Znalezienie (i zorganizowanie) kompetentnej, stabilnej oraz twórczej i zintegrowanej z jednostką medyczną kadry lekarskiej jest jednym z podstawowych wymagań dobrego zarządzania oraz funkcjonowania każdego szpitala i poradni. Jak sobie z tym poradzić, na jakich warunkach ich zatrudniać? Wyjaśnia Szczepan Cofta.
Tworzenie lekarskiej kadry może i powinno stanowić o sukcesie jednostek zdrowotnych, może jednakże – w przypadku uchybień – przyczynić się do obniżenia rangi, a choćby spowodować istotne zagrożenie sprawnego funkcjonowania, prowadząc nieraz do sytuacji trudnych i nadzwyczajnych. Podstawowym pytaniem zarządczym jest to, które określa, w jaki sposób do stworzenia odpowiedzialnego korpusu medycznego doprowadzić, jak go utrzymać i rozwijać. Niezwykle ważna jest odpowiedź na pytanie, w jaki sposób wynagradzać za pracę. To tylko jeden z aspektów określania, w jaki sposób tworzyć lekarską kadrę. Nie poruszę w tym artykule innych zagadnień związanych z jej tworzeniem.
Zatrudnienie kadry lekarskiej, jego forma, jest niezwykle istotne przy modelowaniu funkcjonowania szpitala. Podstawową formą jest umowa o pracę, która określana jest jako umowa staranności działania. Druga forma to umowa cywilna, opisywana jako umowa rezultatu.