Śmierć jest czymś, co przychodzi naturalnie, ale gdy dotyka nas osobiście, zwykle trudno to zaakceptować. Na początku pojawiają się takie uczucia jak szok, niedowierzanie, tęsknota i pustka. Nie możemy pojąć, co się dokładnie wydarzyło i dlaczego.
Żałoba jest trudnym przeżyciem zarówno dla osoby dotkniętej stratą, jak i dla jej bliskich. Często ci drudzy nie wiedzą, jak pomóc, więc zostają zdezorientowani i nie robią nic.
Pewnie cisza i spokój są czasem potrzebne, ale czasem osoba w żałobie potrzebuje kogoś obok siebie, kto ją wysłucha i zrozumie, choćby jeżeli nie potrafi o to poprosić.
Jak najlepiej wesprzeć kogoś, kto przeżywa żałobę? Co możemy zrobić, żeby mu pomóc?
Jakie słowa są pomocne, a jakich lepiej unikać w rozmowie z osobą, która straciła bliskich?
- Pomyśl, jak możesz pomóc osobie w żałobie
Każdy z nas ma inne możliwości, dlatego zastanów się co możesz zrobić dla tej osoby.
Warto się zatrzymać i przemyśleć, czy:
- Możesz zaoferować swoją pomoc poprzez rozmowę, spacery lub po prostu bycie z osobą w żałobie.
- Jesteś w stanie pomóc załatwić tej osobie sprawy życia codziennego, takie jak robienie zakupów, pranie, pilnowanie rachunków itp.
- Unikaj udzielania „dobrych rad”
Żałoba wymaga czasu. Unikajmy „dobrych rad”, które raczej odciągną tę osobę od nas niż jej pomogą:
- Ogarnij się, całe życie przed Tobą.
- Masz dla kogo żyć…
- Weź się w garść, jeszcze będzie dobrze…
- Inni mają gorzej, zobacz na…
Gdy nie wiesz co powiedzieć, powiedz o tym. Nie należy siłą szukać słów pocieszenia.
- Bycie obok w trudnych chwilach
Gdy jesteś obok osoby, która właśnie dowiedziała się o śmierci bliskiej osoby, często wystarczy być tam – przytulić, usiąść obok niej i wysłuchać tego, co chce powiedzieć. Tyle wystarczy! Zapewnij osobie w żałobie przestrzeń dla jej emocji i po prostu pozostań obok niej. Nie wymagaj niczego. Pamiętajmy, iż dla tej osoby świat nagle się zatrzymał i potrzeba czasu, żeby ruszył.
- Pytaj się
Zapytaj się po prostu czego potrzebuje osoba w żałobie, co jej przeszkadza, a co pomaga. Przyjmij to, iż może czasem nie wiedzieć.
Żałoba nie kończy się po kilku tygodniach, ani miesiącach – to proces często trwający znacznie dłużej. choćby gdy osoba zaczyna wracać do „normalnego życia”, wciąż ważne jest, abyśmy nad nią czuwali, wspierali ją i interesowali się jej sprawami. Po prostu byli obecni.
wolontariusz Tobiasz