakowanie nim minie 30 dni od daty jej wystawienia. jeżeli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty 'realizacji od'. Przy wykupie kolejnych opakowań, bez względu na to, kiedy po nie przyjdziesz, farmaceuta już nie będzie zmniejszał Ci ilości leku


- czytamy w komunikacie na stronie gov.pl. Co ważne, receptę na 365 dni realizowaną na raty można wykorzystać wyłącznie w tej samej aptece. Jednorazowo da się zaś wykupić zapas leku na maksymalnie 120 dni.


Recepta - na ile dni? Wiele może zależeć od tak zwane odroczonej daty realizacji
W przypadku recept ważnych dłużej niż 30 dni niekiedy stosuje się także odroczoną datę realizacji. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone po to, by pacjent nie musiał regularnie powtarzać wizyt. Jest to również alternatywa dla recept rocznych, ponieważ w takiej sytuacji lekarz wystawia zalecenie z adnotacją: "czas realizacji od". Wówczas receptę można zrealizować przez 30 dni od daty widniejącej w tym miejscu. Dzięki receptom z odroczoną datą realizacji leki da się wykupić w różnych aptekach.
Zobacz też: Mieli otrzymać pomoc od rządu. Dostają wezwania do zapłaty. "3000 zł za bezpłatną opiekę"


Warto zaznaczyć, iż od 2020 roku w Polsce obowiązują e-recepty, czyli elektroniczne dokumenty. Dzięki nim leki można wykupić poprzez podanie czterocyfrowego kodu, który pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Informację o dokumencie oraz jego dacie ważności można zatem znaleźć w aplikacji IKP. Ważne jest także to, iż w Polsce nie ma możliwości wydłużenia recepty, co oznacza, iż po jej wygaśnięciu jedynym rozwiązaniem jest ponowna wizyta u lekarza.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału