Jak dbać o miejsce wprowadzenia drenu przezskórnego?

forumleczeniaran.pl 7 godzin temu

Dren przezskórny jest często stosowany po niektórych zabiegach operacyjnych, aby odprowadzać zbierające się w organizmie płyny, takie jak krew, ropa czy wysięk. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ryzyka zakażenia, przyspieszenie gojenia i ograniczenie powikłań. Pielęgnacja miejsca wprowadzenia drenu odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu ewentualnym komplikacjom.

Czym jest dren przezskórny?

Drenaż przezskórny stanowi jedną z podstawowych technik stosowanych w leczeniu stanów chorobowych wymagających kontrolowanego odprowadzenia patologicznych zbiorników płynowych z jam ciała. Typ drenu i technika jego założenia zależą do miejsca operacji, a także stanu pacjenta i roli, jaką drenaż ma spełniać. W praktyce klinicznej wyróżnia się m.in. drenaż opłucnej, uszu, przezskórny.

Drenaż przezskórny to elastyczna cewka (najczęściej silikonowa lub polietylenowa) umieszczana przez skórę do jamy ciała lub miejsc, gdzie gromadzą się niepożądane płyny, np. ropnia, zbiornika żółci czy moczu. Dren pozwala na kontrolowane odprowadzanie płynów, które mogłyby negatywnie wpływać na gojenie oraz zwiększać ryzyko zakażenia. Obecność drenu zmniejsza również nacisk na szwy i brzegi rany, zmniejsza ból w miejscu nacięcia, ułatwia kontrolę rany podczas zmian opatrunków, a także chroni przed przerwaniem ciągłości tkanek i zapobiega zapaleniu otrzewnej lub opłucnej.

Wskazaniem do zastosowania drenażu przezskórnego są:

  • ropień w jamie brzusznej (np. ropień okołowyrostkowy, ropień przestrzeni zaotrzewnowej),
  • zbiorniki płynowe pooperacyjne,
  • przetoki żółciowe i moczowe,
  • powikłania po zabiegach chirurgicznych (np. w przebiegu ostrego zapalenia trzustki).

Drenaż przezskórny jest małoinwazyjną metodą, która w zdecydowanej większości przypadków polega na nakłuciu zbiornika pod kontrolą tomografii komputerowej lub ultrasonografii. Dren usuwany jest z rany po ustabilizowaniu odpływu oraz wygojeniu operowanej części ciała.

Możliwe powikłania przy drenie przezskórnym

Drenaże przezskórne są bezpieczne ze względu na ich małoinwazyjny charakter i brak konieczności przeprowadzania otwartej operacji. Powikłania podczas zakładania drenu są bardzo rzadkie i należą do nich:

  • krwawienie w miejscu wkłucia lub z uszkodzonych naczyń,
  • infekcja skóry lub jamy drenującej,
  • uszkodzenie sąsiednich struktur, np. dróg żółciowych, jelita, żołądka,
  • płyn w jamie opłucnej,
  • odma opłucnowa,
  • reakcja uczuleniowa na podany lek, środki znieczulające lub kontrastowe.

Jak dbać o miejsce wprowadzenia drenu?

Pielęgnacja miejsca po usunięciu drenu wymaga szczególnej uwagi, by uniknąć ewentualnych powikłań, do których należą infekcje, uszkodzenie okolicznych tkanek, ból, problemy z drożnością. Każdą niepokojącą zmianę należy zgłosić lekarzowi.

Konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

  • higiena rąk – przed każdą zmianą opatrunku lub dotknięciem drenu ważne jest dokładne umycie i odpowiednia dezynfekcja rąk;
  • regularna zmiana opatrunków – opatrunek należy zmieniać zgodnie z zaleceniami personelu medycznego. Wcześniejsza zmiana opatrunku jest konieczna, o ile materiał przesiąkł lub zabrudził się;
  • obserwacja miejsca wprowadzenia drenu – przy każdej zmianie opatrunku należy sprawdzić, czy skóra wokół drenu nie jest zaczerwieniona, obrzęknięta, nadmiernie ocieplona i czy nie pojawia się ropna wydzielina. Każdy z tych objawów może świadczyć o zakażeniu;
  • kontrola ilości i jakości płynu drenażowego – zmiana koloru, gęstości lub pojawienie się ropnej wydzieliny wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
  • stabilizacja drenu – dren powinien być stabilny, należy uniknąć naciągania i uciskania drenu. Ponadto ważne jest również zabezpieczenie drenu, by uniknąć ewentualnego wysunięcia lub uszkodzenia;
  • ograniczenie wysiłku – z drenem można się poruszać, jednak niewskazany jest nadmierny wysiłek fizyczny i dźwiganie, ponieważ może to doprowadzić do przesunięcia się drenu lub nadmiernego napięcia w miejscu wkłucia;
  • kąpiel i higiena ciała – zaleca się unikanie moczenia miejsca wprowadzenia drenu, niewskazane są kąpiele w wannie i basenie. Pacjenci z drenem powinni brać prysznic bez moczenia opatrunku.

Po usunięciu drenu rana zwykle goi się w ciągu kilku dni. W tym czasie ważne jest zachowanie czystości, stosowanie odpowiednich opatrunków oraz antyseptyki. Nie należy zdrapywać strupa po usunięciu drenu i unikać uciskania rany. W niektórych przypadkach specjalista może zalecić opatrunek silikonowy, który zmniejsza ryzyko powstania blizny.

Źródła: onkologiainterwencyjna.pl, aptekarosa.pl, zdrowie.nn.pl

Idź do oryginalnego materiału