Strata bliskiej osoby, ciężka choroba czy trauma spowodowana gwałtownymi i niezwykle przykrymi przeżyciami — wszystkie te sytuacje wymagają natychmiastowej pomocy, najlepiej ze strony wykwalifikowanego psychologa lub psychoterapeuty. o ile czujesz, iż nie radzisz sobie w aktualnej sytuacji życiowej i jesteś na skraju psychicznej wytrzymałości, interwencja kryzysowa może okazać się zbawienna. Na czym polega ta usługa i jakie korzyści przynosi?
Czym jest kryzys psychiczny?
Kryzys emocjonalny to specyficzny stan zachwiania równowagi, który stanowi wynikową krytycznych wydarzeń życiowych. Każda osoba może inaczej odbierać różne zdarzenia, dlatego nie ma jednolitego katalogu okoliczności, które wpływają na zapoczątkowanie tego stanu. W każdym przypadku kryzys uderza jednak w podstawy funkcjonowania danej osoby, zaburzając sens jej życia i uniemożliwiając realizację podstawowych potrzeb. Charakterystyczną cechą jest to, iż osoba odczuwa potrzebę redefiniowania własnej tożsamości. W niektórych przypadkach może to stworzyć szanse na całkowitą zmianę stylu życia, niemniej najczęściej prowadzi do sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, np. wzmożonej tendencji do agresji czy nadużywania substancji psychoaktywnych.
Czym jest interwencja kryzysowa?
Poprzez interwencję kryzysową definiuje się pierwszą pomoc emocjonalną, która obejmuje działania zmierzające do przywrócenia równowagi psychicznej u osób w kryzysie. W zależności od potrzeb pacjenta/klienta obejmuje od jednego do kilkunastu spotkań. Podstawowym celem konsultacji jest ograniczenie lęków klienta/pacjenta i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Podczas spotkań psychoterapeuta lub psycholog skupiają się na określonym problemie, dążąc do jego rozwiązania poprzez skonfrontowanie klienta/pacjenta z kryzysem. W odróżnieniu od tradycyjnej terapii interwencja ma charakter interdyscyplinarny i doraźny, a sama konsultacja skupia się wyłącznie na rozwiązaniu konkretnego problemu. Oczywiście, nie stanowi to reguły. Zdarza się, iż kryzys dotyczy wielu aspektów życia, przez co konieczne jest zaangażowanie także specjalistów z innych dziedzin, w tym np. psychiatrów, pracowników socjalnych itp.
Efekty interwencji kryzysowej — czego można się spodziewać?
Nadrzędnym celem konsultacji kryzysowych jest odzyskanie równowagi wewnętrznej. Osoba, która zgłasza się na interwencję, odzyskuje poczucie sprawczości i szanse na lepsze zrozumienie problemu. W efekcie przejmuje kontrolę nad sytuacją i jest w stanie wydać obiektywną ocenę obecnego stanu i wyizolować czynniki, które miały bezpośredni wpływ na zapoczątkowanie kryzysu. Psycholog lub terapeuta przedstawiają możliwe drogi rozwiązania problemu oraz wspólnie z klientem/pacjentem szukają efektywnych alternatyw, które pozwolą poradzić sobie z negatywnymi okolicznościami.
Interwencja kryzysowa jest zwykle pierwszym krokiem na drodze do pełnej stabilizacji emocjonalnej. Kolejnym etapem jest zwykle psychoterapia, niemniej to bardzo indywidualna kwestia i zależna od realnych potrzeb i problemów konsultowanego.