Jak apteka ma podpisać umowę z NFZ na pilotaż tabletki „dzień po”?

mgr.farm 1 tydzień temu

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, 2 maja 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił nabory wniosków dla aptek, które chcą przystąpić do programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej). Program pilotażowy trwa do 30 czerwca 2026 r. Udział w nim jest dobrowolny, a usługa farmaceuty jest udzielana na podstawie odrębnej umowy apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  • Czytaj również: Rozporządzenie w sprawie antykoncepcji awaryjnej opublikowane!

Oddziały Wojewódzkie NFZ prowadzą nabory wniosków dla aptek, które chcą realizować pilotaż usługi farmaceuty w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, czyli antykoncepcji awaryjnej.

Podstawą do uruchomienia naborów jest rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 kwietnia 2024 r.otwiera się w nowej karcie, które określa m.in.:

  • kto może przystąpić do pilotażu
  • komu może być udzielona usługa farmaceuty
  • jakie warunki powinien spełniać realizator pilotażu
  • na czym polega usługa farmaceuty, za którą płaci NFZ.

Umowa i rozliczanie usługi farmaceutycznej z NFZ

30 kwietnia 2024 r. opublikowano Zarządzenie Prezesa NFZ, w którym doprecyzowano warunki udziału w pilotażu. W zarządzeniu zamieszczono wszystkie załączniki niezbędne do zawarcia umowy z NFZ na realizację programu pilotażowego, m.in. wzór wniosku i wzór umowy.

  • Czytaj również: Od 2 maja apteki mogą składać wnioski do NFZ na udział w pilotażu antykoncepcji awaryjnej

Jak podpisać umowę z NFZ? Krótka instrukcja:

  1. Uzupełnij w SZOI/Portalu Świadczeniodawcy dane dotyczące miejsca udzielania usług (zgodnie z instrukcją).

Apteki, które mają umowę z NFZ na realizacje zalecanych szczepień w aptekach lub umowę ZPO, nie muszą uzupełniać danych, ponieważ są już one w systemie.

  1. Złóż wniosek do adekwatnego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (jedna apteka = jeden wniosek) podczas trwania naboru. Wniosek jest załącznikiem do zarządzenia.
  2. Wniosek z załącznikami powinien być sporządzony i podpisany elektronicznie oraz przekazany do oddziału NFZ przez funkcję „Komunikaty” w SZOI lub „Wiadomości” w Portalu Świadczeniodawcy.

Jeśli nie możesz podpisać wniosku lub załączników w formie elektronicznej, dopuszczamy złożenie własnoręcznie podpisanych dokumentów w siedzibie Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

  1. Nie musisz korzystać z aplikacji ofertowej.
  2. Po udostępnieniu szablonu umowy przez Oddział Wojewódzki NFZ, uzupełnij w systemie informatycznym informację o liczbie godzin pracy (zgodnie z instrukcją).
  3. Uzgodnij liczbę punktów, które będą do wykorzystania w ramach umowy (1 pkt = 50 zł). Na ich podstawie zostanie określona kwota zobowiązania.

W przypadku osiągnięcia lub przekroczenia kwoty zobowiązania w umowie, na Twój wniosek Oddział Wojewódzki NFZ będzie reagował elastycznie i zwiększy pierwotnie ustaloną kwotę z zobowiązania.

  1. Podpisz umowę z NFZ (po spełnieniu wszystkich wymaganych warunków). Umowa obowiązuje od podpisania do 30 czerwca 2026 r.
  2. Dodatkowe informacje oraz instrukcje znajdziesz w ogłoszeniach o naborach do pilotażu, które są dostępne na stronach internetowych Oddziałów Wojewódzkich NFZ.

Lista naborów wniosków [WYBIERZ ODDZIAŁ NFZ]

Źródło: ŁW/NFZ

Idź do oryginalnego materiału