Interpłciowość czyli czy płeć dziecka zawsze jest tak oczywista?

przestrzenholistic.pl 6 miesięcy temu
nie wszystko w życiu jest tak oczywiste i czarno-białe w tym i nasza płeć. jak głoszą statystyki bycie “pomiędzy” zdarza się częściej niż myślimy.

Rodzice spodziewający się dziecka często nie mogą się doczekać momentu, kiedy będzie wiadomo czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka. Coraz bardziej popularne staje się organizowanie Gender Reveal Party czyli Imprezy Ujawniającej Płeć. W obecności bliskich osób ogłasza się płeć dziecka, często sami rodzice traktują to jako niespodziankę i dowiadują się o płci właśnie w momencie imprezy. Jednak czy zawsze jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać?

Zdarza się tak, iż dziecko rodzi się z niejednoznacznymi narządami płciowymi, np. posiada zarówno jądra i jajniki, a narządy płciowe zewnętrzne nie są w pełni wykształcone. W takiej sytuacji mówimy o interpłciowości.

Interpłciowość zawiera w sobie wszelkie zmiany w chromosomach, hormonach, gonadach, budowie wewnętrznych i zewnętrznych narządów płciowych, które sprawiają, iż zaklasyfikowanie płci w podziale binarnym nie jest oczywiste.
Osoby, które posiadają cechy interpłciowości często same nie zdają sobie z tego sprawy. jeżeli cechy interpłciowości nie są widoczne gołym okiem po urodzeniu, mogą zacząć ujawniać się w okresie dojrzewania np. przez brak pierwszej miesiączki u dorastającej dziewczynki. Zdarza się jednak zróżnicowanie na tyle subtelne, iż nie ujawnia się w ogóle i nie wymaga żadnych interwencji medycznych. Osoby te najczęściej identyfikują się stricte jako mężczyzna lub kobieta.

Warto podkreślić, iż interpłciowość dotyczy budowy i funkcjonowania ciała, nie można mylnie zrównywać jej transpłciowością. Interseksualność nie wyklucza bycia osobą transpłciową, ale nie jest tego warunkiem.

Ile jest takich osób?

Szacuje się, iż jedno na 5000 dzieci rodzi się z niejednoznacznymi narządami zewnętrznymi. ONZ podaje, iż około 1,7% stanowią osoby z cechami interpłciowymi.

Kontrowersyjne zabiegi

W dyskusjach nad interpłciowością ciągle żywa jest walka o regulacje prawne zabiegów „normalizujących”. Aktualnie zabiegi przeprowadzane są na noworodkach i obejmują najczęściej modyfikacje w obrębie narządów płciowych takich jak redukowanie wielkości łechtaczki, wykształcanie penisa czy usuwanie gonad. Niestety, noworodek nie jest w stanie wyrazić świadomej zgody na zabieg, a rodzice często nie są informowani o ewentualnych skutkach zabiegów w przyszłości. Organizacje walczące o prawa osób interpłciowych starają się o to, aby zabiegi mogły być przeprowadzane na osobach dorosłych, które świadomie wyrażą na to zgodę. Niektórzy specjaliści uważają, iż przeprowadzanie zabiegów, których podwalinami jest „znormalizowanie” niejednoznacznych narządów płciowych, jest upokarzające oraz odbierające prawo do decydowania o własnym wyglądzie i funkcjonowaniu.

Problemy z jakimi zmagają się osoby interpłciowe

Wiedza o interpłciowości w społeczeństwie jest na niskim poziomie, brakuje odpowiedniej edukacji w tym zakresie. przez cały czas można spotkać się z określeniami takimi jak „obojniak” czy „hermafrodyta” co jest stygmatyzujące i uderzające w godność osób interpłciowych.

Brak akceptacji oraz stygmatyzacja prowadzi to do obniżonej samooceny, rozwijania się zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Wśród osób interpłciowych zdarzają się również dysfunkcje seksualne.

Sytuacji nie ułatwia również brak świadomości wśród personelu medycznego. Osoby interpłciowe często przez lata są błędnie diagnozowane, odsyłane z miejsca na miejsce i traktowane bez zrozumienia.

Jak możemy pomóc osobom interpłciowym?

Przede wszystkim poszerzać wiedzę i przekazywać ją innym. Zwiększanie świadomości w społeczeństwie oraz zwiększanie poziomu akceptacji jest pierwszym krokiem do poprawy jakości życia osób interpłciowych. Niezwykle ważne jest okazane wsparcie, zrozumienie i dawanie wyboru osobie interpłciowej czy chce o tym rozmawiać.

Jeśli jesteś osobą interpłciową, która potrzebuje wsparcia specjalistycznego, pamiętaj o możliwości wizyty u psychologa/psychoterapeuty z wykształceniem seksuologicznym. W naszym zespole znajdziesz odpowiednich specjalistów!

Artykuł:

Sylwia Jurek – psycholog, seksuolog młodzieży i dorosłych, edukatorka seksualna

Idź do oryginalnego materiału