Jak apteki są przygotowane do sezonu przeziębieniowego?

mgr.farm 1 tydzień temu

Główny Inspektor Farmaceutyczny podał najnowszą informację na temat dostępności leków w aptekach i hurtowniach. Skupił się w niej na lekach, na które zapotrzebowanie wzrasta w okresie przeziębieniowym. Chodzi przede wszystkim o antybiotyki, ale też leki przeciwgorączkowe i stosowane infekcjach górnych dróg oddechowych. GIF wskazuje, iż aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna. Większość zgromadzonego zapasu produktów znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych i apteki mają do nich dostęp.

– Po ubiegłotygodniowych dostawach produktu leczniczego zawierającego penicylinę w postaci zawiesiny doustnej 750 j.m dostępność do antybiotyków stosowanych w leczeniu zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na penicylinę znacznie wzrosła. W bieżącym tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktu zawierającego penicylinę w postaci tabletek powlekanych w dawce 1 500 000 j.m. w opakowaniu 30 tabl., co zabezpiecza pacjentów na zbliżający się sezon infekcyjny – informuje GIF.

Apteki gotowe na sezon przeziębieniowy

Inspektor wskazuje też, iż analiza dostępności wybranych produktów sezonowych wykazała, iż w większości produkty lecznicze są dostępne. Objęła ona leki zawierające substancje czynne takie jak: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas paracetamolum.

– Stabilna sytuacja utrzymuje się również w przypadku innych produktów przeciwzapalnych i przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających codeini i ketoprofenum. Mogą zdarzyć się lokalne utrudnienia w dostępności do pojedynczych prezentacji powyższych produktów, jednak w obrocie dostępne są alternatywy, nie ma więc ryzyka, iż pacjent pozostanie bez leków – czytamy w analizie GIF.

  • Czytaj również: Zapasy antybiotyków w hurtowniach. Polska gotowa na sezon przeziębień…

Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny obserwuje utrudnioną dostępność do produktów zawierających cinnarizinum. Podmioty odpowiedzialne zaplanowały dostawy na listopad i grudzień, więc poprawa dostępności spodziewana jest w kolejnych miesiącach.

Źródło: ŁW/GIF

Idź do oryginalnego materiału